Kolagen do picia
Kolagen do picia

Leki osłonoweLeki osłonowe to różnego rodzaju preparaty farmakologiczne, których podstawowym celem jest ochranianie błon śluzowych narządów wewnętrznych przed silnymi kwasami, związkami chemicznymi niektórych leków czy innymi czynnikami o działaniu uszkadzającym. Najczęściej leki osłonowe stosuje się celem ochrony żołądka, choć istnieją również te służące do ochrony jelita czy nawet wątroby.

Jak działają leki osłonowe?

W dzisiejszych czasach do najczęściej stosowanych leków zalicza się leki przeciwbólowe (NLPZ), antybiotyki i inne leki przeciwbakteryjne. Nadmierne i niewłaściwe ich stosowanie może prowadzić przede wszystkim do zaburzeń ze strony układu pokarmowego, co wpływa na wciąż rosnącą potrzebę stosowania preparatów osłonowych. Przykładowo, bez użycia leku osłonowego przewlekłe stosowanie NLPZ podrażni błonę śluzową żołądka, a nawet doprowadzi do rozwoju wrzodów żołądka. Innymi słowy, korzystanie z leków osłonowych zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych innych leków.

W odniesieniu do żołądka – leki osłonowe zmniejszają kwasowość soku żołądkowego i ograniczają produkcję kwasu solnego. W przypadku jelita cienkiego – wspierają rozwój i różnicowanie się naturalnej mikroflory jelitowej i zapobiegają powstawaniu patogennych bakterii. Z kolei w wątrobie zapobiegają wchłanianiu się toksycznych i szkodliwych związków oraz przyspieszają metabolizm.

Leki osłonowe – wskazania

Przy przewlekłym lub częstym stosowaniu leków z grupy NLPZ rekomenduje się jednoczesne przyjmowanie leków osłonowych IPP. Cieszą się one największą skutecznością w zapobieganiu powstawaniu owrzodzeń. Dodatkowo sprzyjają procesowi gojenia się ubytków śluzówki. To pierwsze wskazanie do przyjmowania leków osłonowych.

Leki osłonowe należy przyjmować również w przebiegu antybiotykoterapii. Antybiotyki to leki o działaniu przeciwbakteryjnym, zwalczają więc wszelkie infekcje spowodowane patogennymi bakteriami. Jednak nie potrafią one rozróżniać dobrych bakterii od tych złych, w efekcie czego niszczą nie tylko bakterie patogenne, ale również dobroczynną mikroflorę jelitową. Do zalecanych leków osłonowych w przebiegu antybiotykoterapii zalicza się probiotyki.

Kolejnym wskazaniem do stosowania leków osłonowych jest chęć ochrony i wspomagania funkcji wątroby. W dzisiejszych czasach często diagnozuje się różnego rodzaju choroby wątroby (zwykle związane z nieodpowiednim stylem życia), wymagające przyjmowania farmakoterapii. Aby tym samym nie uszkodzić tego ważnego narządu należy przyjmować leki osłonowe, które ochroną go przed toksycznym i silnym działaniem innych leków. Wykazano, że najsilniejsze działanie osłonowe w stosunku do wątroby wykazują fosfolipidy oraz preparaty oparte na wyciągach roślinnych, np. z ziela karczocha, kurkumy czy ostropestu plamistego.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się również o konieczności przyjmowania leków osłonowych w przypadku stosowania doustnej antykoncepcji u kobiet. Przyjmowanie leków hormonalnych jest obarczone ryzykiem przyrostu masy ciała, spadku libido czy niedoboru kwasu foliowego, co również ma poważne konsekwencje. Leki osłonowe uzupełniają ewentualne niedobory i przeciwdziałają skutkom antykoncepcji hormonalnej.

Czy leki osłonowe są bezpieczne?

Leki osłonowe zaliczane są do preparatów bezpiecznych. Nie powodują skutków ubocznych, wręcz przeciwnie – ich zadaniem jest ochrona przed wystąpieniem działań niepożądanych związanych z trwającym aktualnie leczeniem. Wszelkie leki osłonowe dopuszczone do obrotu przechodzą stosowne, szczegółowe badania, mające na celu zapewnianie pacjentom bezpieczeństwa. Negatywne konsekwencje będzie mieć rezygnacja z ich stosowania, np. w przebiegu antybiotykoterapii.

Błędem jest również rezygnacja z leków osłonowych na rzecz naturalnej żywności probiotycznej. Jest ona oczywiście rekomendowana w diecie każdego człowieka, nie uchroni jednak przed szkodliwym wpływem antybiotyków na mikroflorę jelitową. Jogurty czy kefiry posiadają w składzie zupełnie inne szczepy bakteryjne niż preparaty osłonowe dedykowane danym antybiotykom.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Słaby D, Szewczyk S., Beberok A., Wrześniok D., Rola preparatów osłonowych w farmakoterapii – ocena świadomości pacjentów, Farmakologia Polska, 11/2019.
  2. Mutschler E., Geisslinger G., Ruth P., Farmakologia z elementami toksykologii, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami