Aktualizacja: 16 września 2022
Glikokortykosteroidy to nazwa odnosząca się zarówno do naturalnych hormonów produkowanych przez organizm, jak i do silnych leków wykorzystywanych w różnych dziedzinach medycyny. Niestety, ich przewlekłe stosowanie wiąże się z szeregiem działań niepożądanych. Z tego względu silniejsze glikokortykosteroidy zapisywane są wyłącznie na receptę i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniem lekarza.
Spis treści
Naturalne glikokortykosteroidy
Glikokortykosteroidy, jako hormony, produkowane są w korze nadnerczy. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- kortyzol;
- kortykosteron;
- kortyzon.
Ich synteza wiąże się z rytmem dobowym, choć szereg czynników może wpływać na ich nadmierne wydzielanie (przede wszystkim stres). Wszystkie tego typu hormony oddziałują na receptory wewnątrzkomórkowe, wpływając na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Dodatkowo wykazują zdolność hamowania stanów zapalnych, przez co zaczęto wykorzystywać je w medycynie.
Glikokortykosteroidy w lekach
Glikokortykosteroidy to grupa leków o ogromnym potencjale i znaczeniu we współczesnej medycynie. Działają przeciwzapalnie, immunosupresyjnie i łagodnie przeciwalergicznie. Co istotne, hamują one proces zapalny na wszystkich jego etapach – od indukcji po ekspresję. Bardzo szybko wchłaniają się zarówno z przewodu pokarmowego, jak i ze skóry. Są więc stosowane do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Mają zastosowanie w dermatologii, w leczeniu wielu chorób skórnych, takich jak:
- atopowe zapalenie skóry;
- łuszczycowe zapalenie skóry;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- łysienie plackowate;
- wyprysk kontaktowy;
- liszaj płaski;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- rumień guzowaty lub popromienny.
Wówczas najczęściej dostępne są w postaci kremów i maści. Z kolei glikokortykosteroidy w postaci tabletek mogą być stosowane w leczeniu:
- gorączki reumatycznej;
- mieszanek choroby tkanki łącznej;
- zespołu Sjogrena;
- zapalenia wielomięśniowego;
- zespołu antyfosfolipidowego;
- reumatoidalnego zapalenia stawów.
Lekarz przepisać może także sterydy wziewne wykorzystywane do inhalacji. Wykorzystuje się je choćby w leczeniu zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Glikokortykosteroidy – przykłady leków
Do najczęściej stosowanych glikokortykosteroidów należą:
- hydrokortyzon (Hydrocortisonum, Corhydron);
- prednizon (Encorton);
- metyloprednizolon (Solu-Medrol, Medrol, Metypred, Meprelon, Depo-Medrol);
- prednizolon (Encortolon);
- betametazon (Diprophos).
Glikokortykosteroidy – skutki uboczne
Kilkudniowa terapia sterydami zazwyczaj nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jednak przy przewlekłym stosowaniu są one widoczne. Jeśli są przyjmowane doustnie, mogą skutkować:
- nagłym przyrostem masy ciała i trudnością w zrzuceniu zbędnych kilogramów;
- nadciśnieniem tętniczym;
- zaburzeniami rytmu serca;
- bolesnymi skurczami mięśni nóg;
- cukrzycą;
- osteoporozą i pogorszeniem gęstości kości;
- wrzodami żołądka i zaburzeniami trawiennymi;
- zaburzeniami miesiączkowania u kobiet;
- zaćmą.
Z kolei glikokortykosteroidy stosowane przewlekle na skórę powodują jej stopniowe ścieńczenie. Dodatkowo zwiększają ryzyko przebarwień, stanów zapalnych mieszków włosowych, teleangiektazji, posterydowego zapalenia skóry i nieestetycznych zmian skórnych.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mackiewicz S., Glikokortykosteroidy – mity i fakty, Reumatologia, 4/2007.
- Kaszuba A., Pastuszka M., Kaszuba A., Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry – zalecane standardy postępowania, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2009.
- Grzanka A., Jarząb J., Niegenomowy mechanizm działania glikokortykosteroidów, Pneumonologia i Alergologia Polska, 77/2009.
Zostaw komentarz