Kolagen do picia
Kolagen do picia

ergotaminaErgotamina (łac. Ergotaminum) jest organicznym związkiem chemicznym, złożonym amidem kwasu lizergowego. Naturalnie znajduje się w największych ilościach w sporyszu (przetrwalnik grzyba buławinki czerwonej). Znajduje szerokie zastosowanie w farmakologii także współcześnie, choć związek ten znany jest już od dawna.

Ergotamina – charakterystyka

Ergotamina jest amidem kwasu lizergowego o wzorze sumarycznym C33H35N5O5 oraz masie molowej 581,66 g/mol. Przybiera postać charakterystycznych, bezbarwnych kryształów. Pod względem budowy strukturalnej może przypominać dihydroergotaminę, inny alkaloid pozyskiwany również ze sporyszu, jednak w przeciwieństwie do niego posiada dodatkowe wiązanie podwójne w piperydynowym pierścieniu reszty ergolinowej.

Ergotamina – działanie

Ten wyjątkowy alkaloid sporyszu wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Podany doustnie stosunkowo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, po czym ulega detoksykacji w wątrobie i wydaleniu wraz z moczem. Można jednak podawać go innymi drogami. Udowodniono, że związek ten kurczy mięśnie gładkie naczyń krwionośnych oraz macicę. Po podaniu pacjentowi wiąże się z receptorami serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. Podstawowe wskazania do rozpoczęcia leczenia ergotaminą obejmują:

Ergotamina działa obkurczająco na naczynia krwionośne (zwłaszcza mózgu), obniżając wszelkie dolegliwości migrenowe wskutek zmniejszonego przepływu krwi. Ponadto wywiera silne działanie oksytocynowe (powoduje skurcz mięśnia macicy), dlatego znajduje zastosowanie w położnictwie. Ze względu na ryzyko licznych działań niepożądanych, odchodzi się już od rutynowego stosowania ergotaminy w przypadku bólów głowy. Tym bardziej że istnieją inne równie skuteczne preparaty, o wyższym profilu bezpieczeństwa.

Toksyczne działanie ergotaminy

W większych dawkach ergotamina wykazuje działanie toksyczne, dlatego tak ważne jest, aby przyjmować ją zgodnie z zaleceniami lekarza i w odpowiednich dawkach, po wcześniejszym wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych. Dawki toksyczne wywołują u pacjenta różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, wegetatywne i prowadzą do powstania zgorzeli tkanek miękkich. Przy znacznych dawkach toksycznych może dojść nawet do zgonu wskutek porażenia ośrodka oddechowego. Zatrucia u osób dorosłych zdarzają się skrajnie rzadko. Wykazano, że dotyczą przeważnie pacjentów, którzy przyjmują ergotaminę z błędnym przekonaniem o jej profilaktycznym działaniu w napadowych bólach głowy.

Ergotamina – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania omawianego leku są głównie:

Ergotaminy nie można stosować w sposób długotrwały – to szybki sposób na wywołanie objawów zatrucia tym związkiem. Nie można również łączyć jej z antybiotykami makrolidowymi czy lekami przeciwgrzybiczymi z grupy azoli. Dawkowanie powinno zostać zawsze przepisane przez lekarza prowadzącego. Ergotamina to lek dostępny aktualnie wyłącznie na receptę. Jeśli u pacjenta pojawi się mrowienie w palcach rąk i/lub stóp, należy jak najszybciej przerwać zażywanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Ergotamina – skutki uboczne

W przebiegu przyjmowania ergotaminy może dojść do wystąpienia działań niepożądanych, choć przy stosowaniu się do zaleconych dawek i czasu trwania kuracji są one stosunkowo rzadkie. Mogą pojawić się:

Podczas przyjmowania ergotaminy pojawia się potencjalne ryzyko uzależnienia i rozwoju tolerancji, dlatego ponownie podkreśla się znaczenie metodyki farmakoterapii.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bloch-Bogusławska E., Wolska E., Engelgardt P., Pufal E., przypadek zabójstwa przez zatrucie ergotaminą, Arch. Med. Sąd. Krym., LVIII/2008.
  2. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
  3. ERGOTAMINUM FILOFARM. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta [https://www.filofarm.com.pl/uploads/pdf/55eee7dd19937.pdf].
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami