Aktualizacja: 11 lipca 2022
Ocet lawendowy, choć brzmi dziwnie, znalazł równie szerokie zastosowanie co olejek lawendowy czy inne produkty pozyskiwane z lawendy. Do czego się go wykorzystuje oraz jak samodzielnie go wykonać? Oto odpowiedź.
Spis treści
Przepis na ocet lawendowy
Ocet lawendowy to produkt, dzięki któremu jeszcze bardziej doceniamy wartości lawendy. Jego charakterystyczną cechą jest uniwersalność, a jego przygotowanie bardzo proste.
Składniki:
- kilka kropel olejku eterycznego z lawendy;
- pół szklanki suszonej lawendy;
- 1,5 szklanki octu jabłkowego;
- większy słoik.
Przygotowanie
Suszoną lawendę przesypujemy do słoika, a następnie zalewamy octem jabłkowym. Dla wzmocnienia aromatu można opcjonalnie dodać kilka kropel olejku eterycznego z lawendy. Tak przygotowaną zalewę odstawiamy na około 3 tygodnie i trzymamy w ciepłym, a także nasłonecznionym miejscu. W międzyczasie należy przemieszać zawartość słoika tak, aby lawenda była w całości zanurzona. Po upływie 3 tygodni odcedzamy zawartości słoja i przelewamy do mniejszej buteleczki, najlepiej z atomizerem.
Jakie ma zastosowanie ocet lawendowy?
Ocet lawendowy, podobnie jak olejek lawendowy, znalazł szerokie zastosowanie w pielęgnacji ciała. Nic dziwnego, bowiem lawenda jest cudowną rośliną o szerokich właściwościach kosmetycznych. Relaksuje i uspokaja nasz organizm, ale również wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Doskonale radzi sobie również z cerą trądzikową i problematyczną. Jest pomocna przy alergiach skórnych, gdzie występuje świąd czy łuszczyca. Ponadto lawenda reguluje wydzielanie sebum, działa kojąco i tonizująco oraz wygładza i regeneruje skórę dojrzałą. Korzystnie oddziałuje też na włosy, zmniejsza ich przetłuszczanie się, zapobiega wypadaniu i stymuluje cebulki do wzrostu włosów. Dzięki szerokim właściwościom ocet lawendowy możemy wykorzystać jako tonik, płukankę do włosów, dodatek do kąpieli, a także maseczkę.
1. Odświeżający tonik do twarzy.
Tonik przeznaczony jest głównie dla osób o skórze problematycznej, trądzikowej i mieszanej, ponieważ lawenda posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Rozjaśnia koloryt skóry, zwęża rozszerzone pory oraz reguluje wydzielanie sebum.
Wystarczy jedną łyżeczkę octu lawendowego wymieszać w szklance przegotowanej, mineralnej wody, a następnie stosować go w porannej i wieczornej pielęgnacji. Tonik warto przelać do butelki z atomizerem, wówczas będzie wygodniejszy w stosowaniu.
2. Płukanka do włosów.
Ocet lawendowy nadaje włosom blasku, zamyka ich łuski oraz koi skórę głowy. Zmniejsza jej swędzenie oraz zapobiega powstawaniu łupieżu. Aby wykonać płukankę wystarczy jedynie zmieszać kieliszek octu lawendowego z dwiema szklankami wody.
3. Ocet lawendowy jako relaksujący dodatek do kąpieli.
Niewielka ilość octu dodana do wieczornej kąpieli sprawi, że staniemy się odprężeni i zrelaksowani. Za to skóra będzie bardziej miękka i delikatna. Kąpiel z dodatkiem octu lawendowego korzystnie wpłynie również na stopy. Może zmniejszyć ich potliwość oraz zmiękczy zrogowaciały naskórek.
4. Łagodząca maseczka.
Ocet lawendowy stanowi bardzo dobry dodatek do maseczek. Tak naprawdę może być składnikiem każdej m.in. maski algowej, miodowej czy z glinki zielonej. Jego obecność powoduje, że skóra twarzy nabiera blasku, zostaje załagodzona oraz odświeżona.
5. Tonik do ciała.
Właściwości octu lawendowego można wykorzystać w pielęgnacji całego ciała np. podczas masażu. W tym celu należy wymieszać ocet z odrobiną wody, a następnie przy pomocy gąbki pocierać o skórę.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Widzę, że ocet lawendowy jest ostatnio na topie – to 3 artykuł, który czytam na ten temat!
Świetny sposób na pielęgnację całego ciała. Czy olejek lawendowy musi być jakiś specjalny? Czy taki jak można kupić w sklepach do aromaterapii będzie dobry?
Ta płukanka do włosów to coś dla mnie! Z przyjemnością sprawdze jej działanie…być może jak nadejdzie czas urlopu to uda mi się ją zrobić 🙂
O takim zastosowaniu lawendy nie słyszałam, a jestem zachwycona
Muszę wypróbować. Coraz częściej sięgam po naturalne receptury i sprawdzają się najlepiej.
Koniecznie muszę wypróbować ten przepis bo uwielbiam wszystko co lawendowe 🙂
Ja nie jestem zwolennikiem lawendy 🙂 powoduje u mnie mdłości 😀 ale ja jestem dziwny 🙂
Ciekawe, muszę wypróbować jako płukankę do włosów – szukam wlasnie czegos co ładnie pozamyka łuski włosów
Nie przepadam za octem
Od jakiegoś czasu na nowo pokochałam lawendę. Ten Twój ocet kusi 🙂 Zrobię go!
Przyznam się, że to dla mnie nowość, choć lawendę uprawiam w ogródku i wykorzystuje do czego się da. Z pewnością zrobię taki ocet. Szczególnie zainteresował mnie w roli płukanki do włosów.
Kocham lawendę! Uwielbiam syrop lawendowy a moja mama dostarcza mi często pachnące woreczki z kwiatami lawendy. 🙂 w kosmetykach jeszcze jej nie używałam, ale chętnie spróbuje. 🙂
a dla facetów? 🙂
To coś dla mnie! Nie dość, że uwielbiam lawendę, to ostatnio coraz bardziej wkręcam się w kosmetyki DIY 🙂
Nie wiedziałam nawet, że coś takiego istnieje. Fajne! Ta płukanka do włosów mnie kusi