Mgiełka lawendowa to popularny produkt kosmetyczny, wykorzystywany również w wielu innych celach, nie tylko poprawy urody i samopoczucia. W praktyce stanowi hydrolat roślinny pozyskiwany w procesie destylacji kwiatów lawendy, po oddzieleniu większości olejku eterycznego. Działa antyseptycznie, przeciwwirusowo i przeciwdrobnoustrojowo.
Spis treści
Mgiełka lawendowa – skład
Lawenda jest popularną rośliną zielną o właściwościach leczniczych. Pozyskany z niej hydrolat, wykorzystywany następnie w formie mgiełki, jest bogaty m.in. w:
- niewielkie ilości olejku eterycznego;
- flawonoidy;
- lilanol;
- ocymeny;
- garbniki;
- związki trójterpenowe;
- fitosterole;
- kumaryny;
- barwniki antocyjanowe;
- kwasy organiczne;
- składniki mineralne.
Kupując mgiełkę lawendową, należy zwracać uwagę, aby w składzie znajdował się w 100% hydrolat lawendowy. Inne składniki są całkowicie zbędne. Produkt można wykonać również samodzielnie w domu.
Jak zrobić mgiełkę lawendową?
Przygotuj niezbędne składniki:
- garść kwiatów lawendy;
- destylowana woda;
- kawiarka.
Do kawiarki wsyp kwiaty lawendy, dolej wodę i zagotuj tak samo, jak kawę w kawiarce. Gdy hydrolat już się zaparzy, ostudź go i przelej do buteleczki z atomizerem. Produkt nadaje się od razu do użycia, można jednak przechowywać go w lodówce nawet przez kilka tygodni.
Mgiełka lawendowa – działanie
Mgiełka lawendowa nadaje się idealnie do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także tłustej czy problematycznej. Nie podrażnia i nie uczula (alergia na lawendę pojawia się bardzo rzadko). Doskonale oczyszcza i tonizuje, wygładza, zmniejsza niedoskonałości i wspiera regenerację naskórka. Ponadto łagodzi świąd, dlatego coraz chętniej sięgają po nią osoby z przewlekłymi problemami dermatologicznymi, np. atopowym zapaleniem skóry czy łojotokowym zapaleniem skóry. Mgiełka lawendowa zastosowana jako tonik reguluje czynność gruczołów łojowych, wpływa więc na normalizację ilości produkowanego sebum, przeciwdziałając przetłuszczaniu się skóry. Zastosowanie jej z rana po ciężkiej nocy sprawia natomiast, że skóra wygląda na promienną i wypoczętą. Udowodniono, że regularne (codzienne) stosowanie mgiełki lawendowej zwiększa poziom nawilżenia skóry aż o 15% już po 4 tygodniach. Warto zaznaczyć, że hydrolat lawendowy posiada kwaśne pH w przedziale 3,3-6, zatem jest ono zbliżone do pH ludzkiej skóry.
Mgiełka lawendowa ma również działanie odstraszające w stosunku do wszelkich owadów, zwłaszcza komarów, kleszczy i meszków. Warto spryskać nią ciało i ubranie przed wyjściem do lasu lub na łąkę, gdzie wzrasta ryzyko ugryzienia przez te owady. Spryskanie nią wnętrza szafy lub wiszących w niej ubrań minimalizuje ryzyko zniszczenia odzieży przez mole. Hydrolatem lawendowym warto obficie spryskać parapety, jeśli istnieje ryzyko inwazji biedronek azjatyckich.
Mgiełka lawendowa – zastosowanie
Mgiełka lawendowa nadaje się do stosowania na każdy rodzaj skóry – całego ciała oraz twarzy. Można spryskać nią twarz przed wykonaniem makijażu (jako baza), po dokładnym oczyszczeniu skóry (jako tonik łagodzący) oraz po kąpieli (celem relaksu i odprężenia się). Sprawdzi się także po opalaniu jako balsam łagodzący podrażnienia i przy infekcjach skórnych (po konsultacji z lekarzem). Alternatywnie spryskujemy mgiełką wacik kosmetyczny, a nie bezpośrednio skórę.
Mgiełka lawendowa nada się do pielęgnacji włosów – najlepiej spryskać nią kosmyki po umyciu, gdy są jeszcze wilgotne. Użyta na pościel ułatwia zasypianie i przeciwdziała bezsenności, zaś użyta na odzież odstrasza owady. Nada się również jako odświeżacz powietrza w domu. Posiada bowiem delikatny, przyjemny, kwiatowy zapach.
Hydrolat lawendowy – ile kosztuje?
Hydrolat lawendowy przygotowany samodzielnie praktycznie nie wiąże się z wydatkami, a mamy przy tym pewność co do wszystkich jego składników. Jeśli chcemy natomiast kupić gotowy już hydrolat w formie mgiełki, wysokiej jakości produkty zawierają się w przedziale cenowym przeważnie 20-50 zł.
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Adaszyńska-Skwirzyńska M., Swarcewicz M., Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, Wiadomości Chemiczne, 68/2014.
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Zostaw komentarz