Aktualizacja: 15 listopada 2022
Wiskosuplementacja to inaczej suplementacja kwasu hialuronowego wprowadzanego do stawów drogą iniekcji. Ma na celu zmniejszenie dolegliwości ze strony stawów (sztywność, ból, dyskomfort) oraz łagodzenie objawów przewlekłych chorób, np. choroby zwyrodnieniowej stawów. Metoda pozwala na zwiększenie lepkości i elastyczności mazi stawowej, dzięki czemu powierzchnie stawowe są chronione przed otarciami czy mikrouszkodzeniami.
Spis treści
Znaczenie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest jednym z podstawowych składników tworzących chrząstkę stawową oraz maź stawową. Jego duże ilości są syntezowane u każdego człowieka do około 25.-30. roku życia. Po tym czasie naturalne wytwarzanie w organizmie stopniowo maleje, przez co pojawiają się dolegliwości takie jak ból czy sztywność, jak również wzrasta ryzyko rozmaitych kontuzji. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest poprawa właściwości reologicznych płynu stawowego, co z kolei prowadzi do obniżenia wewnątrzstawowych współczynników tarcia. Ważne jest, aby od pewnego wieku regularnie uzupełniać zapotrzebowanie na kwas hialuronowy – za pomocą suplementacji doustnej bądź właśnie wiskosuplementacji.
Wiskosuplementacja – co to jest?
Wiskosuplementacja polega na wstrzyknięciu do stawu kwasu hialuronowego. Stanowi ogólnie uznaną metodę w nieoperacyjnym leczeniu zmian chrzęstnych w stawach – bardzo często wykorzystuje się ją w odniesieniu do stawów kolanowych. Zazwyczaj należy wykonać kilka iniekcji (3-5) w określonych odstępach czasu (z reguły 1 tydzień). Pojedyncza dawka uzależnione jest od wielkości stawu. Dla mniejszych (staw łokciowy, staw skokowo-goleniowy) wynosi około 1 ml preparatu, zaś dla większych (staw biodrowy, staw kolanowy) około 3 ml preparatu. Po zakończeniu serii iniekcji podaje się do stawu dawkę przypominającą co pół roku.
Zabieg wiskosuplementacji jest bezbolesny, może pojawić się jedynie niewielki dyskomfort związany ze wstrzyknięciem preparatu. Po jego wykonaniu wykonaniu pacjent nie wymaga hospitalizacji ani obserwacji. Może natychmiast wrócić do zwykłego trybu życia. Co niezwykle istotne, jego mobilność pozostaje zachowana, nie ma konieczności restrykcyjnego oszczędzania stawu lub odpoczynku. Poprawę widać już po kilku dniach od pierwszej iniekcji, zaś po zakończeniu serii zabiegów pacjenci wskazują na znaczną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.
Wiskosuplementacja – efekty
Zgodnie z wynikami badań i ankiet, wiskosuplementacja przynosi oczekiwane efekty aż u 90% pacjentów na początkowym etapie choroby zwyrodnieniowej stawów oraz u 40-50% pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. Zmniejsza się ból podczas obciążania stawu lub przy poruszaniu nim w pełnym zakresie, jak również sztywność, charakterystyczne chrupanie oraz dyskomfort związany np. ze zmianą pogody.
Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalny sposób na ból kolana?
Wskazania do wiskosuplementacji
Wiskosuplementacja najczęściej rekomendowana jest pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów, choć zabieg może być wykonany u pacjentów ze zmianami pourazowymi lub po wcześniejszych zabiegach, np. artroskopowych, podczas których doszło do naruszenia ciągłości lub struktury powierzchni stawowej. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska. Przed zabiegiem, poza konsultacją lekarską, wskazane jest wykonanie badania RTG.
Zalecenia po zabiegu wiskosuplementacji
Po zabiegu pacjent może powrócić do zwykłego trybu życia. Musi jedynie pamiętać, aby w pierwszych dniach nie obciążać zbyt intensywnie stawu (np. dźwigając bardzo ciężkie przedmioty czy skacząc z większych wysokości), a także aby zrezygnować z kontuzjogennych, bardzo wysiłkowych aktywności fizycznych. Wszelkie zalecenia zawsze są dobierane indywidualnie do pacjenta, przekazuje je lekarz przed zabiegiem lub tuż po nim.
Wiskosuplementacja – cena
Jeden zabieg wiskosuplementacji kosztuje około 100-200 zł w zależności od renomy i lokalizacji gabinetu lekarskiego. Należy pamiętać, że pacjent osobno musi zakupić preparaty z kwasem hialuronowym zgodnie ze wskazaniami lekarza. Koszt waha się w granicach 100-500 zł, w zależności od ilości kapsułek w środku.
Wiskosuplementacja – przeciwwskazania
Wiskosuplementacja na ogół jest zabiegiem bezpiecznym, jednak ze względu na ingerencję w ciało pacjenta i konieczność wykonania iniekcji wymienia się kilka przeciwwskazań. Są nimi:
- cukrzyca;
- aktywne zakażenia bakteryjne lub wirusowe;
- choroby zapalne;
- ropne zapalenia stawów;
- choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzenia;
- skrajne obniżenie odporności, np. AIDS;
- koagulopatia;
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu;
- złośliwe nowotwory.
Decyzję o rozpoczęciu serii zabiegów zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szelerski Ł., Ambroziak M., Skowronek P., Małdyk P. Rola wiskosuplementacji w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przegląd danych dotyczących Hylanu G-F 20. Inżynieria Biomateriałów, 2/2014.
- Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S. Wiskusuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.
Zostaw komentarz