Aktualizacja: 6 czerwca 2023
W jakim celu stosuje się kwas hialuronowy i dlaczego jest on jednym z chętniej wybieranych suplementów diety dla skóry i stawów? Przede wszystkim należy wiedzieć, że kwas hialuronowy (HA) jest związkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Ze względu na silne właściwości higroskopijne, odpowiada głównie za nawodnienie i nawilżenie tkanek. Co warto wiedzieć o tym suplemencie diety?
Spis treści
Właściwości kwasu hialuronowego
Właściwości kwasu hialuronowego są wielokierunkowe. Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek, występujących w naturze, ma zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę. Większość cząsteczek wody zostaje mechanicznie unieruchomiona wewnątrz helisy polisacharydowej, natomiast pozostała część cząsteczek wiąże się z glukanem za pomocą mostków wodorowych. HA stanowi jednocześnie najistotniejszy składnik substancji międzykomórkowej tkanki łącznej, ścian naczyń włosowatych i desmosomów. Ponad połowa ustrojowych zasobów hialuronianu znajduje się w skórze.
Kwas hialuronowy jest związkiem silnie higroskopijnym, co oznacza, że ma on zdolność wiązania ogromnych ilości wody. Wpływa to na właściwości lepko-elastyczne, jednak mechanizmy działania nie zostały jeszcze do końca poznane. Wykazano, że jedna cząsteczka tego kwasu wiąże nawet 250 cząsteczek wody, co w innym przeliczeniu daje 6 l wody wiązanych przez 1 g tego związku. Innymi słowy, kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie i nawodnienie skóry, dzięki czemu może być jędrna, sprężysta i wytrzymała. Silnie współpracuje z kolagenem, podstawowym białkiem budulcowym niemal wszystkich tkanek, także skóry i stawów. Właśnie dlatego oba związki zaleca się suplementować wspólnie.
W jakim celu stosuje się kwas hialuronowy?
Aby w pełni wykorzystywać dobroczynne właściwości tego niezwykle popularnego suplementu, warto wiedzieć jak stosować kwas hialuronowy. Mianowicie suplementuje się go przede wszystkim celem poprawy kondycji skóry oraz stawów. Kilkumiesięczna nawet suplementacja nie powoduje skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczna. To jeden z najlepiej przyswajalnych i kompatybilnych z ludzkim organizmem związków, dlatego w większości przypadków mogą go stosować nawet alergicy. Najważniejsze jest, aby suplementacja była regularna, najlepiej codzienna. Istotne jest także, stosowanie preparatu od zaufanego producenta. Efekty stosowania kwasu hialuronowego:
- nawilżenie skóry i zapobieganie dalszej utracie wody, np. wskutek ekspozycji skóry na promieniowanie UV lub skrajne temperatury;
- pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej;
- opóźnianie procesów starzenia się tkanek fizjologicznie obfitych w kwas hialuronowy;
- poprawa konsystencji mazi stawowej, a więc wpływ na lepsze smarowanie powierzchni stawowych i mobilność stawów;
- profilaktyka i zmniejszanie intensywności sztywności stawów w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów i chorób reumatycznych;
- profilaktyka i zmniejszanie bólu stawów;
- opóźnianie pojawiania się zmarszczek mimicznych i zmniejszanie ich widoczności.
Efekty te zostały potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi.
Kwas hialuronowy w kapsułkach, w kremie czy iniekcje?
Wybór postaci kwasu hialuronowego, w której będzie podawany do organizmu, może dla wielu osób być problematyczna. Każda opcja ma wady i zalety. Przybliżmy na początek kremy z kwasem hialuronowym, czyli najczęściej wybierane rozwiązanie. Kremy są stosunkowo niedrogie, ich korzystanie nie stanowi ingerencji w ciało, jednak efekty są najsłabsze spośród wszystkich tych opcji. Cząsteczki kwasu są zbyt duże, aby penetrować przez naskórek, dlatego będą one skupiać się na jego powierzchni, tworząc ochronny film. Zapobiegnie on uszkodzeniom skóry przez czynniki zewnętrzne oraz uchroni przed utratą nadmiernych ilości wody, jednak nie uzupełni niedoborów tego związku w skórze.
Iniekcje kwasem hialuronowym są skuteczne, ponieważ bezpośrednio uzupełniają niedobory w tkankach, jednak jest to metoda kosztowna i inwazyjna. Istnieje wiele przeciwwskazań do jej wykonywania. Nie każda osoba chce również w takim stopniu ingerować w swoje ciało lub po prostu nie lubi iniekcji (igieł).
Natomiast suplementacja kwasu hialuronowego łączy zalety obu powyższych metod. Jest stosunkowo niedroga, ponieważ opakowanie kapsułek kosztuje nieco ponad 100 zł i wystarcza na około 1,5 miesiąca. Efekty z jej regularnego przestrzegania można określić jako trwałe. Odbudowuje niedobory kwasu hialuronowego bezpośrednio w docelowych tkankach, które tego potrzebują. Do takiej suplementacji praktycznie nie ma przeciwwskazań, a jak wiadomo, najlepiej jest wspierać tkanki „od wewnątrz”. Rozpoczęcie suplementacji zaleca się od 25. roku życia, ponieważ właśnie wtedy następuje fizjologiczny spadek naturalnej syntezy kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bernat M., Matysek-Nawrocka M., Cioczek W., Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
- Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, Szczecin 2021.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
Zostaw komentarz