Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 sierpnia 2022

Tabletki hialuronowe dobre dla oczuJest taki organ, któremu kwas hialuronowy jest bardziej potrzebny niż skórze. Dziś wiedza o tym jest już niemal powszechna, ale nadal pojawia się sporo wątpliwości. W tym artykule wyjaśnimy, jaką rolę dla oka odgrywa kwas hialuronowy i jak tabletki hialuronowe mogą uchronić przed jego niedoborem.

 

Oko suche obumiera

Dla zdrowia oka niezbędne jest, aby jego powierzchnia przez cały czas pozostawała wilgotna. Dlaczego? Powodów jest kilka. Na wilgotnej gałce może działać lizozym – enzym wykazujący silne działanie bakteriobójcze. Bez kwasu hialuronowego, utrzymującego prawidłowy poziom nawilżenia gałki ocznej, ta szybko zostałaby skolonizowana przez szkodliwe drobnoustroje. Po drugie – nawet stosunkowo cienka warstwa wilgotnej mieszaniny łez, kwasu hialuronowego, odrobiny soli i paru innych substancji, doskonale chroni oczy przed uszkodzeniami, jakie spowodowałyby mikroskopijne drobinki kurzu lub pyłu. Po trzecie wreszcie, wilgoć chroni wrażliwe zakończenia nerwowe okolicy oka przed zbyt częstym podrażnianiem.

Skąd się bierze kwas hialuronowy w oku?

Niektóre z komórek produkują spore ilości kwasu hialuronowego. Cała produkcja następuje wewnątrz tych komórek, więc nie można liczyć na to, że kwas hialuronowy z suplementu diety w jakiś sposób zostanie przetransportowany bezpośrednio na powierzchnię oka – musi zostać strawiony i złożony z powrotem we właściwych komórkach.

Oczywiście problem ten można obejść, stosując krople do oczu z kwasem hialuronowym. To rozwiązanie pomaga, ponieważ lepki kwas hialuronowy długo pozostaje na powierzchni gałki ocznej, niemniej jednak nie da się w ten sposób wyeliminować podstawowego problemu, czyli zbyt niskiej produkcji własnego kwasu. O to można zadbać właśnie suplementami. Komórki produkujące kwas hialuronowy do nawilżenia gałki ocznej (w zasadzie inne też, ale te szczególnie) mają na swojej powierzchni receptory dla cząstek chemicznych. Powstają one z rozpadu kwasu hialuronowego w czasie trawienia, a wewnątrz maszynerię odpowiedzialną za złożenie ich znów w pełną cząsteczkę. Od razu też warto dodać, że nie można w tym przypadku w żaden sposób zmusić komórek do produkcji kwasu hialuronowego przez podanie go na powierzchnię gałki ocznej.


Kwas hialuronowy bioalgi


Kiedy tabletki hialuronowe będą skuteczne?

Większość suplementów reklamuje się jako doskonały sposób na przywrócenie oczom zdrowia na przykład po długotrwałej pracy przy komputerze. Warunek jest jednak jeden: powodem problemów musi być rzeczywiście niedobór kwasu hialuronowego. A to wcale nie jest aż tak częsta przypadłość. Jest wiele różnych innych powodów, które mogą powodować pieczenie, uczucie zmęczenia lub zaburzenia widzenia i to mimo prawidłowej ilości kwasu hialuronowego. Skuteczność suplementów jest zresztą uwarunkowana jeszcze tym, jakie są przyczyny niedoboru substancji ochronnej – jeśli brakuje tylko składników do syntezy kwasu hialuronowego, to suplement może tu pomóc, ale jeśli przyczyną problemu jest niewłaściwie działający aparat metaboliczny, to nawet najlepsze tabletki hialuronowe nie będą w stanie poprawić ani zdrowia, ani komfortu.

Jakie tabletki hialuronowe wybrać?

Teoretycznie w stawach, skórze czy na powierzchni oka występuje dokładnie taki sam kwas hialuronowy, jego cząsteczki są identyczne. Jednak powinowactwo poszczególnych związków powstających w wyniku trawienia do różnych komórek może być inne. Są suplementy, które są skuteczniejsze w walce z przesuszeniem oczu ale są też takie, które skuteczniej redukują zmarszczki. Również można wyróżnić takie, które efektywniej odbudowują maź stawową. Producenci wielu tabletek z kwasem hialuronowym starają się swoje produkty reklamować jako dobre na wszystko. Natomiast warto poszukać takich preparatów, które są stworzone z myślą o leczeniu oczu. To właśnie te najkorzystniej wpłyną na wzrok i efekt będzie widoczny szybciej. Nie znaczy to, że nie warto przyjrzeć się również tym dobrym tabletkom z kwasem hialuronowym nakierowanym na ogólne działanie (skóra, stawy, mięśnie, oczy). Najlepsze to takie, które pozyskane zostały z fermentacji roślinnej, ponieważ ich biodostępność (wchłanialność w organizmie) będzie na bardzo wysokim poziomie.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kuciak M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  5. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami