Aktualizacja: 28 sierpnia 2023
Suplementacja kwasu hialuronowego może w dużym stopniu wpłynąć nie tylko na kondycję stawów, ale i skóry czy narządu wzroku. Jest alternatywą dla bolesnych i inwazyjnych iniekcji oraz mało skutecznych kosmetyków do stosowania zewnętrznego. Co warto wiedzieć o suplementacji tego wyjątkowego związku?
Spis treści
Suplementacja kwasu hialuronowego – dla kogo?
Kluczową funkcją kwasu hialuronowego jest zdolność wiązania wody, dzięki czemu czego nie grozi odwodnienie i przesuszenie, co jest głównym czynnikiem ryzyka powstawania zmarszczek. Cząsteczki kwasu ulegają rozpadowi, jednak stale są uzupełniane nowymi. Niestety wraz z upływem lat organizm traci zdolność szybkiej regeneracji i nie jest w stanie odtworzyć nowych elementów odpowiadających za wygląd skóry, w tym kwasu hialuronowego i kolagenu. Powolny spadek syntezy tych związków następuje w okolicach 30. roku życia. Suplementacja kwasu hialuronowego wskazana jest więc przede wszystkim każdej osobie po ukończeniu 30 lat, ale także:
- posiadaczom skóry suchej, zniszczonej, wiotkiej, pozbawionej blasku;
- osobom zmagającym się z wcześniejszym występowaniem zmarszczek mimicznych;
- palaczom papierosów (choć dla lepszych efektów podstawą jest rezygnacja z palenia papierosów);
- osobom żyjącym w stresie i często opalającym się.
Kwas hialuronowy wpływa także pozytywnie na stawy, chroni chrząstkę przed nadmiernym obciążeniem i codziennym tarciem powierzchni stawowych o siebie, zmniejszając ryzyko choroby zwyrodnieniowej oraz utrzymując nawodnienie chrząstki. Dodatkowo jego obecność stymuluje struktury stawowe do samodzielnej produkcji wielu ważnych związków pozwalających zachować sprawność stawów. Wskazania do suplementacji w związku z tym to m.in.:
- przewlekłe choroby narządu ruchu, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, RZS, łuszczycowe zapalenie stawów;
- przebyte operacje na narządzie ruchu, np. alloplastyka, rekonstrukcja więzadeł, zespolenie złamań itd.;
- doznane kontuzje i urazy, np. skręcenia, zwichnięcia, złamania;
- poród siłami natury lub poprzez cięcie cesarskie;
- dolegliwości narządu ruchu, np. entezopatie, zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie stożka rotatorów itd.
Na koniec warto wspomnieć, że suplementacja kwasu hialuronowego może przełożyć się na lepszą jakość i większą ilość wydzielanych łez czy śliny, co ma ogromne znaczenie w przypadku pacjentów z zespołem Sjogrena.
Jak suplementować kwas hialuronowy?
Aby zauważyć oczekiwane efekty, kwas hialuronowy należy przyjmować regularnie. Jest to związek naturalny, zatem musi upłynąć nieco czasu, aby jego niedobory ustrojowe mogły zostać uzupełnione. Najlepiej przyjmować 2 kapsułki dziennie. Pierwsze efekty zauważymy już po około 2 tygodniach, będzie to prawdopodobnie poprawa nawilżenia i elastyczności skóry. W dalszej kolejności zostaną zredukowane cienie pod oczami, a stawy staną się bardziej mobilne. Po miesiącu regularnego stosowania efekty będą już mocno widoczne. Aby je utrzymać zaleca się dalsze stosowanie.
Suplementacja kwasu hialuronowego – przeciwwskazania
Praktycznie jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do suplementacji kwasu hialuronowego jest uczulenie na ten związek. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny czasowo przestać przyjmować kwas hialuronowy, ponieważ nie istnieją badania oceniające jego wpływ na płód i dziecko.
Czy suplementacja kwasu hialuronowego jest bezpieczna?
Kwas hialuronowy jest związkiem całkowicie bezpiecznym dla organizmu człowieka, tym bardziej, że jest jednocześnie naturalnie przez niego syntezowany. Oznacza to, że nawet długotrwałe przyjmowanie nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.
Suplementacja kwasu hialuronowego – jaki produkt wybrać?
Należy zwrócić uwagę na pochodzenie kwasu hialuronowego w kapsułkach oraz proces jego produkcji. Jeszcze do niedawna pozyskiwano go przeważnie z surowców pochodzenia zwierzęcego, np. płetw rekina czy grzebieni kogucich. Dziś jednak wiadomo, że źródła roślinne cieszą się lepszą biodostępnością. Warto szukać kwasu hialuronowego, który pozyskano na drodze biofermentacji roślinnej. W suplemencie diety mogą znajdować się naturalne dodatki zwiększające wchłanianie kwasu hialuronowego, jak np. witamina C czy ekstrakt z granatu.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Przylipiaka A., Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz