Aktualizacja: 4 lipca 2023
Stosowanie kwasu hialuronowego – czy jest bezpieczne? Wszystko zależy od jego jakości oraz sposobu, w który jest podawany do organizmu. Inaczej ustrój zareaguje na wysokiej jakości kwas hialuronowy w kapsułkach, inaczej zaś na kwas hialuronowy wstrzykiwany bezpośrednio w skórę lub do stawu. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w obu przypadkach? Wyjaśniamy!
Spis treści
Stosowanie kwasu hialuronowego – czy jest bezpieczne?
Kwas hialuronowy występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych kręgowców. W organizmie dorosłego człowieka jest go około 15 g, z czego 5 g ustrój zużywa w ciągu doby. Związek ten stanowi podstawowy węglowodanowy komponent macierzy pozakomórkowej. Jest jedną z najbardziej higroskopijnych cząsteczek, występujących w naturze. Wykazuje zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę.
Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych współcześnie suplementów diety wspierających kondycję skóry i stawów, tuż obok kolagenu. Coraz więcej osób decyduje się na jego suplementację lub iniekcje. Jak wygląda bezpieczeństwo obu rozwiązań w praktyce?
Kwas hialuronowy w kapsułkach
Suplementacja kapsułek z kwasem hialuronowym jest całkowicie bezpieczna i efektywna. Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie, odpowiadającym za wysoki poziom nawilżenia tkanek. W największych ilościach znajduje się w skórze i stawach. Jego fizjologiczna synteza maleje od około 25. roku życia. Właśnie wtedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie suplementacji kwasu hialuronowego w kapsułkach.
Reakcja organizmu na kwas hialuronowy może różnić się nieco w zależności od źródła tego związku. Jeszcze do niedawna pozyskiwano go głównie z grzebieni kogucich, dlatego częstsze były reakcje alergiczne i nietolerancje tego związku. Współcześnie jednak wysokiej jakości kwas hialuronowy produkowany jest na drodze biofermentacji roślinnej, przez co nie tylko nie wywołuje żadnych działań niepożądanych, ale i mogą po niego sięgać weganie czy wegetarianie. Stosowanie kwasu hialuronowego w formie kapsułek jest maksymalnie bezpieczne, a wręcz zalecane przez specjalistów. Suplementacja może trwać przez dłuższy czas, nie odnotowano skutków ubocznych na przestrzeni miesięcy i lat przyjmowania tego związku.
Kwas hialuronowy w kapsułkach – przeciwwskazania
Choć jest to związek bezpieczny, wyszczególniono 2 grupy konsumentów, które nie powinny po niego sięgać. Są to kobiety w ciąży i pacjenci onkologiczni. W przypadku kobiet ciężarnych nie ma żadnych badań oceniających wpływ kwasu hialuronowego na rozwój i zdrowie płodu, dlatego ze względów profilaktycznych na okres ciąży najlepiej zaprzestać przyjmowania go. Zaś u pacjentów z nowotworami kwas hialuronowy może promować wzrost komórek rakowych i tym samym zwiększać ryzyko nawrotu choroby. Badanie w tym kierunku przeprowadziło w 2015 roku Clinical Drug Investigation.
Iniekcje kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy przeznaczony do iniekcji w skórę jest rodzajem żelowego implantu, wprowadzanego igłą lub kaniulą. Wykazuje wysoką biozgodność, czyli ma budowę identyczną, jak kwas hialuronowy występujący naturalnie w ciele człowieka. Jednak nie pochodzi z organizmu ludzkiego czy zwierzęcego, lecz produkowany jest przez zmodyfikowane genetycznie bakterie. Zanim trafi do skóry człowieka, musi zostać oczyszczony z resztek martwych bakterii. Im większy stopień oczyszczenia, tym lepiej, ponieważ resztki bakterii mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia. Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, iniekcje kwasu hialuronowego do skóry mogą powodować:
- obrzęk;
- mrowienie;
- świąd;
- zaczerwienienie;
- bóle głowy;
- zawroty głowy;
- reakcje alergiczne;
- reakcje zapalne;
- przebarwienia skóry.
Z kolei skutkami wstrzykiwania kwasu hialuronowego w stawy mogą być:
- uczucie gorąca w stawie;
- obrzęk;
- przejściowe zaostrzenie dolegliwości bólowych;
- reakcja alergiczna.
Dodatkowo mogą pojawić się dolegliwości związane z samą iniekcją. W końcu podczas zabiegu przerywa się ciągłość skóry i w inwazyjny sposób uzupełnia niedobór kwasu hialuronowego. Właśnie dlatego praktyczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się być suplementacja kwasu hialuronowego w kapsułkach.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz