Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 maja 2021

Powiększanie ust kwasem hialuronowyZabiegi takie jak powiększanie ust kwasem hialuronowym cieszą się coraz większą popularnością. Użycie w miejsce botoksu substancji naturalnej jest krokiem mającym na celu zapewnić większe bezpieczeństwo – kwas hialuronowy można aplikować nawet bez testów skórnych, ponieważ przypadki alergii są sporadyczne.

Bezpieczeństwo substancji

Zanim kwas hialuronowy stał się popularny, większość zabiegów powiększania ust wykonywano z użyciem botoksu, a więc substancji z natury szkodliwej. Była to dość poważna wada. Kwas hialuronowy, nawet jeśli jest przemysłowo sieciowany w celu zwiększenia trwałości, nadal pozostaje substancją własną. W skórze znajdują się spore jego ilości, więc dodatkowo nie wywołuje praktycznie żadnych reakcji ze strony organizmu. Opuchlizna, która pojawia się po zabiegu, nie jest wynikiem zastosowania złej jakości kwasu hialuronowego, tylko następstwem przerwania ciągłości tkanek, co wymusza powstanie lokalnego stanu zapalnego.

Bezpieczeństwo zabiegu

Czysty gabinet, wysokiej klasy sprzęt i dobre przygotowanie osoby przeprowadzającej wstrzykiwania to warunki niezbędne nie tylko dla bezpieczeństwa zabiegu, ale i dla właściwych efektów estetycznych. Obecnie sprzęt do wstrzykiwań kwasu hialuronowego jest w dużej mierze standardowy. Pozostaje więc tylko dbałość o czystość otoczenia, która jest zawsze ważna. Na szczęście coraz mniej jest powodów do narzekania w tej kwestii, a najlepsze polskie kliniki są wręcz wymieniane jako przykłady profesjonalizmu także w zachodniej Europie.


Kwas hialuronowy bioalgi


Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bezpieczne?

W sieci pełno jest zdjęć nieudanych poprawek ust toksyną botulinową. Część z nich jest sfabrykowana, ale i tak zwracają one uwagę. Po powiększeniu ust kwasem hialuronowym może – choć nie musi – pojawić się opuchlizna i nabiegnięcie krwią. Pierwsze jest normalną reakcją na uszkodzenie tkanek, a drugie można zminimalizować, jeśli poda się miejscowo adrenalinę, co zahamuje krwawienie. W przeciwieństwie do botoksu, kwas hialuronowy jest stosowany w celu powiększania, ale nie modelowania ust. Nie da się praktycznie osiągnąć efektu tak wulgarnego, jak na zdjęciach z serii „porażki botoksu”. Natomiast mija dzień lub dwa, zanim nowy kontur ust utrwali się, zniknie opuchlizna, a naczynia krwionośne odbudują się w swojej strukturze.

Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym boli?

Istnieje kilka stosowanych metod znieczulenia przy powiększaniu ust kwasem hialuronowym, ale same iniekcje i tak są bolesne, a to ze względu na bogate unerwienie. Nie można wyeliminować bólu zupełnie i to jak bardzo dokuczliwy będzie, zależy przede wszystkim od progu wrażliwości pacjenta. Część osób opisuje wrażenia nawet nie jako ból, ale dyskomfort, a dla niektórych, na szczęście mniejszości, wrażenie bólu jest bardzo silne. Sam ból nie oznacza, że zabieg nie jest bezpieczny. Po prostu przez 15-30 minut drażni się zakończenia nerwowe, ale później wrażenie to ustępuje.

Podsumowanie

Dobrze przeprowadzone powiększanie ust kwasem hialuronowym jest praktycznie całkowicie bezpieczne. Wybierając dobrą klinikę można mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze, a jedyne niepożądane objawy ustąpią same najwyżej po dwóch dniach.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  5. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami