Aktualizacja: 16 maja 2023
Najlepszy kwas hialuronowy to taki, który działa od wewnątrz (jest dostępny jako suplement diety), wykazuje wysoki stopień bezpieczeństwa i skuteczności. Na współczesnym rynku suplementów diety pojawia się tak dużo nowych produktów, że wielu osobom trudno jest dokonać wyboru. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące parametrów dobrej jakości kwasu hialuronowego.
Spis treści
1. Forma kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy może być dostępny w formie serum i kosmetyków do stosowania zewnętrznego oraz w formie suplementów diety. Znacznie skuteczniejsza jest druga postać, ponieważ po spożyciu kwas hialuronowy przenika przez układ pokarmowy i trafia bezpośrednio w miejsce największego zapotrzebowania. Nie jest to możliwe w przypadku kosmetyków czy kropelek do stosowania zewnętrznego, ponieważ omawiany związek posiada zbyt dużą masę cząsteczkową, aby mógł przenikać przez barierę naskórka. Tworzy więc jedynie film ochronny na powierzchni skóry, dzięki któremu woda nie wyparowuje ze skóry. To również cenny efekt kosmetyczny, jednak nie ma nic wspólnego z uzupełnianiem niedoborów kwasu hialuronowego. To zapewni jedynie suplementacja.
2. Zawartość kwasu hialuronowego w suplemencie diety
Nie ma zalecanej dziennej dawki spożycia kwasu hialuronowego, jednak większość producentów rekomenduje przyjmowanie około 100 mg dziennie. Większe dawki nie sprawią, że w jeszcze większym stopniu dostarczymy ten związek do tkanek, prawdopodobnie będą po prostu usunięte z organizmu jako nadmiar. 100 mg dziennie jest więc dawką optymalną, która z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.
3. Skład suplementu diety
Najlepsze suplementy diety to takie, które mają krótki i całkowicie naturalny skład. W przypadku kwasu hialuronowego nie są konieczne żadne chemiczne dodatki, utrwalacze, konserwanty czy środki zapachowe i smakowe. Najlepszy kwas hialuronowy to taki, który podawany jest w formie izolowanej. Jeśli producent pragnie urozmaicić swój produkt i zwiększyć jego jakość, może dodać składniki takie jak ekstrakt z granatu czy witamina C, jednak powinny być to substancje naturalne, a nie chemiczne.
Pozostając w temacie składników wykorzystanych do produkcji suplementu diety, warto zwrócić uwagę na kapsułkę. Zazwyczaj skupiamy się na zawartości kapsułki, a nie na jej otoczce. Otoczka chroni kwas hialuronowy i pozwala sprawnie wprowadzić go do organizmu, przy czym w układzie pokarmowym ulega rozpuszczeniu. Właśnie dlatego także ona powinna być naturalna. Szukajmy oznaczenia HPCM, które to potwierdza.
4. Pozyskiwanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy musi być pozyskany, aby następnie umieścić go w tabletkach czy kapsułkach. Sam proces produkcji jest niezwykle istotny. Najlepiej, aby kwas hialuronowy był pozyskany z naturalnej roślinnej fermentacji, dzięki czemu nada się również dla osób przebywających na dietach roślinnych (wegan i wegetarian). Zwykle fermentacji poddaje się ziarna pszenicy, po czym w procesach nazywanych filtracją i ekstrakcją otrzymuje się sól sodową, czyli hialuronian sodu.
Dawniej surowcem wykorzystywanym do pozyskiwania kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, np. grzebienie kogucie. Nie każdy mógł jednak przyjmować taki suplement, a lata obserwacji wykazały, że nierzadko wywoływał on reakcje alergiczne lub dolegliwości trawienne. Dlatego kwas hialuronowy z fermentacji roślinnej wydaje się być znacznie bezpieczniejszy, ponieważ do dnia dzisiejszego nie potwierdzono żadnych reakcji alergicznych w związku z jego stosowaniem.
5. Cena kwasu hialuronowego
Sam proces produkcji kwasu hialuronowego jest kilkuetapowy. Wykorzystując najlepsze, sprawdzone surowce oraz stale nadzorując każdy proces podczas produkcji należy wziąć pod uwagę koszty tego produktu. Wybierając tanie suplementy diety można poddawać w wątpliwość ich jakość. Jeśli producent rzeczywiście skupiałby się na zrównoważonej produkcji i wykorzystaniu najlepszych surowców, sprzedaż produktu po bardzo niskiej cenie byłaby dla niego nieopłacalna. Jeśli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i skuteczność preparatu, musimy liczyć się z nieco wyższą ceną. Zwykle nie spada ona poniżej 100 zł za opakowanie kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz