Aktualizacja: 22 czerwca 2023
Kwas hialuronowy na stawy to bezpieczny, skuteczny i wydajny sposób na poprawę kondycji stawów i zmniejszenie ewentualnych dolegliwości z ich strony. Udowodniono, że regularne przyjmowanie preparatu wpływa pozytywnie na jakość mazi stawowej, zmniejsza sztywność stawów oraz chroni powierzchnie stawowe przed nadmiernym obciążeniem. Ponadto związek ten jest w pełni bezpieczny, ponieważ do pewnego wieku organizm posiada zdolność do jego produkcji.
Spis treści
Kwas hialuronowy na stawy – działanie
W warunkach fizjologicznych u każdego człowieka kwas hialuronowy produkowany jest przez komórki organizmu. Jego największe ilości znajdują się w skórze oraz w stawach. Jest on syntezowany i uwalniany przez komórki błony maziowej m.in. do płynu stawowego. W efekcie:
- poprawia właściwości lepko-sprężyste płynu stawowego;
- zwiększa zakres ruchomości i zmniejsza sztywność stawów;
- chroni przed rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów oraz łagodzi objawy licznych chorób reumatycznych, np. RZS;
- zwiększa stabilizację struktury chemicznej płynu stawowego;
- chroni chrząstkę przed nadmiernym obciążeniem i niszczeniem powierzchni stawowych;
- stymuluje naturalne struktury organizmu do produkcji czynników ochronnych.
Kwas hialuronowy w postaci kapsułek nie tylko poprawia funkcje stawów całego organizmu, ale również chroni przed urazami i kontuzjami, a także łagodzi dolegliwości przewlekłych chorób stawów.
Jaki kwas hialuronowy na stawy?
Warto zwracać uwagę na formę kwasu hialuronowego: iniekcje, kremy, suplementy diety. Jeśli w bezpieczny sposób chcemy uzupełniać niedobory najlepiej wybrać kapsułki z kwasem hialuronowym, czyli suplement diety. Nie ma do ich przyjmowania praktycznie żadnych przeciwwskazań, koszt suplementu jest niższy niż iniekcji, a efektywność większa niż w przypadku kosmetyków. Dodatkowo wykazuje wysoką biodostępność, a po jego spożyciu cząsteczki kwasu hialuronowego rozprowadzane są po całym organizmie, trafiając do miejsc największego zapotrzebowania.
W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na pochodzenie kwasu hialuronowego. Jeszcze do niedawna pozyskiwano go głównie z surowców pochodzenia zwierzęcego, np. płetw rekina czy grzebieni kogucich. Dziś jednak większą popularnością i przyswajalnością przez układ pokarmowy cieszą się źródła roślinne. Taki kwas hialuronowy mogą spożywać także weganie i wegetarianie. Warto więc znaleźć kwas hialuronowy pozyskany drogą biofermentacji roślinnej. Dodatkowo w preparacie powinny znajdować się naturalne dodatki potęgujące biodostępność kwasu hialuronowego, jak np. witamina C lub ekstrakt z granatu.
Kwas hialuronowy na stawy – jak przyjmować?
Zalecenia odnośnie dawkowania są umieszczone na opakowaniu suplementu diety. Bezwzględnie należy się do nich stosować. W większości przypadków rekomenduje się przyjmowanie 2 kapsułek dziennie przed posiłkiem, obficie popijając je wodą. Obecność wody pozwala na szybkie rozpuszczenie otoczki kapsułek oraz zwiększa działanie higroskopijne zawartego w nich związku. Minimalny czas suplementacji wynosi 3 tygodnie, jednak zaleca się znacznie dłuższe przyjmowanie kwasu hialuronowego. Nie wiąże się ono z żadnymi działaniami niepożądanymi czy skutkami ubocznymi i jest bezpieczne dla organizmu.
Aby spotęgować działanie kwasu hialuronowego należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Aby jego cząsteczki mogły wiązać wodę, należy dostarczać odpowiednie jej ilości. Dodatkowo zaleca się suplementację witaminy D oraz kolagenu. Kwas hialuronowy na stawy może być podawany także drogą wiskosuplementacji.
Na czym polega wiskosuplementacja?
Wiskosuplementacja to inaczej podawanie kwasu hialuronowego w iniekcjach dostawowych. Jest ogólnie uznaną metodą nieoperacyjnego leczenia zmian chrzęstnych stawów, zwłaszcza stawów kolanowych. Polega na uzupełnianiu niedoborów kwasu hialuronowego drogą iniekcji dostawowych w różnych schematach podawania, zwykle obejmujących 1-5 wstrzyknięć w określonych odstępach czasu. Należy pamiętać, że kwas hialuronowy nie jest lekiem, a jedynie związkiem poprawiającym parametry fizykochemiczne płynu stawowego i chrząstki stawowej. Efekt ten następuje jednak dopiero po kilku tygodniach od zabiegu, choć pacjenci zgłaszają poprawę kliniczną już po jednej iniekcji.
Jeden zabieg wiskosuplementacji to koszt rzędu 150-300 zł. Biorąc pod uwagę fakt, iż potrzebnych jest kilka zabiegów dla obu stawów (symetrycznie, ponieważ rzadko kiedy boli tylko jeden staw), ostateczna cena leczenia znacznie wzrasta. Dlatego lepiej jest zapobiegać dolegliwościom stawowym poprzez zdrowy styl życia oraz suplementację.
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Przylipiaka A., Podstawy medycyny estetycznej, Wydawnictwo Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz