Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 października 2022

Kwas hialuronowy jaki wybraćKwas hialuronowy jaki wybrać chcemy, aby dawał najlepsze efekty, powinien być wysokiej jakości i bardzo dobrze wchłanialny w organizmie. Jest to substancja powszechnie stosowana w leczeniu i kosmetologii, także inwazyjnej. W ostatnich latach wzrosła jednak świadomość, a co za tym idzie, jego popularność w produkcji naturalnych suplementów diety. Związek ten występuje bowiem fizjologicznie w organizmie człowieka. Z tym, że z wiekiem jego synteza stopniowo maleje, co skutkuje m.in. wiotczeniem skóry czy bólem stawów i należy go dostarczać z zewnętrznych źródeł.

Kwas hialuronowy w organizmie człowieka

Kwas hialuronowy występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych człowieka. W organizmie dorosłej osoby jest go około 15 g, z czego 5 g zużywa się w ciągu każdej doby. Stanowi główny węglowodanowy komponent macierzy pozakomórkowej, ścian naczyń włosowatych oraz desmosomów. Ponad połowa ustrojowych zasobów lokalizuje się w skórze. Jego zawartość jest najwyższa u dzieci, co można zauważyć także bez prowadzenia specjalistycznych badań – dzieci posiadają jędrną, gładką skórę oraz nie zmagają się z bólami stawów.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy działa nawilżająco i łagodząco, przyspieszając procesy gojenia się ran i uszkodzeń tkanek miękkich. To właśnie on jest podstawowym składnikiem mazi stawowej, umożliwiając płynne przesuwanie się powierzchni stawowych względem siebie. Gdy go brakuje, pojawiają się charakterystyczne trzeszczenia w stawach, dolegliwości bólowe, a nawet ograniczenie ruchomości. Dlatego wykorzystuje się kwas hialuronowy na stawy. Do pozostałych właściwości kwasu hialuronowego zaliczamy:

  • poprawę wzroku, ponieważ jest częścią struktury oka;
  • ujednolicenie kolorytu skóry;
  • przyspieszanie regeneracji mięśni po urazach lub intensywnych wysiłkach fizycznych;
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji kostno-stawowych.

Suplementację kwasem hialuronowym ceni się w przypadku skóry suchej i dojrzałej. Związek ten bierze czynny udział w łączeniu włókien kolagenowych, automatycznie przekładając się na poprawę elastyczności cery i ochronę przed zmarszczkami. W połączeniu z działaniem nawilżającym sprawia, że skóra nie jest sucha, zniszczona czy odwodniona. Kwas hialuronowy na skórę stosowany regularnie przynosi zauważalne efekty już po kilku tygodniach.

Kwas hialuronowy – jaki wybrać?

Chcąc poprawić kondycję skóry zadajemy sobie pytanie jaki kwas hialuronowy wybrać. W tego przypadku wątpliwości najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na doustną suplementację kwasu hialuronowego. Związek obecny w kremach i kosmetykach do pielęgnacji posiada zbyt duże cząsteczki – nie są one w stanie sprawnie przeniknąć przez barierę skórną i dotrzeć do głębszych partii skóry. Należy uważać na chwyty marketingowe. Oczywiście kosmetyki z kwasem hialuronowym również mogą wykazywać się skutecznością – ich działanie nie będzie jednak rzeczywiście uzupełniać niedoborów kwasu hialuronowego. Jego cząsteczki zgromadzą się wraz z innymi składnikami aktywnymi preparatu na powierzchni skóry, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i odwodnieniem organizmu. Aby jednak dostarczyć do skóry kwas hialuronowy należy zdecydować się na suplementację.

Udowodniono, że najkorzystniejsze efekty obserwuje się przyjmując regularnie kapsułki z kwasem hialuronowym. Szczególnie, jeśli posiadają w składzie choć niewielkie źródło witaminy C, np. ekstrakt z aceroli czy owoców granatu. Wybierając kwas hialuronowy należy zwrócić uwagę na producenta. Musi on gwarantować pełne bezpieczeństwo produktu poparte badaniami. Najlepiej, aby kwas hialuronowy był otrzymywany na drodze biofermentacji roślinnej. Będzie wówczas cechował się znacznie większą biodostępnością (w porównaniu do kwasu hialuronowego pozyskiwanego ze zwierząt).

Dlaczego lepiej zdecydować się na kwas hialuronowy w kapsułkach niż w tabletkach? Tabletki bardzo często posiadają w składzie syntetyczne dodatki i uzupełniacze, które w rzeczywistości są całkowicie niepotrzebne. Wysokiej jakości, naturalny kwas hialuronowy wchłonie się bez ich obecności.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Kwas hialuronowy występuje powszechnie w ciele człowieka, jest w pełni naturalnym związkiem, dlatego jego wykorzystanie w medycynie, kosmetologii czy w suplementach diety uznaje się za bezpieczne. Do przeciwwskazań zalicza się jedynie:

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed rozpoczęciem przyjmowania kwasu hialuronowego powinny skonsultować się z lekarzem.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Osiadły P., Kwas hialuronowy – znaczenie fizjologiczne oraz możliwości zastosowania w medycynie i kosmetologii, 2016.
  2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  3. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami