Aktualizacja: 6 kwietnia 2025
Kwas hialuronowy dla mężczyzn jest suplementem diety rekomendowanym do stosowania od około 30. roku życia. To związek organiczny z grona glikozaminoglikanów, występujący naturalnie w organizmie każdego człowieka bez względu na wiek czy płeć. Odpowiada za nawilżenie tkanek, co ma znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.
Spis treści
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest polisacharydem z grona glikozaminoglikanów, syntezowanym przez komórki ludzkiego organizmu. To biopolimer, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy. Kwas hialuronowy to związek, który wiąże wodę w skórze właściwej oraz w innych tkankach, w których się znajduje. Udowodniono, że już jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody, co daje ogromne ilości. W skórze ludzkiej związek ten jest składnikiem macierzy międzykomórkowej. W dużych ilościach znaleźć go można jednak również w łzach, ślinie, płynie stawowym, narządach wewnętrznych.
W organizmie ludzkim kwas hialuronowy występuje naturalnie, co coraz powszechniej wykorzystuje się również w takich dziedzinach jak medycyna estetyczna, kosmetologia oraz w lecznictwo. Występuje w postaci usieciowanej oraz nieusieciowanej – różnią się one gęstością oraz stopniem wiązania cząsteczek wody. Bywa składnikiem kremów, płynów przeznaczonych do iniekcji, suplementów diety i leków. Kwas hialuronowy dla mężczyzn najczęściej dostępny jest właśnie jako suplement, a więc w formie wygodnych kapsułek do połykania.
Kwas hialuronowy dla mężczyzn – wskazania i działanie
Najczęściej kwas hialuronowy stosuje się z dwóch powodów. Po pierwsze, celem wspierania kondycji skóry, która z wiekiem staje się coraz bardziej odwodniona i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Po drugie, chcąc nawilżyć stawy mające coraz większy deficyt tego związku im człowiek jest starszy, co objawia się m.in. bólem stawów. Warto zaznaczyć, że w obu tych przypadkach bardzo dobrze sprawdza się połączenie suplementacji kwasu hialuronowego z kolagenem, który dodatkowo będzie wzmacniał skórę i stawy.
Prawidłowa kondycja skóry zawsze obejmuje jej wysoki stopień nawilżenia, a więc znaczną ilość wody znajdującej się w jej warstwach. Jako że kwas hialuronowy ma zdolności wiązania ogromnych ilości wody, w dużej mierze to właśnie od jego zawartości w skórze zależy jej nawilżenie, a więc wytrzymałość, blask, jednorodna struktura i koloryt. Niedobory tego związku w pierwszej kolejności przejawiają się nadmierną suchością naskórka, jego łuszczeniem się i pękaniem. Skóra wokół oczu staje się wiotka i szara, przyśpiesza się proces powstawania zmarszczek, a ewentualne podrażnienia (na przykład przy gojeniu) goją się dłużej i gorzej. Kwas hialuronowy warto więc przyjmować po ukończeniu 30 roku życia, ponieważ zauważono, że to właśnie wtedy spada jego naturalna produkcja w organizmie.
Natomiast jeśli chodzi o kondycję stawów, kwas hialuronowy znajduje się w mazi stawowej oraz w chrząstkach, które pełnią rolę amortyzującą. Zapewniają wytrzymałość stawu na obciążenia mechaniczne oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Podczas poruszania się maź stawowa jest rozprowadzana po całej powierzchni chrząstek, utrzymując bezbolesną możliwość ruchu oraz funkcjonalną aktywność fizyczną całego organizmu. Aby struktury te mogły spełniać swoją rolę, muszą więc być odpowiednio nawodnione. Szczególne wskazania do suplementacji kwasu hialuronowego celem wspierania narządu ruchu są:
- wysoki poziom aktywności fizycznej na co dzień, na przykład przygotowywanie się do zawodów, intensywne trenowanie, uprawianie sportów ekstremalnych, ale również zwykła chęć wspierania stawów nawet przy mniejszej intensywności ruchu;
- przebyte urazy i kontuzje narządu ruchu, takie jak zwichnięcia i skręcenia stawów, złamania kości, zerwania więzadeł i ścięgien, jako że kwas hialuronowy znacznie przyspiesza ich gojenie oraz powrót do sprawności;
- przebyte lub planowane operacje narządu ruchu, takie jak szycie łąkotek, artroskopia, repozycje złamań w sposób chirurgiczny;
- odczuwane bóle i sztywność stawów, również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych stawów i chorób reumatycznych, ponieważ uzupełnienie niedoborów kwasu hialuronowego może na tyle nawilżyć tkanki, że wyraźnie złagodzi dolegliwości.
Kwas hialuronowy ma też potwierdzony medycznie wpływ na męską płodność. Zdolność plemników do wiązania kwasu hialuronowego wiąże się z dojrzałością błony komórkowej plemników i potencjałem zapłodnieniowym. Ejakulat (nasienie) tworzy ponadto wówczas lepsze środowisko dla przechowywania plemników i dla ich poruszania się. Suplementacja omawianego związku bardzo dobrze sprawdzi się więc w przypadku mężczyzn planujących potomstwo oraz zmagających się z niepłodnością. Dodatkowo warto go stosować przy zaburzeniach produkcji śliny oraz łez, na przykład w zespole suchego oka, który tak często występuje w dzisiejszych czasach w związku z nadmiernym korzystaniem z cyfryzacji.
Jaki kwas hialuronowy dla mężczyzn?
Wybierając suplement diety, należy rozważać wyłącznie te produkty, które mają potwierdzoną wysoką jakość, co jest poparte opiniami innych konsumentów oraz rekomendacjami producenta. Dużą popularnością cieszy się kwas hialuronowy bioalgi, niezawierający żadnych konserwantów i barwników. Jest naturalny, bez GMO, a także nietestowany na zwierzętach. Co najważniejsze posiada krótki skład, w którym znaleźć można wyłącznie: ekstrakt (45:1) z nasion granatu właściwego jako antyoksydant, HPMC – naturalna otoczka kapsułki, kwas hialuronowy z naturalnej fermentacji roślinnej, ekstrakt z otrębów ryżowych. Kwas hialuronowy znajduje się w kapsułce w ilościach 250 mg. Jako że producent rekomenduje codzienne przyjmowanie dwóch kapsułek, konsument dostarcza ustrojowi aż 500 mg tego związku, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie uzupełniając jego powstające z wiekiem braki.
Istotną informacją jest również to, że pozyskiwany przez markę bioalgi kwas hialuronowy nie pochodzi z grzebieni kogucich lub innych tkanek zwierząt (tańszych i mniej skutecznych surowców) lecz z naturalnej fermentacji roślinnej, która powoduje, że jest on praktycznie taki sam jak znajdujący się w organizmie człowieka. Dzięki temu wchłanialność jest jeszcze bardziej efektywna, a dostarczony związek znacznie lepiej wykorzystany.


Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
- Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
- Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zostaw komentarz