Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 października 2024

Kuracja kwasem hialuronowymKuracja kwasem hialuronowym znajduje zastosowanie w wielu problemach zdrowotnych i kosmetycznych, zaś ze względu na swoją naturalność cieszy się rosnącą popularnością. Jest to bowiem związek występujący w organizmie każdego człowieka, niestety w pewnym wieku jego ilość konsekwentnie maleje. Wówczas należy rozważyć dodatkową suplementację, aby uzupełniać bieżące straty.

Kuracja kwasem hialuronowym – efekty

Największe ilości kwasu hialuronowego (nawet aż do 56% całej puli) można spotkać w skórze. Jest on również obecny w gałkach ocznych i płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, płynie maziowym stawów oraz dyskach międzykręgowych. Decydując się na jego kurację, wspiera się więc wszystkie struktury, które tworzy. W aspekcie kosmetologicznym kwas hialuronowy wywiera następujące efekty:

  • wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, w efekcie czego skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna;
  • zapewnia prawidłową aktywność komórek układu immunologicznego skóry;
  • wspomaga regenerację uszkodzonych komórek skóry i naskórka, a tym samym przyspiesza gojenie się ran;
  • wykazuje zdolność likwidacji zmarszczek o mniejszej głębokości lub zmniejszania widoczności tych o większej głębokości;
  • chroni przed wnikaniem w głębsze partie skóry bakterii i zanieczyszczeń;
  • likwiduje wolne rodniki tlenowe, opóźniając tym samym proces starzenia się skóry.

Kuracja kwasem hialuronowym w kontekście fizjologii i zdrowia może natomiast przynieść następujące rezultaty:

  • pozytywny wpływ na kondycję i ruchomość stawów;
  • ochrona komórek przed wolnymi rodnikami tlenowymi;
  • regulacja czynności układu immunologicznego;
  • poprawa jakości i składu mazi stawowej, a więc zmniejszanie dolegliwości bólowych stawów i zwiększanie zakresu ich ruchomości.

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany powszechnie w medycynie, ponieważ leczy zmiany spowodowane stopą cukrzycową, przyspiesza gojenie się uszkodzeń skóry, ran pooperacyjnych i pooparzeniowych, wspomaga leczenie przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa, a także leczy nadmierną suchość oka, np. w przebiegu zespołu Sjogrena. Dodatkowo może wspomagać regenerację pochwy po porodzie lub operacjach ginekologicznych. Ostatnimi czasy udowodniono, że systematyczna suplementacja kwasu hialuronowego ma spore znaczenie w neurologii, gdyż wspiera regenerację nerwów i poprawia ich przewodnictwo nerwowe.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Regularna i długotrwała suplementacja kwasu hialuronowego jest bezpieczna, a wręcz rekomendowana. Nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych, jako że związek ten występuje naturalnie w organizmie człowieka. Wyróżnia się niezwykle dużymi właściwościami higroskopijnymi – 1 cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać aż 250 cząsteczek wody. W rezultacie wpływa pozytywnie na uwodnienie organizmu, a jak wiadomo, to właśnie woda jest jednym z głównych składników każdego ustroju ludzkiego.

Kuracja kwasem hialuronowym – wskazania

Suplementacja kwasem hialuronowym wskazana jest w następujących przypadkach:

  • zmarszczki i bruzdy na ciele;
  • mała elastyczność i jędrność skóry;
  • szara, zmęczona skóra;
  • skóra problematyczna, skóra sucha, skóra odwodniona;
  • bóle stawów;
  • sztywność stawów;
  • przewlekłe choroby narządu ruchu, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia;
  • przebyty uraz lub kontuzja narządu ruchu, np. skręcenie stawu, złamanie kości, zerwanie ścięgna Achillesa;
  • przebyty poród (zarówno siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie);
  • przebyta operacja chirurgiczna bez względu na jej rozległość.

Na kurację kwasem hialuronowym może jednak zdecydować się każda osoba, która ukończyła 30. Rok życia, ponieważ to właśnie wtedy najmocniej zauważa się stopniowy, postępujący niedobór tego związku. Organizm w tym wieku zaczyna bowiem produkować go w mniejszych ilościach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku syntezy kolagenu.

Zobacz również: Kiedy powinno się pić kolagen?

Kuracja kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Istnieje niewiele przeciwwskazań do suplementacji kwasu hialuronowego. Związek ten nie powinien być przyjmowany przy nadwrażliwości na niego, co zdarza się jednak raczej rzadko. W razie wątpliwości lub przy stosowaniu przewlekłym jakichkolwiek leków dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem. Pacjent upewni się wówczas, że kwas hialuronowy nie wejdzie w interakcję ze składnikami leku.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami