Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 lutego 2022

KolagenKolagen kontra kwas hialuronowy i kwas hialuronowy to dwie chętnie wykorzystywane substancje suplementujące, które mają poprawić wygląd skóry, a szczególnie skórę twarzy. Niestety, żeby kuracja pomogła, zwykle potrzeba sporo czasu (przecież po pierwszej tabletce czy ampułce cudów nie należy się spodziewać), a na samym końcu okazuje się, że efektów nie ma. Przyjrzyjmy się problemowi bliżej.

Kolagen kontra kwas hialuronowy

W rozwiązaniu zagadki pomoże nam nauka. Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy występują naturalnie w skórze i tkance podskórnej. Kolagen tworzy blaszkę podstawną, która jest miejscem przyczepu komórek oraz odpowiada za ich prawidłowe ukrwienie i odżywienie. Inny typ kolagenu znajduje się w komórkach skóry, tworzy pomiędzy nimi połączenia (zwane mostkami cytoplazmatycznymi) i nadaje komórkom zdolność dostosowywania kształtu.

Kwas hialuronowy natomiast z zasady nie występuje wewnątrz komórek. Zlokalizowany jest czasem w ich błonach, a także w dużych ilościach w tkance podskórnej. Oczywiście sama wiedza na temat lokalizacji związków jeszcze niewiele nam podpowie, ale analizujmy sytuację dalej.

Kolagen, mówiąc najogólniej, nadaje skórze elastyczność, jednak z wiekiem jego produkcja spada, a widocznym tego efektem jest obniżenie napięcia skóry. Powstają zmarszczki – po prostu siateczka kolagenowa traci spójność, komórki zyskują większą swobodę ruchu. Organizm nie jest w stanie samodzielnie przywrócić prawidłowego poziomu produkcji kolagenu. Aparaty za to odpowiedzialne (takie wewnątrzkomórkowe „fabryki biochemiczne”) wskutek zużycia, promieniowania UV, zmiany stosunków wodnych i mineralnych oraz wielu innych czynników, zaczynają działać wadliwie, a organizm źle wybudowanych cząsteczek nie wykorzystuje. Kolagenu więc brakuje.

Zobacz również: Kolagen w organizmie – jaką pełni funkcję?

Jak wygląda sprawa z kwasem hialuronowym? Ten związek niczego nie uelastycznia, ale zatrzymuje wodę. Do powierzchni cząstki kwasu może przylegać kilkadziesiąt cząsteczek wody, która w tkance podskórnej działa jak wypełniacz. Jeśli napięcie błony podstawnej opada, większa ilość kwasu hialuronowego przyciągnie więcej wody i błona się napnie. Oczywiście również synteza tego cukru (a w zasadzie cukrowca, ale to drobiazg) spada wraz z wiekiem.

Zobacz również: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.

Jak wybrać właściwy suplement?

Jeśli jednocześnie ze zmarszczkami pojawiają się u ciebie problemy z elastycznością naczyń krwionośnych (pękające naczynka, „kruche” żyły, żylaki) to jest to dość silne wskazanie na niedobór kolagenu. Jeśli natomiast takich objawów zupełnie brak, a twoja cera staje się jednocześnie „zmęczona” i ziemista lub nadmiernie blada, może to wskazywać na niedobór kwasu hialuronowego. To oczywiście pobieżna diagnoza i nie musi być trafna. Kolagen pełni w organizmie więcej funkcji, więc jeśli znajdziesz inne objawy niedoboru tych białek, suplementuj je. Jeśli natomiast innych objawów nie ma, zacznij od suplementacji kwasem hialuronowym.


Kwas hialuronowy bioalgi


Czy to bezpieczne?

W tym miejscu należy zauważyć jedną, potencjalnie ważną rzecz. Jeśli jesteś alergikiem, sprawdź najpierw swoją reakcję na suplementy kolagenowe. Są to związki pochodzenia zwierzęcego (nie wykorzystuje się kolagenów ludzkich) i jako takie mogą wywoływać alergie. Co prawda przyjmowane doustnie nie powinny dawać żadnych objawów niepożądanych, ale na wszelki wypadek warto to sprawdzić. Na co dzień przyjmujesz takie kolageny w osnowach kiełbas lub z mięsem zwierzęcym. Natomiast w suplementach mają one inną formę, więc mogą teoretycznie dać objawy niepożądane. Kwas hialuronowy natomiast jest związkiem o jednorodnej budowie i naturalnie występuje w ludzkim organizmie, dlatego jest hipoalergiczny (nie wywołuje alergii). Te same uwagi mają zastosowanie przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

Zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy uznawane są za związki bezpieczne. Jeśli chcesz prawidłowo suplementować dietę, sprawdź jakie inne substancje mogą być potrzebne: witaminy i minerały biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Czasem suplementacja tylko jedną substancją może nie dać pełnego efektu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  3. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  4. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  5. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami