Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 czerwca 2023

Kiedy nie stosować kwasu hialuronowego?Kiedy nie stosować kwasu hialuronowego i wybrać inne suplementy diety? Mimo iż takie pytanie nie pada często, warto znać odpowiedź na nie. Po pierwsze, kwas hialuronowy jest związkiem występującym fizjologicznie w organizmie każdego człowieka. Jest wręcz niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Po drugie, w związku ze swoją naturalnością nie wykazuje działań niepożądanych po doustnym przyjmowaniu go. Jak więc wygląda to w praktyce?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to liniowy polisacharyd zaliczany do grona glikozaminoglikanów. Spośród innych znanych związków wyróżnia się zdolnością do wiązania ogromnych ilości wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet do 250 cząsteczek wody. Z tego względu jego kluczowym zadaniem jest utrzymywanie wysokiego poziomu nawilżenia tkanek, zwłaszcza skóry i mazi stawowej. W okolicach 25.-30. roku życia spada naturalna produkcja kwasu hialuronowego, co objawia się pojawianiem się pierwszych zmarszczek mimicznych i sztywności stawów. Skóra staje się wiotka, mniej elastyczna i przede wszystkim sucha.

Suplementację kwasu hialuronowego powinno się więc rozpocząć już po ukończeniu 25. roku życia. Przyglądając się ludzkiemu ciału, największe ilości omawianego związku znajdziemy w skórze, mazi stawowej i ciele szklistym oka, jednak pewne ilości znajdują się w niemal całym organizmie, także w narządach wewnętrznych.

Kiedy nie stosować kwasu hialuronowego w kapsułkach?

Kwas hialuronowy podawany w formie doustnej praktycznie nie ma przeciwwskazań, jako że jest związkiem fizjologicznie występującym w ludzkim organizmie. Na podstawie licznych badań i obserwacji nie zaobserwowano działań niepożądanych w związku z doustną suplementacją. Związek zalicza się do skutecznych i bezpiecznych. Kwas hialuronowy w kapsułkach ma mnóstwo cennych właściwości i wysoką skuteczność.

Kiedy nie stosować kwasu hialuronowego w zastrzyku?

Jednak jeśli decydujemy się na uzupełnianie niedoborów kwasu hialuronowego poprzez zabiegi (iniekcje), takich przeciwwskazań pojawia się już kilka. Wszystko przez to, że wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w skórę czy do stawów jest inwazyjne. Wówczas najważniejszymi przeciwwskazaniami są:

Jako że do doustnej suplementacji praktycznie nie ma przeciwwskazań, jest to forma polecana w powyższych przypadkach. Jeśli zmagamy się z jakimikolwiek chorobami lub mamy wątpliwości odnośnie zasad suplementacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Kiedy stosować kwas hialuronowy?

Wskazaniami do suplementacji kwasu hialuronowego są:

Po suplementy z kwasem hialuronowym nie muszą natomiast sięgać dzieci i osoby młode, ponieważ ze względu na wiek nie wykazują zwiększonego zapotrzebowania na ten związek. Ich organizm jest w stanie na bieżąco produkować potrzebne ilości kwasu hialuronowego, stale samoistnie uzupełniając niedobory.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami