Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 maja 2023

Jak stosować kwas hialuronowy?Warto wiedzieć, jak stosować kwas hialuronowy, aby uzyskać oczekiwane i trwałe efekty. Związek ten można wykorzystywać na co dzień w postaci preparatów i kosmetyków do stosowania zewnętrznego oraz w formie suplementu diety np.kapsułki z kwasem hialuronowym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące używania kwasu hialuronowego we własnym domu.

Jak stosować kwas hialuronowy na skórę?

Kwas hialuronowy jest częstym dodatkiem kremów, balsamów i masek przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej. Związek ten ma bowiem bardzo silne właściwości higroskopijne. Potrafi wiązać ogromne ilości wody, zwiększając poziom nawilżenia tkanek. Kwas hialuronowy w kosmetykach nie sprawi, że nawilżenie skóry właściwej rzeczywiście wzrośnie, ponieważ jego cząsteczki są zbyt duże, aby przenikać przez barierę naskórka. Mimo tego może tworzyć na powierzchni skóry barierę ochronną, dzięki której woda nie przenika na zewnątrz, a szkodliwe czynniki takie jak wiatr, promieniowanie UV czy skrajne temperatury nie wyrządzają skórze aż tak dużych szkód.

Rekomendowane etapy pielęgnacji skóry twarzy przy użyciu kwasu hialuronowego w kropelkach:

  • demakijaż twarzy płynem micelarnym lub innym preparatem usuwającym makijaż;
  • oczyszczenie twarz żelem lub pianką;
  • tonizacja twarzy tonikiem lub hydrolatem roślinnym;
  • aplikacja na skórę kilku kropel kwasu hialuronowego i odczekanie kilku minut;
  • nałożenie na skórę kremu nawilżającego, dobranego do potrzeb skóry.

Unikajmy jednak łączenia kwasu hialuronowego z olejami lub kosmetykami natłuszczającymi, które blokują jego przenikanie i hamują działanie. Świetnie natomiast sprawdzi się stosowanie kwasu hialuronowego w połączeniu z glinkami, algami (np. Spirulina w proszku) lub błotem z Morza Martwego. Kwas hialuronowy w kropelkach można dodać również do gotowego już kremu. Wówczas po tonizacji twarzy nakładamy krem zawierający kwas hialuronowy.

Jak stosować kwas hialuronowy w kapsułkach?

Jeśli chcemy nawilżyć skórę od wewnątrz i zwiększyć jej jędrność, a także wzmocnić stawy i poprawić jakość mazi stawowej, świetnym pomysłem będzie suplementacja kwasu hialuronowego w kapsułkach. Związek ten podawany od wewnątrz znacznie efektywniej oddziałuje na tkanki organizmu, ponieważ jego cząsteczki są wchłaniane w układzie pokarmowym i bezpośrednio kierowane w miejsca największego zapotrzebowania. Suplementacja jest prosta i bezpieczna, jednak aby zauważyć jej rezultaty, należy pilnować regularności. W przypadku każdej suplementacji jedynie systematyczność może zagwarantować widoczne i odczuwalne efekty.

Samo przyjmowanie kwasu hialuronowego nie jest trudne. Dawka dzienna różni się w zależności od konkretnego produktu, jako że kapsułki mogą mieć rozmaitą zawartość tego związku. Dlatego zawsze warto kierować się zaleceniami producenta. Przeciętnie kapsułka zawiera 50 mg kwasu hialuronowego, dlatego poleca się przyjmowanie 2 kapsułek każdego dnia. Pamiętaj, aby:

  • obficie popić je wodą, aby otoczka kapsułek mogła szybko się rozpuścić i aby związek mógł jak najszybciej rozpocząć wiązanie wody;
  • przyjmować suplement przed posiłkiem.

Choć nie ma znaczenia dokładny skład posiłków, które spożyjemy po suplementacji, warto rozważyć dodatkowe przyjmowanie kolagenu i aceroli (ze względu na zawartość witaminy C, która potęguje fizjologiczną syntezę kolagenu). Kwas hialuronowy i kolagen uznawane są za uzupełniające się wzajemnie suplementy diety, a działanie ich obu dotyczy głównie skóry oraz stawów.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami