Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 listopada 2022

Działanie kwasu hialuronowegoDziałanie kwasu hialuronowego to przede wszystkim wiązanie wody w organizmie i utrzymanie tkanek w odpowiednim nawilżeniu. Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronian sodu, jest przejrzystą, lepką substancją, naturalnie wytwarzaną przez nasz organizm. Największe jego ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i oczach. Niestety wraz z wiekiem produkcja tego związku zmniejsza się, przez co możemy zaobserwować stopniowe zmniejszenie elastyczności skóry, pierwsze zmarszczki czy problemy ze stawami. Na szczęście skutki tego problemu można zniwelować dzięki suplementacji tabletkami z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy przede wszystkim znany jest pod postacią suplementu diety. Pozyskuje się go w procesie fermentacji materiałów roślinnych, który jest w pełni bezpieczny dla naszego organizmu. Działanie kwasu hialuronowego jest szerokie i wykorzystywane w celach kosmetycznych, iniekcjach skórnych, problemach stawowych, a także w okulistyce.

Więcej o kwasie hialuronowym można przeczytać w naszym artykule: Kwas hialuronowy – naturalne odmładzanie skóry.

Działanie kwasu hialuronowego potwierdzone naukowo

Poniżej przedstawiamy 7 naukowo potwierdzonych faktów, które potwierdzają działanie kwasu hialuronowego.

Działanie kwasu hialuronowego na skórę.

Mniej więcej połowa kwasu hialuronowego w organizmie jest obecna w skórze. To właśnie w niej wiążąc się z wodą utrzymuje kolagen odpowiednio odżywiony i nawilżony. (1) Niestety po 25 roku życia organizm wytwarza mniej kwasu, czego skutkiem są zmarszczki i wiotczejąca skóra. Dzięki włączeniu do diety suplementów z kwasem hialuronowym, ten proces można spowolnić. Dzięki temu pomóc skórze wyglądać młodziej – odzyskać blask, uelastycznić i ujędrnić.

Naturalny proces starzenia się skóry oraz czynniki zewnętrze, takie jak promieniowanie ultrafioletowe, dym tytoniowy i zanieczyszczenia środowiska zmniejszają ilość kwasu hialuronowego w skórze. (2, 3) Przyjmowanie suplementów kwasu hialuronowego może zapobiegać temu spadkowi, dając organizmowi dodatkowe ilości kwasu hialuronowego, które są skórze tak bardzo potrzebne. (4, 5) Według badań, dawka kwasu hialuronowego od ok. 100 do 200 mg na dobę przez co najmniej miesiąc, znacznie zwiększa nawilżenie skóry, tym samym zmniejszając jej suchość. (3)
Dobrze nawilżona skóra powoduje, że zmniejsza się ilość widocznych zmarszczek, a skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. (6, 7)

Również zmniejszyć można stany zapalne skóry, zaczerwienia oraz spłycić zmarszczki stosując serum z kwasu hialuronowego bezpośrednio na twarz. (8, 9, 10)

Popularne stają się także zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego w gabinetach medycyny estetycznej. Nazywa się je zabiegami anti-aging. Polegają one wstrzyknięciu pod skórę tej substancji, która ma za zadanie przywrócić jędrność i młodzieńczy wygląd skóry. (11, 12)

Działanie kwasu hialuronowego w procesie gojenia się ran.

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w gojeniu się ran. Jest naturalnie obecny w skórze, ale jego stężenie zwiększa się, gdy tylko wystąpią uszkodzenia naskórka, wymagające dłuższego procesu gojenia. Jego obecność pozwala ranom goić się znacznie szybciej, zmniejszając poziom stanu zapalnego. Przy okazji indykuje powstawanie naczyń krwionośnych na uszkodzonym obszarze skóry. (13, 14) Wykazano także, że stosowanie go w obrębie powstałych na skórze ran zmniejsza ich rozmiar oraz łagodzi ból. (15, 16, 17, 18)

Warto wspomnieć, że kwas hialuronowy ma również właściwości antybakteryjne. Dzięki temu, stosowany bezpośrednio na otwarte rany, może zmniejszyć ryzyko infekcji. (19, 20)
Co więcej, jest skuteczny w zwalczaniu chorób dziąseł, a także przyspieszaniu gojenia się ran po operacji zębów. Eliminuje również owrzodzenia, gdy jest aplikowany miejscowo w jamie ustnej. (21)

Stosowanie doustnych suplementów diety może przynieść praktycznie takie same korzyści, jak kwas hialuronowy stosowany miejscowo.

Działanie kwasu hialuronowego na stawy.

Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym ślizgu kości względem siebie. (22) Gdy stawy są odpowiednio smarowane, kości nie ocierają o siebie i nie wywołują dolegliwości bólowych.

Suplementy kwasu hialuronowego są bardzo pomocne dla osób cierpiących na zapalenie kości i stawów. Szczególnie mogą je docenić osoby dotknięte chorobą zwyrodnieniową stawów, spowodowanej zużyciem mazi stawowej. Badania wykazały, że przyjmowanie kapsułek na stawy już w dawce 80-200 mg na dobę przez co najmniej dwa miesiące, znacznie zmniejsza ból w kolanach, zwłaszcza w wieku od 40 do 70 lat. (23, 24, 25, 26) Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom przyjmowanie kwasu hialuronowego właśnie w postaci suplementów diety. Dzięki temu można odbudować maź stawową oraz uśmierzyć towarzyszący zwyrodnieniom ból.

Kwas hialuronowy bioalgi

Kwas hialuronowy można również wstrzykiwać bezpośrednio do stawów w celu złagodzenia bólu. Niektóre badania pokazują, że jednoczesne zażywanie doustnie suplementów kwasu hialuronowego wraz z zastrzykami może pomóc w przedłużeniu czasu pomiędzy kolejnymi iniekcjami. (28)

Działanie kwasu hialuronowego na żołądek.

Nowe badania pokazują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zmniejszyć objawy refluksu żołądka. W przypadłości tej treść żołądka jest zawracana do gardła, powodując ból i uszkodzenie wyściółki przełyku. Kwas hialuronowy może pomóc złagodzić uszkodzoną wyściółkę i przyspieszyć proces gojenia się.
W jednym z badań stwierdzono, że nałożenie mieszaniny kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny na uszkodzoną kwasowo tkankę gardła, pomogło znacznie szybciej w jej leczeniu. (29)

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie kwasu hialuronowego i suplementu siarczanu chondroityny wraz z lekami zmniejszającymi stężenie kwasu, zmniejszyło objawy refluksu aż o 60%. To więcej niż w przypadku stosowania samych leków zmniejszających stężenie kwasu. (30) Drugie badanie wykazało natomiast, że ten sam rodzaj suplementu był pięć razy skuteczniejszy w zmniejszaniu objawów refluksu w porównaniu z placebo. (31) Badania w tej dziedzinie są wciąż stosunkowo nowe i potrzeba jest wykonania ich większej ilości, aby powtórzyć te wyniki. Niemniej jednak rezultaty są obiecujące.

Działanie kwasu hialuronowego na oczy.

Dzięki swoim właściwościom higroskopijnym, kwas hialuronowy często wykorzystywany jest w leczeniu zespołu suchego oka. Krople do oczu, zawierające 0,2-0,4% kwasu hialuronowego, mają za zadanie zmniejszać objawy suchego oka. (33, 34, 35) Soczewki kontaktowe, które zawierają wolno uwalniający się kwas hialuronowy, są również opracowywane tak aby wspomagały leczenie suchego oka. (36, 37) Ponadto krople do oczu z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas zabiegów chirurgicznych. Zmniejszą stan zapalny i przyspieszają gojenie się ran. (38, 39)

Działanie kwasu hialuronowego na kości.

W niedawno przeprowadzonych badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc spowolnić tempo degradacji kości, związanej z osteopenią – początkowym etapie osteoporozy. (40, 41) Badania z użyciem probówek wykazały również, że wysokie dawki kwasu hialuronowego mogą zwiększać aktywność osteoblastów, komórek odpowiedzialnych za budowanie nowej tkanki kostnej (42, 43). Chociaż nie zbadano jeszcze wpływu na kości u ludzi, wczesne badania przeprowadzone na zwierzętach i tak są obiecujące.

Działanie kwasu hialuronowego na pęcherz.

Około 3 – 6% kobiet cierpi na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego lub bolesny zespół pęcherza moczowego. (44) Zaburzenie to powoduje ból okolicy jamy brzusznej i tkliwość, a także silną i częstą potrzebę oddawania moczu. (45)

Podczas gdy przyczyny śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego są nieznane, stwierdzono, że kwas hialuronowy pomaga złagodzić ból i częstotliwość oddawania moczu związanego z tym stanem, gdy jest wprowadzany bezpośrednio do pęcherza przez cewnik. (46, 47, 48) Nie jest jasne, dlaczego kwas hialuronowy pomaga złagodzić te objawy. Jednak naukowcy przypuszczają, że uczestniczy w procesie naprawy uszkodzonej tkanki pęcherza moczowego, czyniąc ją mniej wrażliwą. (49, 50)

Możliwe działania niepożądane i środki ostrożności

Kwas hialuronowy jest generalnie bardzo bezpieczny w użyciu. Ponieważ organizm naturalnie go produkuje, reakcje alergiczne występują bardzo rzadko.
Jedno z badań, w którym udział wzięło 60 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów,  przyjmujących 200 mg kwasu hialuronowego na dobę przez jeden rok, nie wykazało żadnych negatywnych skutków ubocznych. (23) Jednak jego działanie podczas ciąży lub karmienia piersią nie zostało dokładnie zbadane, dlatego też zaleca się wstrzymanie przyjmowania kapsułek z kwasem hialuronowym w tym okresie.

Reasumując, kwas hialuronowy jest bardzo uniwersalnym suplementem diety. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę, nie tylko w celu poprawy stanu skóry, ale także w celu poprawy komfortu zwłaszcza u osób borykających się z niezwykle już często spotykaną przypadłością, jaką są zwyrodnienia stawów.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia:

  1. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging.
  2. Age-related changes in pericellular hyaluronan organization leads to impaired dermal fibroblast to myofibroblast differentiation.
  3. Ingested hyaluronan moisturizes dry skin.
  4. Absorption, uptake and tissue affinity of high-molecular-weight hyaluronan after oral administration in rats and dogs.
  5. Low-molecular-weight hyaluronan permeates through human intestinal Caco-2 cell monolayers via the paracellular pathway.
  6. Ingestion of BioCell Collagen(®), a novel hydrolyzed chicken sternal cartilage extract; enhanced blood microcirculation and reduced facial aging signs.
  7. Oral hyaluronan relieves wrinkles: a double-blinded, placebo-controlled study over a 12-week period.
  8. Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans.
  9. Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment.
  10. A clinical evaluation of the comparable efficacy of hyaluronic acid-based foam and ceramide-containing emulsion cream in the treatment of mild-to-moderate atopic dermatitis.
  11. Comparative chemical evaluation of two commercially available derivatives of hyaluronic acid (hylaform from rooster combs and restylane from streptococcus) used for soft tissue augmentation.
  12. Rejuvenating influence of a stabilized hyaluronic acid-based gel of nonanimal origin on facial skin aging.
  13. Hyaluronic Acid in Inflammation and Tissue Regeneration.
  14. Hyaluronan in wound healing: rediscovering a major player.
  15. Efficacy and safety of hyaluronic acid in treatment of leg ulcers: a double-blind RCT.
  16. In vivo assessment of the effect of a cream containing Avena Rhealba(®) extract and hyaluronic acid on the restoration of the skin barrier in de-epidermised skin produced with an erbium-YAG laser.
  17. Efficacy and safety of a gauze pad containing hyaluronic acid in treatment of leg ulcers of venous or mixed origin: a double-blind, randomised, controlled trial.
  18. Effectiveness of platelet-rich plasma and hyaluronic acid for the treatment and care of pressure ulcers.
  19. Bacteriostatic effects of hyaluronic acid.
  20. Hyaluronic Acid and Its Composites as a Local Antimicrobial/Antiadhesive Barrier.
  21. Hyaluronic acid: Perspectives in dentistry. A systematic review.
  22. Hyaluronic acid: a natural biopolymer with a broad range of biomedical and industrial applications.
  23. Oral administration of polymer hyaluronic acid alleviates symptoms of knee osteoarthritis: a double-blind, placebo-controlled study over a 12-month period.
  24. Effect of a natural extract of chicken combs with a high content of hyaluronic acid (Hyal-Joint) on pain relief and quality of life in subjects with knee osteoarthritis: a pilot randomized double-blind placebo-controlled trial.
  25. Oral hyaluronan relieves knee pain: a review.
  26. Oral intake of a liquid high-molecular-weight hyaluronan associated with relief of chronic pain and reduced use of pain medication: results of a randomized, placebo-controlled double-blind pilot study.
  27. Viscosupplementation for osteoarthritis of the knee: a systematic review and meta-analysis.
  28. Recent advances in hyaluronic acid based therapy for osteoarthritis.
  29. Barrier effect of Esoxx® on esophageal mucosal damage: experimental study on ex-vivo swine model.
  30. Randomised clinical trial: mucosal protection combined with acid suppression in the treatment of non‐erosive reflux disease – efficacy of Esoxx, a hyaluronic acid–chondroitin sulphate based bioadhesive formulation.
  31. Fixed combination of hyaluronic acid and chondroitin-sulphate oral formulation in a randomized double blind, placebo controlled study for the treatment of symptoms in patients with non-erosive gastroesophageal reflux.
  32. Dry Eye Syndrome.
  33. Improvement of the ocular surface using hypotonic 0.4% hyaluronic acid drops in keratoconjunctivitis sicca.
  34. Efficacy and Safety of 0.2% Hyaluronic Acid in the Management of Dry Eye Disease.
  35. Effect of hypotonic 0.4% hyaluronic acid drops in dry eye patients: a cross-over study.
  36. Controlled release of high molecular weight hyaluronic Acid from molecularly imprinted hydrogel contact lenses.
  37. Extended release of hyaluronic acid from hydrogel contact lenses for dry eye syndrome.
  38. Sodium hyaluronate (hyaluronic acid) promotes migration of human corneal epithelial cells in vitro.
  39. Hyaluronan.
  40. The effects of hyaluronan on bone resorption and bone mineral density in a rat model of estrogen deficiency-induced osteopenia.
  41. Oral administration of hyaluronan reduces bone turnover in ovariectomized rats.
  42. The effect of hyaluronan on osteoblast proliferation and differentiation in rat calvarial-derived cell cultures.
  43. Hyaluronic acid reverses the abnormal synthetic activity of human osteoarthritic subchondral bone osteoblasts.
  44. Diagnosis and treatment of interstitial cystitis/bladder pain syndrome: AUA guideline amendment.
  45. Interstitial cystitis: epidemiology, pathophysiology, and clinical presentation.
  46. Treatment of interstitial cystitis with Cystistat: a hyaluronic acid product.
  47. Changes in sexual function of women with refractory interstitial cystitis/bladder pain syndrome after intravesical therapy with a hyaluronic acid solution.
  48. Systematic Review and Meta-Analysis of Intravesical Hyaluronic Acid and Hyaluronic Acid/Chondroitin Sulfate Instillation for Interstitial Cystitis/Painful Bladder Syndrome.
  49. The role of the urinary epithelium in the pathogenesis of interstitial cystitis/prostatitis/urethritis.
  50. The role of the bladder surface in interstitial cystitis/painful bladder syndrome.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami