Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 czerwca 2023

Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie?Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie i czy jest to związek bezpieczny dla każdego? Odpowiedzi na te pytania warto znać, tym bardziej że w ostatnich latach popularność kwasu hialuronowego znacznie wzrosła. To związek występujący naturalnie w organizmie człowieka, jednak w pewnym wieku jego synteza zaczyna spadać (około 25. roku życia). Wówczas powinno się rozważyć jego suplementację.

Czy kwas hialuronowy można stosować codziennie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania kwasu hialuronowego codziennie, nawet na przestrzeni wielu lat. Badania kliniczne nie potwierdziły działań niepożądanych związanych z suplementacją. Warunkiem jest jedynie nieprzekraczanie dawki zalecanej przez producenta. Choć ryzyko przedawkowania nie istnieje (nadmierny kwas hialuronowy wydalany jest wraz z moczem i kałem), przyjmowanie zbyt dużych dawek może doprowadzić do objawów gastrycznych.

Nie ma również ustalonej dziennej zalecanej dawki. Niektórzy specjaliści rekomendują 200 mg tego związku na dobę, inni zaś nawet 1000 mg. Warto więc wypośrodkować te zalecenia i optymalnie suplementować 500 mg kwasu hialuronowego.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Preparaty kwasu hialuronowego uznawane są za nietoksyczne, niemutagenne i niezakrzepotwórcze. Jedną z ich największych zalet jest znikoma możliwość wywołania odpowiedzi immunologicznej (zarówno humoralnej, jak i komórkowej). Wynika to głównie z faktu, że kwas hialuronowy ma taki sam skład chemiczny i molekularny u wszystkich gatunków. Dobrą tolerancję preparatów kwasu hialuronowego potwierdzają liczne badania kliniczne. Kwas hialuronowy pozyskuje się biosyntetycznie przez fermentację — u niewielkiej grupy pacjentów może się jednak pojawić reakcja alergiczna na białka i zanieczyszczenia, np. pochodzące z grzebieni kogucich (jeśli związek pozyskiwany jest właśnie z tego źródła).

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest pozyskiwanie kwasu hialuronowego drogą fermentacji roślinnej, do czego wykorzystuje się ekstrakt z otrębów ryżowych. Taki suplement mogą przyjmować weganie i wegetarianie, a ryzyko jakichkolwiek działań niepożądanych niemal nie istnieje.

Kwas hialuronowy – jak suplementować?

Kwas hialuronowy najlepiej przyjąć około 30-60 minut przed posiłkiem lub po posiłku, popijając kapsułki dużą ilością wody. Nawet 1-2 szklankami. Kwas hialuronowy jest związkiem silnie higroskopijnym. Jego jedna cząsteczka może związać nawet 250 cząsteczek wody, po czym zaczyna nawadniać tkanki organizmu takim kompleksem. Aby związek mógł więc działać, potrzebuje wody. Dostarczamy ją podczas popijania kapsułek. Nie należy popijać ich kawą, herbatą, sokami, naparami ziołowymi, alkoholem.

Kiedy stosować kwas hialuronowy?

Najważniejszymi wskazaniami do suplementacji kwasu hialuronowego w kapsułkach są:

Po kwas hialuronowy w kapsułkach powinny sięgać wszystkie osoby po 30. roku życia, aby opóźnić procesy starzenia się oraz aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych kontuzji. Z tego samego powodu suplement ten poleca się osobom aktywnym fizycznie. Należy pamiętać, że kwas hialuronowy nie jest remedium na wszystko. Aby mógł działać, należy przyjmować go regularnie, codziennie przez dłuższy okres czasu. Dopiero wtedy dojdzie do uzupełnienia niedoborów i nawilżenia tkanek. Dodatkowo należy prowadzić zdrowy tryb życia, aby szkodliwe nawyki nie niwelowały efektów suplementacji. Najważniejsze są: unikanie palenia papierosów, zbilansowana dieta, stosowanie ochrony przed promieniowaniem słonecznym (kremy z filtrem UV, kapelusze) oraz właściwa pielęgnacja skóry.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  4. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami