Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 września 2024

Komosa ryżowaKomosa ryżowa (łac. Chenopodium quinoa Willd.) jest jedną z najstarszych i najbardziej wartościowych roślin na świecie. Charakteryzuje się dużą ilością białka i cennych dla nas aminokwasów. Komosa ryżowa lub tzw. quinoa jest bardzo uniwersalnym produktem, co dodatkowo działa na jej korzyść. Jak roślina ta wpływa na nasze zdrowie? Poznaj właściwości lecznicze komosy ryżowej.

Komosa ryżowa – uprawa

Komosa ryżowa, nazywana również „quinoa” lub „zbożem Inków”, należy do najstarszych roślin na świecie. W przemyśle spożywczym używa się głównie jej nasion. Ze względu na dużą zawartość skrobi w ziarnach komosy bardzo często nazywa się ją potocznie pseudozbożem lub zbożem rzekomym, choć ta naprawdę zbożem nie jest.

Kraje, w których występuje największa ilość upraw tej rośliny to Peru, Boliwia, Chile, Kolumbia i Ekwador. Komosa ryżowa jest rośliną odporną i niewymagającą. Bez żadnego problemu może być więc uprawiana na innych terenach, niezależnie od warunków środowiska.

Komosa ryżowa – właściwości

Komosa ryżowa jest przede wszystkim źródłem cennego białka, kwasów tłuszczowych, witaminy E i witamin z grupy B. Ponadto w jej składzie znaleźć można saponiny, dzięki którym wykazuje działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Oprócz tego quinoa zawiera dużą ilość flawonoidów.

Białko znajdujące się w komosie ryżowej zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy (a więc takie, których organizm człowieka sam nie jest w stanie wyprodukować i muszą być dostarczone ze środowiska zewnętrznego wraz z pożywieniem). Z tego względu roślina ta może śmiało zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego i występować w diecie dla wegetarian. Ze względu na zawartość w komosie kwasu gamma linolenowego, kwasu oleinowego, kwasu linolowego, regularne spożywanie tej rośliny skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Przekłada się to na zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób układu krążenia.

Komosa ryżowa – indeks glikemiczny

Warto zaznaczyć, że komosa ryżowa nie zawiera glutenu. Dlatego też polecana jest osobom borykającym się z alergią pokarmową oraz z celiakią. Indeks glikemiczny komosy ryżowej jest bardzo niski, ponieważ w jej skład wchodzą w dużej mierze węglowodany złożone. Dzięki temu oraz poprzez obecność błonnika pokarmowego bez problemu mogą ją spożywać diabetycy. Przyjmowanie ziaren tej rośliny zmniejsza stres oksydacyjny.

Kwas fenolowy

Kwas fenolowy obecny w komosie ryżowej posiada silne działanie antyoksydacyjne, przez co hamuje m.in. ryzyko rozwoju nowotworów czy cukrzycy. Potwierdzony badaniami jest fakt, że napary wykonywane z nasion komosy ryżowej działają antynowotworowo. W wyraźny sposób hamują proliferację (namnażanie się) komórek rakowych, a także ograniczają ich międzykomórkową komunikację.

Komosa ryżowa w kuchni

Komosa ryżowa posiada charakterystyczny lekko orzechowy smak. Z kolei wyglądem przypomina nieco ryż lub kaszę. Przed gotowaniem komosy należy pamiętać, aby ją wcześniej namoczyć. Z komosy ryżowej można korzystać na różne sposoby – dodawać do zup, dań głównych lub sałatek warzywnych. Można z niej również produkować mąkę, którą stosuje się jako zamiennik mąki pszennej do produkcji pieczywa czy wyrobów cukierniczych. Komosa ryżowa może stanowić również alternatywę dla tradycyjnych ziemniaków, makaronów czy kasz.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sułkowski M., Gawlik-Dziki U., Czyż J., Komosa ryżowa – słabo znane pseudozboże o kosmicznych właściwościach, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2011.
  2. Mystkowska I., Zarzecka K., Gugała M., Baranowska A., Właściwości odżywcze i prozdrowotne komosy ryżowej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2016.
  3. Achremowicz B., Ceglińska A., Darmetko M., Haber T., Karpiński P., Obiedzińska M., Truszkowska M., Ogólna charakterystyka komosy ryżowej oraz możliwości jej wykorzystania w przetwórstwie żywności, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 1/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami