Kolagen do picia
Kolagen do picia

Utrata kolagenuUtrata kolagenu może mieć podłoże zarówno fizjologiczne (pojawia się w wyniku procesów starzenia się organizmu i nie da się temu całkowicie zapobiec), jak i podłoże patologiczne (związane ze stylem życia, chorobami przewlekłymi). Kolagen to podstawowe białko budulcowe, którego niedobory w pierwszej kolejności zauważa się w obrębie skóry i stawów. Niedobory kolagenu można uzupełniać za pomocą suplementacji, a także zapobiegać im, modyfikując nawyki dnia codziennego.

Utrata kolagenu wskutek promieniowania UV

Wprawdzie kolagen jest białkiem strukturalnie wytrzymałym, jednak mimo tego ulega dość znacznemu uszkodzeniu w wyniku działania czynników fizykalnych, zwłaszcza takich jak promieniowanie UV (ultrafioletowe) czy IR (podczerwone). Prowadzi to do nadmiernej aktywacji metaloproteinazy MMP-1 (kolagenaza zależna od Zn2⁺), która fizjologicznie wraz z żelatynazą odpowiada za proces rozkładu białka. Konsekwencją tego jest remodeling skóry oraz następcze usuwanie uszkodzonego kolagenu oraz jego nadmiaru. W przypadku nadaktywności MMP-1 dochodzi do wzmożonej utraty kolagenu.

Już dawno zaobserwowano, że długie opalanie się czy praca fizyczna na silnym słońcu przyczyniają się do spadku elastyczności i jędrności skóry. Staje się ona wiotka, a zmarszczki widoczne są dużo szybciej. Procesy starzenia przebiegają intensywniej. Wszystko to ma spory związek z odwodnieniem skóry oraz utratą kolagenu wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego wychodząc na słońce rekomenduje się stosowanie kremów z filtrem UV, najlepiej SPF 50+.

Utrata kolagenu wskutek stresu

Podobny efekt (degradacja struktur naturalnego kolagenu) wywołuje nikotynizm oraz kortyzol, czyli hormon przewlekłego stresu, który niszczy wiązania kolagenowe. Najlepszym przykładem tego są rozstępy, tak częste u kobiet w okresie ciąży, kiedy odnotowuje się właśnie wzrost poziomu kortyzolu, a także u osób z zespołem Cushinga, u których również pogorszenie kondycji skóry w dużej mierze wiąże się z obserwacją podwyższonego poziomu kortyzolu. Osoby silnie stresujące się na co dzień, żyjące w stresie i niepotrafiące sobie z nim radzić, starzeją się szybciej. Dotyczy to nie tylko ich skóry, ale również wielu innych tkanek.

Utrata kolagenu przez nieodpowiednią dietę

Najistotniejszym związkiem niezbędnym do produkcji kolagenu jest witamina C – uczestniczy i reguluje wiele etapów tej syntezy. Jeśli w diecie zabraknie witaminy C, także produkcja kolagenu zostaje spowolniona, a nawet zahamowana. Wraz z upływem czasu w organizmie zmniejsza się ponadto stężenie witaminy A i witaminy E, a także składników mineralnych (zwłaszcza miedzi), które wpływają na naturalną odnowę kolagenu. Do produkcji kolagenu niezbędne są również aminokwasy (zwłaszcza glicyna, prolina, tryptofan). Wszelkie niedobory w diecie wiążą się z pogorszeniem produkcji kolagenu i jego utratą.

Zobacz również: Jakie są objawy braku kolagenu?

Utrata kolagenu wskutek palenia papierosów

Ostatnimi czasy sporo się mówi o negatywnym wpływie promieniowania słonecznego na skórę, jednakże palenie papierosów daje podobnie szkodliwe efekty. Udowodniono, że dym tytoniowy zawiera około 4 tysiące szkodliwych substancji (w tym aż 60 to substancje rakotwórcze), których inhalowanie nie pozostaje bez wpływu na stan organizmu i ogólny wygląd skóry. Wykazano także, że skóra ludzi 40-letnich, którzy od dawna palą, jest taka sama, jak skóra 70-latków, którzy nigdy nie palili. Szkodliwe związki zawarte w dymie papierosowym niszczą strukturę kolagenu i blokują wchłanianie składników z diety, niezbędnych do produkcji tego białka. Utrata kolagenu jest znaczna.

Z paleniem papierosów wiąże się ponadto obniżenie poziomu estrogenów, co wpływa na wystąpienie suchej skóry i spadek ilości włókien kolagenowych. Przyczynia się to też do pogorszenia gojenia się ran. Stwierdzono, że ubytek witaminy E z krwi jest aż 2-krotnie szybszy u palaczy niż u osób niepalących.

Aby spowalniać utratę kolagenu, należy więc dbać o zdrową, zbilansowaną dietę, unikać stresu, wysypiać się oraz ograniczać ekspozycję na słońce bez wcześniejszego zabezpieczenia skóry. Podstawą jest także rezygnacja z palenia papierosów (najlepiej całkowita) oraz ograniczenie spożycia alkoholu do minimum. Uzupełnieniem dbania o kolagen wewnątrzustrojowy jest świadoma suplementacja. Najwyższą skutecznością cieszy się naturalny kolagen naturalny do picia w proszku. Regularna suplementacja kolagenu zapobiega powstawaniu jego niedoborów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sałata-Nowak J., Flisiak I., Chodynicka B., Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Przegląd Dermatologiczny, 97/2010.
  2. Nowacka K., Cenny kolagen. Zabiegi i składniki aktywne, które stymulują jego produkcję.
  3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  4. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami