Proszek kolagenowy to inaczej kolagen w proszku przeznaczony do rozpuszczania w wodzie, który można codziennie suplementować. Czynność ta jest wręcz zalecana każdej osobie, która chce zachować zdrowie stawów i dobrą kondycję skóry. Naturalny kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym organizmu człowieka. Jego niedobór obserwuje się w okolicach 30. roku życia. To moment, gdy powinno się rozważyć suplementację.
Spis treści
Proszek kolagenowy – co to jest?
Proszek kolagenowy to kolagen (podstawowe białko budulcowe większości ludzkich tkanek) w formie sproszkowanej, pozyskiwany najczęściej ze skór i chrząstek bydlęcych bądź ze skór ryb. Kolagen wołowy charakteryzuje się nieco wolniejszą i gorszą biodostępnością, jednak po wchłonięciu przez organizm może zostać lepiej wykorzystany. Wszystko przez to, że ma budowę identyczną jak kolagen ludzki, przez co tkanki mogą go maksymalnie wykorzystać. Z kolei kolagen rybi wchłania się znacznie lepiej ze względu na niewielki rozmiar cząsteczek, jednak mimo tego nie zostanie tak efektywnie wykorzystany. Różni się budową od kolagenu ludzkiego. Za wyborem kolagenu wołowego przemawia również jego neutralny smak i zapach.
Proszek kolagenowy w formie suplementu diety ma wielokierunkowe działanie na organizm konsumenta. Jego najważniejszymi właściwościami są:
- stopniowe zmniejszanie się dolegliwości bólowych stawów oraz sztywności stawów;
- poprawa jędrności i elastyczności skóry;
- zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych i opóźnienie powstawania kolejnych;
- poprawa gojenia się ran i uszkodzeń skóry;
- przyspieszone gojenie urazów i kontuzji, takich jak złamania, skręcenia, zwichnięcia, oparzenia czy odleżyny;
- odżywienie i rewitalizacja włosów;
- poprawa odporności;
- spadek ryzyka złamań (szczególnie istotne w przypadku osób narażonych na osteoporozę).
Proszki kolagenowe dostępne są w różnych wariantach smakowych, przez co ich codzienne przyjmowanie staje się jeszcze przyjemniejsze. Warto wybierać takie produkty, gdzie w 10 g proszku znajduje się przynajmniej 8000 mg czystego kolagenu. W składzie powinno się szukać również dodatków niezbędnych do lepszego wchłaniania kolagenu oraz produkcji kolagenu wewnątrzustrojowego. Najważniejszym takim dodatkiem jest witamina C.
Kolagen w proszku – jak stosować
10 g proszku kolagenowego należy dokładnie rozpuścić w szklance wody, energicznie mieszając. Zbyt wolne lub krótkie mieszanie może spowodować niedokładne rozpuszczenie proszku i osadzenie go na ściankach naczynia. Następnie napój kolagenowy należy wypić do dna. Najlepiej suplementować proszek kolagenowy około 30 minut przed planowaną aktywnością. Bez względu na to, czy będzie to zwykły spacer, czy może zaplanowany trening.
Proszek kolagenowy – czy jest bezpieczny?
Suplementacja kolagenu, w przebiegu której nie przekracza się zalecanych dawek, jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Jedynie u niektórych osób mogą wystąpić skutki uboczne pod postacią bólu mięśni, zaparć, kwaśnego oddechu, nieprzyjemnego posmaku w ustach czy reakcji alergicznej. Dolegliwości te pojawiają się jednak bardzo rzadko, dotyczą niewielkiego odsetka konsumentów. Głównie w przypadku spożywania nadmiernych dawek produktu. Przy wystąpieniu tych dolegliwości kolagen należy odstawić. Wygasną wówczas samoistnie. Kolejne podejście do suplementacji kolagenu powinno opierać się na użyciu białka innego pochodzenia.
Ile kosztuje kolagen?
Proszek kolagenowy najwyższej jakości to cena rzędu około 150 zł. Przykładem jest kolagen bioalgi, uznany przez konsumentów jako jeden z najbardziej wartościowych na rynku i polecany również przez fizjoterapeutów. Jego cena wynosi niecałe 160 zł, jednak śledząc promocje, można kupić go znacznie taniej na stronie producenta.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Zając M., Midura A., Palka K., Węsierska E., Krzysztoforski K., Skład chemiczny, rozpuszczalność kolagenu śródmięśniowego i tekstura wybranych mięśni wołowych, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
- Górska M., Zawartość kolagenu a kruchość mięsa, Wszechświat, 116/2015.
- Zelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 12/2019.
Zostaw komentarz