Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 listopada 2023

Objawy niedoboru kolagenu w organizmieObjawy niedoboru kolagenu w organizmie są proste w zaobserwowaniu. Pojawiają się głównie u osób po 30. roku życia, gdy zwolnienie fizjologicznej syntezy tego związku nasila się. Całkiem wyraźnie widać je natomiast u osób starszych. Jakie są objawy niedoboru kolagenu i jak można im przeciwdziałać? Podpowiadamy.

Co to jest kolagen?

Kolagen to białko zbudowane z 19 aminokwasów o różnorodnych funkcjach w organizmie człowieka. Między innymi chroni narządy wewnętrzne (nerki, żołądek, wątrobę), tworząc sprężyste rusztowanie wokół nich. Podstawową funkcją tego białka jest łączenie ze sobą komórek, dlatego stanowi element budulcowy większości organów. Jego nietypowy skład aminokwasowy wiąże się z wysoką zawartością glicyny i proliny, przy jednoczesnym braku cysteiny, cystyny i tryptofanu (z wyjątkiem kolagenu III).

Objawy niedoboru kolagenu w organizmie

Kolagen jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest jednocześnie głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni kluczową rolę w poprawie kondycji skóry, zwiększając przy tym jej elastyczność i nawilżenie. Objawy niedoboru dotyczą więc w pierwszej kolejności skóry. Pojawiają się:

  • spadek elastyczności i jędrności skóry;
  • cellulit i rozstępy;
  • pierwsze zmarszczki mimiczne, a następnie zmarszczki statyczne i bruzdy nosowo-wargowe (wraz z upływem lat);
  • niska wytrzymałość skóry i opóźnione gojenie się jej uszkodzeń;
  • przesuszenie skóry, utrata jej nawilżenia.

Po części właśnie ze względu na zawartość kolagenu w organizmie skóra dzieci jest jędrna, pełna blasku, zdrowo zaróżowiona i napięta, zaś skóra osób starszych opisywana jest raczej jako wiotka, z tendencją do zmarszczek. Kolagen w dużych ilościach znajduje się również w stawach i kościach. Dlatego objawy jego niedoboru mogą objawiać się następująco:

Do pozostałych możliwych objawów niedoboru kolagenu zaliczamy:

Należy pamiętać, że nie są to objawy specyficzne. Mogą wskazywać również na wiele innych przyczyn, dlatego jeśli sztywności stawów towarzyszą dolegliwości bólowe, zawsze warto zgłosić się do ortopedy celem szczegółowej diagnostyki narządu ruchu.

Jak uzupełnić niedobór kolagenu w organizmie?

Najskuteczniejszym sposobem na uzupełnianie niedoborów kolagenu jest jego suplementacja. Naturalny kolagen do picia wołowy wyróżnia się nie tylko wysoką skutecznością i dobrą biodostępnością, ale również bezpieczeństwem nawet przy stosowaniu długoterminowym. Należy jednak wybierać wyłącznie sprawdzone, polecane suplementy diety o zawartości przynajmniej 8000 czystego kolagenu w miarce.

Uzupełnianie poziomu kolagenu warto rozpocząć w okolicach 25.-30. roku życia, ponieważ to właśnie wtedy następuje fizjologiczny spadek jego produkcji. Kolagen należy pić codziennie, najlepiej 30 minut przed planowaną aktywnością fizyczną (spacerem, zakupami, treningiem na siłowni itd.).

Aby uzupełniać poziom kolagenu w organizmie, należy również sięgać po produkty bogate w aminokwasy (mięso, ryby, jajka, nabiał, soja, warzywa strączkowe, Spirulina) oraz witaminy C (acerola, natka pietruszki, papryka, surowe owoce jagodowe). Pomóc może suplementacja koenzymu Q10 oraz kwasu hialuronowego w kapsułkach.

Warto również pamiętać, że poza upływającymi latami, ogromnym zagrożeniem dla endogennego kolagenu są czynniki takie jak: palenie papierosów, silny stres, opalanie się i ekspozycja ciała na promieniowanie UV, dieta bogata w cukry proste, nadmiar alkoholu oraz niski poziom nawodnienia organizmu. Warto więc prowadzić zdrowy, zbilansowany tryb życia.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
  3. Wartanowicz M., Ziemlanski S., Rola witaminy C w fizjologicznych i patologicznych procesach ustroju człowieka, Żywienie Człowieka i Metabolizm, 3/1992.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami