Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 czerwca 2023

Najmocniejszy kolagen na stawyJaki jest najmocniejszy kolagen na stawy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy organizm jest inny, więc nieco inaczej reaguje na przyjmowane suplementy diety. Niektóre osoby będą czuć efekty w trakcie przyjmowania kolagenu wołowego, inne zaś będą preferować kolagen rybi. Również forma produktu może być różna – od naturalnego kolagenu do picia, aż do kapsułek i shotów. Najważniejsze, aby podczas zakupów wybierać kolagen najwyższej jakości. Poniżej przedstawiamy, na co warto zwracać szczególną uwagę.

Najmocniejszy kolagen na stawy – jaki?

Regularna suplementacja kolagenu znacznie wspiera zdrowie stawów. Udowodniono, że wzmacnia więzadła i ścięgna, buduje chrząstkę stawową i maź stawową, jak również chroni przed rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Jeśli zmagamy się już z jakimikolwiek schorzeniami narządu ruchu, kolagen może łagodzić ich objawy, np. ból stawów lub sztywność stawów. Suplementację powinny rozważyć osoby aktywne fizycznie, aby chronić się przed kontuzjami. Na co zwracać uwagę, kupując kolagen?

Produkcja kolagenu

Suplementy kolagenowe powinny być stworzone przez doświadczonego, znanego producenta, specjalizującego się w produkcji w pełni naturalnych suplementów diety. Unikajmy preparatów z nieznanych źródeł, bez żadnych certyfikatów czy informacji o składzie i pochodzeniu. Nasz wybór będzie gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności.

Opinie innych konsumentów

Sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie kolagen posiada pozytywne opinie innych konsumentów. Są oni najlepszym źródłem wiedzy. W końcu sami na sobie sprawdzili dany produkt i mogą śmiało stwierdzić, czy daje on oczekiwane efekty, czy może nie. Pamiętaj, aby po zakończeniu suplementacji lub po dłuższym czasie jej trwania również wystawić produktowi opinię. Dzięki temu pomożesz innym konsumentom w podjęciu decyzji.

Forma kolagenu

Na rynku spotkać można wiele rodzajów kolagenu. Popularne są tabletki, małe shoty do wypicia na raz, kapsułki i proszek. Największą korzyść przyniesie jednak picie kolagenu w proszku, gdyż cieszy się on największą biodostępnością. Szukając suplementu kolagenowego, warto zwracać uwagę, aby miał postać proszku do rozpuszczania w wodzie. Zaleca się wypicie go około 30 minut przed aktywnością fizyczną (zarówno treningiem sportowym, jak i zwykłym spacerem), ponieważ wtedy stawy będą stymulowane od wewnątrz do naturalnej produkcji mazi stawowej.

Zawartość czystego kolagenu

Głównym składnikiem suplementu diety powinien być oczywiście kolagen, którego ilość nie powinna być niższa niż 8000 mg na 10 g proszku. Zagwarantuje to, że maksymalnie możliwe ilości omawianego związku zostaną wchłonięte w układzie pokarmowym i przetransportowane w docelowe miejsce największego zapotrzebowania.

Skład suplementu diety

Istotną kwestią jest dokładny skład suplementu. Poza kolagenem w składzie powinny znajdować się inne cenne związki, które nie tylko uzupełnią niedobory organizmu, ale i zwiększą biodostępność kolagenu w układzie pokarmowym. Mowa przede wszystkim o witaminie C, kolagen zawsze powinien być przyjmowany wspólnie z nią. Jeśli w składzie suplementu nie widnieje witamina C, kup ją w postaci tradycyjnej lub jako acerolę i przyjmuj dodatkowo. Kluczowymi składnikami są także sproszkowane owoce czy ekstrakty. Z kolei niepożądanymi składnikami są wszelkie konserwanty oraz sztuczne barwniki i aromaty.

Pochodzenie kolagenu

Istnieje wiele rodzajów kolagenu pod względem pozyskiwania tego związku. Największą popularnością cieszy się kolagen rybi i kolagen wołowy i to właśnie pomiędzy nimi powinniśmy wybierać. Najważniejsze zalety kolagenu rybiego to bardzo wysoka biodostępność dzięki niskiej masie cząsteczkowej, brak wywoływania reakcji alergicznych i reakcji nadwrażliwości u człowieka, a także dobra rozpuszczalność w wodzie i łatwy proces pozyskiwania. Ze względu na niewielkie cząsteczki wchłania się szybciej niż kolagen wołowy i w większych ilościach.

Z kolei kolagen wołowy posiada budowę zbliżoną do fizjologicznego, ludzkiego kolagenu. Choć w układzie pokarmowym wchłoną się nieco mniejsze ilości niż w przypadku kolagenu rybiego, będą one mogły zostać efektywniej wykorzystane. Efekt suplementacji będzie więc podobny. Co ważne, kolagen wołowy nie posiada nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu, który pojawia się w suplementach diety na bazie kolagenu rybiego.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami