Aktualizacja: 16 marca 2025
Kolagen wołowy w proszku to suplement diety cieszący się ogromną popularnością, tuż obok kolagenu rybiego. Obie formy mają wiele istotnych zalet. Dlatego ostateczna decyzja, który wybrać, powinna być uzależniona indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Ważne, aby taka suplementacja była systematyczna, a więc aby odbywała się codziennie przez okres co najmniej kilku tygodni. Co warto wiedzieć o kolagenie wołowym? Oto najważniejsze informacje.
Działanie kolagenu wołowego w proszku
Literatura medyczna, poparta badaniami klinicznymi, na temat wpływu zażywania suplementów diety zawierających kolagen lub hydrolizaty kolagenu pokazuje, że jego przyjmowanie okazuje się być korzystne dla organizmu człowieka. Pierwsze publikacje opisywały badania in vitro na liniach komórkowych, a dotyczyły głównie wzmożonej syntezy kolagenu przez fibroblasty pod wpływem poszczególnych aminokwasów wchodzących w skład kolagenu. Działanie stymulujące fibroblasty wykazują w szczególności: arginina, glicyna czy hydroksyprolina. Opisywano również wzrost poziomu nawilżenia skóry jako rezultat przyjmowania hydrolizatów kolagenu. Natomiast w badaniach na ludziach, którzy stanowili grupę badawczą, wykazano po spożyciu żelatyny znaczący, utrzymujący się ponad 4 godziny wzrost stężenia we krwi peptydów pochodzących z trawienia kolagenu.
Zobacz również: Czysty kolagen.
W ostatnich latach przeprowadzono interesujące badanie in vitro na myszach, które wykazało stymulujący wpływ przyjmowania preparatów hydrolizowanego kolagenu na wzrost fibroblastów pobranych ze skóry tych gryzoni. Jednocześnie obserwowano zwiększoną syntezę glikozoaminoglikanów oraz kwasu hialuronowego przez kultury ludzkich fibroblastów. Współcześnie coraz częściej dąży się do powiązania tego rezultatu z sugerowanym wpływem ochronnym na tkankę łączną oraz nawilżającym efektem na skórę przyjmowanych doustnie hydrolizatów kolagenu. Na podstawie wyników dostępnych badań uważa się, że suplementacja hydrolizatami kolagenu może opóźnić związane wraz z wiekiem zmiany w macierzy zewnątrzkomórkowej, czego rezultatem jest stymulacja procesów anabolicznych w tkance skórnej.
Podsumowując, systematyczne przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu wołowego może: poprawiać wytrzymałość, integralność i nawilżenie skóry, wzmacniać stawy, zmniejszając ich sztywność i ból, obniżać ryzyko kontuzji narządu ruchu oraz przyśpieszać rekonwalescencję po ich wystąpieniu. Może również zmniejszać przykre dolegliwości ze strony stawów w przebiegu przewlekłych chorób takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Dodatkowo istnieją badania sugerujące, że suplementacja kolagenu może pośrednio wzmacniać odporność organizmu.
Wady i zalety kolagenu wołowego w proszku
Kolagen wołowy pozyskuje się drogą hydrolizy żelatyny pochodzącej ze skór bydlęcych, choć nieco rzadziej pobiera się go z innych tkanek. Zawartość czystego kolagenu zależy przede wszystkim od rodzaju i wieku skóry, a nawet od gatunku, rasy i płci zwierzęcia. To czysty, naturalny związek składający się z ponad 94% białka w przeliczeniu na suchą masę. W jego składzie znaleźć można aż 18 aminokwasów, w tym 7 aminokwasów egzogennych. W porównaniu do kolagenów rybich, kolagen wołowy wyróżnia się bardzo wysokim progiem temperaturowym denaturacji. Oto jego największe zalety:
- posiada budowę zbliżoną do kolagenu ludzkiego, przez co po wchłonięciu może być znacznie lepiej wykorzystany przez organizm;
- ma neutralny zapach i smak, w przeciwieństwie do kolagenu rybiego, uznawanego przez wielu za nieprzyjemny;
- dobrze rozpuszcza się w wodzie;
- jest łatwy w pozyskaniu nawet na skalę masową.
Dla porównania kolagen rybi ma mniejszą masę cząsteczkową, w związku z czym może zostać szybciej wchłonięty w układzie pokarmowym. Jednak nie posiada budowy zbliżonej do kolagenu ludzkiego. Zatem organizm nie wykorzysta go w pełni, tak jak ma to miejsce przy kolagenie wołowym.


Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.
- Kaziród K., Hunek A., Zapała M., Wiśniewska-Skomra J., Chmielarz K., Tylutka K., Hapon A., Suplementacja kolagenem – czy przynosi realne korzyści, Quality in Sport, 13/2023.
- Górska M., Śródmięśniowy kolagen a kruchość mięsa, Wszechświat, 10-12/2015.
- Dąbrowska E., Jankowska B., Kwiatkowska A., Cierach M., Zawartość kolagenu w mięśniach tylnej ćwierćtuszy wołowej, Inż. Ap. Chem. 2011, 50, 3, 18-19.
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
Zostaw komentarz