Aktualizacja: 26 kwietnia 2023
Kolagen do picia na stawy to jeden z chętniej polecanych suplementów diety przez fizjoterapeutów i lekarzy. Wszystko dzięki jego skuteczności i ogromnemu zapotrzebowaniu na ten związek, jaki wykazuje organizm człowieka po 25.-30. roku życia. Kolagen jest również całkowicie bezpieczny i rzadko kiedy jego spożywanie powoduje działania niepożądane, ponieważ jest produktem także naturalnie syntezowanym w ustroju. Przyjmując suplementy diety jedynie uzupełniamy jego niedobory.
Spis treści
Kolagen do picia na stawy – działanie
Kolagen to białko stanowiące do 30% wszystkich białek w ustroju człowieka. Buduje tkankę łączną i wiele różnych struktur anatomicznych, w ogromnych ilościach lokalizując się właśnie w stawach. Odpowiada za ich wytrzymałość i stabilność wiązań pomiędzy innymi związkami budulcowymi. Dzięki odpowiedniej ilości kolagenu w stawach powierzchnie stawowe są odporne na uszkodzenia i obciążenia, a maź stawowa wykazuje pożądaną konsystencję. Dodatkowo kolagen obniża aktywność enzymów stymulujących rozwój stanów zapalnych i przyspiesza regenerację uszkodzeń. Pijąc regularnie i przez dłuższy czas naturalny kolagen w formie sproszkowanej możemy spodziewać się następujących efektów:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów;
- poprawa mobilności stawów i obniżenie ich sztywności;
- opóźnianie rozwoju i profilaktyka przewlekłych chorób stawów, np. choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów;
- łagodzenie objawów chorób przewlekłych stawów.
Korzyści z suplementacji kolagenu zostały niejednokrotnie udowodnione na podstawie licznych badań klinicznych. Ważne, aby posiadał on odpowiednią, przyswajalną formę.
Kolagen do picia na stawy – dla kogo?
Kolagen do picia na stawy polecany jest w szczególności osobom:
- starszym;
- aktywnym fizycznie;
- pracującym fizycznie z obciążaniem stawów;
- z chorobami przewlekłymi, w przebiegu których dochodzi do zajęcia stawów;
- po kontuzjach i urazach takich jak zwichnięcia czy skręcenia, aby przyspieszyć powrót do zdrowia i wspomóc regenerację;
- po przebytych operacjach, w trakcie których ingerowano w staw, np. artroskopia kolana, endoprotezoplastyka biodra.
To suplement diety idealny dla wszystkich osób po 25.-30. roku życia, ponieważ właśnie wtedy rozpoczyna się rosnący wraz z każdym kolejnym rokiem naturalny spadek fizjologicznej produkcji kolagenu. Szacuje się, że każdy rok po ukończeniu 25 lat wiąże się z utrata 1% ustrojowego kolagenu. Jego suplementacja jest więc formą profilaktyki zwyrodnień i bólu stawów. Stanowi przejaw dbania o własne zdrowie w bezpieczny i świadomy sposób.
Kolagen do picia na stawy – jaki wybrać?
Wybierając suplementy kolagenowe do picia na stawy można kierować się poniższymi kryteriami:
- pochodzenie kolagenu – największą popularnością cieszy się kolagen rybi i kolagen wołowy. Rybi wykazuje większą biodostępność w układzie pokarmowym, jednak wołowy ma budowę zbliżoną do ludzkiego kolagenu, przez co zostanie efektywniej wykorzystany. Wadą kolagenu rybiego jest jego specyficzny, dla wielu osób nieprzyjemny zapach i aromat, których nie posiada kolagen wołowy;
- zawartość kolagenu – aby białko to mogło zostać wykorzystane, należy dostarczyć odpowiednie jego ilości. Dobry kolagen do picia powinien mieć przynajmniej 8000 mg czystego kolagenu w 10 g proszku;
- składniki dodatkowe – w składzie produktu nie powinny znajdować się sztuczne, chemiczne dodatki czy konserwanty. Dobrym rozwiązaniem jest jednak uzupełnienie go o witaminy, aminokwasy, minerały czy antyoksydanty;
- produkcja – nawet najbardziej przyswajalny kolagen nie zostanie wykorzystany, jeśli producent pozyska go metodą, która zniszczy jego budowę i obniży właściwości. Jedną z polecanych metod produkcji jest formuła Peptiplus.
Kupując kolagen do picia warto też przeczytać opinie innych konsumentów na jego temat. To właśnie oni mieli okazję osobiście przekonać się, czy suplementacja przynosi oczekiwane rezultaty. Są więc bardzo dobrym źródłem wiedzy. Z tego też powodu, jeśli polecasz wypróbowany przez siebie suplement diety, nie zapomnij zostawić swojej opinii. Pomożesz podjąć decyzję innym konsumentom.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
- Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zostaw komentarz