Jakie są objawy braku kolagenu i kto jest szczególnie narażone na takie niedobory? W dzisiejszych czasach, gdy rośnie świadomość na temat zdrowego stylu życia uzupełnionego suplementacją, taka wiedza jest szczególnie istotna. Przyczynia się bowiem do zachowania zdrowia i samopoczucia na odpowiednim poziomie.
Spis treści
Przyczyny niedoboru kolagenu
Nasz organizm do pewnego wieku jest w stanie samodzielnie produkować takie ilości kolagenu, aby pokrywały one dzienne zapotrzebowanie i bieżące straty. Taka synteza ma miejsce do 25. roku życia, po czym zaczyna spadać, nasilając się po 30. roku życia. Szacuje się, że u 40-latków roczne straty kolagenu, których organizm nie jest w stanie nadrobić, wynoszą 1%. Utrata kolagenu następuje wprawdzie w sposób fizjologiczny, związany ze starzeniem się organizmu, jednak istnieje szereg czynników, które dodatkowo przyspieszają ten proces:
- częsta ekspozycja skóry na promieniowanie UV, korzystanie z solarium;
- brak aktywności fizycznej;
- częste niedosypianie, problemy ze snem;
- zanieczyszczenia środowiska;
- sporty ekstremalne, nadmiernie obciążające stawy;
- palenie papierosów;
- nadużywanie alkoholu;
- nadmierny stres w życiu codziennym;
- niski poziom nawodnienia organizmu;
- nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy, minerały i białko.
Jak zatem można zauważyć, styl życia ma ogromny wpływ na produkcję ustrojowego kolagenu.
Jakie są objawy braku kolagenu?
Kolagen w największych ilościach występuje w skórze, kościach oraz stawach, jest jednak podstawowym materiałem budulcowym wszystkich rodzajów tkanki łącznej. Jego niedobory pojawiają się w pierwszej kolejności w obrębie skóry i stawów. W przypadku skóry są to:
- opóźnienie gojenia się ran i uszkodzeń;
- utrata elastyczności i jędrności skóry, pojawienie się pierwszych zmarszczek;
- widoczna wiotkość skóry;
- worki pod oczami;
- utrata naturalnego blasku skóry i jej gładkości;
- nadmierna suchość skóry.
Niedobory kolagenu w skórze widoczne są zwłaszcza z samego rana lub po dłuższym odpoczynku w pościeli. Wówczas można zobaczyć odkształcenia na skórze, przyjmujące postać zgięć pościeli. Taka skóra potrzebuje więcej czasu, aby wygładzić takie zniekształcenia. Niedobór kolagenu manifestuje się również w obrębie stawów. Charakterystycznymi objawami są wówczas:
- sztywność stawów;
- większe ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów;
- tendencja do kontuzji np. skręcenie stawów, zwichnięcie stawie, pęknięcia kości oraz opóźnione gojenie się urazów stawowych;
- bóle stawów, zwłaszcza tych często obciążanych np. biodrowych, kolanowych.
Jeśli pacjent choruje na przewlekle choroby reumatyczne, intensywność ich objawów będzie znacznie wyższa przy niedoborach kolagenu. Do grona pozostałych objawów związanych z brakiem kolagenu możemy natomiast zaliczyć:
- łamliwość paznokci;
- przewlekle zmęczenie;
- problemy sercowo-naczyniowe;
- niestrawność;
- zaburzenia widzenia;
- obniżona odporność.
Należy zaznaczyć, że przed stwierdzeniem niedoboru kolagenu konieczne jest wykluczenie innych przyczyn patologicznych powyższych objawów i dolegliwości. Jednak bez względu na stan zdrowia, większość osób po 25.-30. roku życia zmaga się z postępującymi niedoborami omawianego białka. Dzieje się tak dlatego, że organizm człowieka ma zdolność naturalnej produkcji kolagenu, jednak jedynie do pewnego wieku. W okolicach 60. roku życia synteza kolagenu w ustroju zostaje wręcz zahamowana.
Naturalny kolagen do picia – wskazania
Kto powinien rozpocząć suplementację kolagenu? Powszechnie zaleca się ją wszystkim osobom, które ukończyły 25. rok życia, czyli wszystkim osobom, u których naturalna produkcja kolagenu zaczyna spadać. Tylko suplementacja jest w stanie zagwarantować bieżące pokrywanie dziennej utraty tego białka. W szczególności jednak picie kolagenu powinno być nawykiem osób:
- aktywnych fizycznie, regularnie uprawiających sport;
- z wiotką, mało elastyczną skórą;
- po urazach i kontuzjach, aby przyspieszyć rekonwalescencję;
- po przebytych operacjach;
- z przewlekłymi chorobami stawów, np. chorobą zwyrodnieniową, reumatoidalnym zapaleniem stawów;
- prowadzących siedzący tryb życia.
Suplement ten sprawdzi się u każdej osoby, która chce zadbać o zdrowie stawów i kondycję skóry.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
- Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zostaw komentarz