Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Jaki kolagen wybrać?Jaki kolagen wybrać, aby cieszyć się piękną skórą, jedwabistymi włosami i sprawnymi stawami? Od dawna wiadomo, że kolagen (naturalne białko powszechnie występujące w niemal wszystkich tkankach ludzkiego organizmu) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Wraz z wiekiem jego naturalna synteza maleje, objawiając się przede wszystkim bólami stawów i pogorszeniem kondycji skóry. Wówczas rekomenduje się rozpoczęcie suplementacji w celu uzupełnienia powstających braków.

Dla kogo kolagen?

Kolagen powinny przyjmować wszystkie osoby powyżej 25. roku życia. Jest całkowicie bezpiecznym i dobrze przyswajalnym związkiem, jako że fizjologicznie buduje ludzkie tkanki. Warto wyróżnić jednak szczególne grupy konsumentów, którym poleca się korzystanie z tego typu suplementów diety.

Osoby z bólami stawów

Dolegliwości bólowe stawów są jednym z najczęstszych objawów dzisiejszych czasów. Dotyczą osób w każdym wieku, jednak częstotliwość ich występowania wzrasta wraz z upływem lat. Bóle stawów mogą mieć różne podłoże. Pojawiają się wskutek chorób przewlekłych, kontuzji stawowych czy degeneracji chrząstki stawowej. Bez względu na przyczynę, wszyscy pacjenci z bólami stawów powinni sięgać po naturalny kolagen do picia, który odbuduje zniszczoną chrząstkę stawową i sprawi, że powierzchnie w stawie będą sprawnie się po sobie przemieszczać.

Osoby dbające o urodę

Każdy, komu zależy na nienagannej prezencji, powinien rozpocząć suplementację kolagenu. Regularne picie kolagenu sprawi, że włosy staną się gładkie, natomiast skóra nabierze blasku, a także będzie jędrna i elastyczna. Niedobór kolagenu przejawia się głównie w pogorszeniu kondycji skóry, która staje się wiotka, szara i skłonna do zmarszczek. Suplementy kolagenowe zaleca się również celem zmniejszenia widoczności cellulitu i rozstępów, także u pań po ciąży i porodzie.

Osoby po urazach, kontuzjach i operacjach

Kolejną docelową grupą użytkowników są pacjenci po urazach, kontuzjach i operacjach. Kolagen znajduje się między innymi w naczyniach krwionośnych, skórze, stawach, kościach i tkance łącznej, dlatego każda kontuzja będzie goić się lepiej, jeśli dostarczymy tkankom materiału budulcowego. Suplementacja kolagenu po operacjach sprawi, że rany zagoją się szybciej, a blizny będą mniej widoczne.

Jaki kolagen wybrać?

Na rynku spotkać można wiele rodzajów kolagenu. Popularne są tabletki, kapsułki i proszek. Największą korzyść przyniesie picie kolagenu w proszku, ponieważ cieszy się on największą biodostępnością. Szukając suplementu kolagenowego warto zwracać uwagę, aby miał więc postać proszku. Zaleca się wypicie go około 30 minut przed aktywnością fizyczną (zarówno treningiem sportowym, jak i zwykłym spacerem), ponieważ wówczas stawy będą stymulowane od wewnątrz do naturalnej produkcji mazi.

Wybierając kolagen, w drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na producenta. Jest ich wielu, jednak nie każdy oferuje wysoką jakość produktów. Kolagen będzie przyjmowany przez nas każdego dnia przez dłuższy czas, dlatego składniki powinny być przetestowane i dobrze wyselekcjonowane. Ważne, aby producent mógł przedstawić certyfikaty wysokiej jakości lub ewentualnie przeprowadzonych badań. Wybierzmy takiego, który cieszy się dobrą opinią wśród pozostałych klientów, którzy sami wypowiadają się na temat skuteczności.

Ostatnią kwestią jest dokładny skład suplementu. Głównym składnikiem jest oczywiście kolagen, którego ilość nie powinna być niższa niż 8000 mg na 10 g proszku. Poza kolagenem w składzie powinny znajdować się inne cenne związki, które nie tylko uzupełnią niedobory organizmu, ale i zwiększą biodostępność kolagenu w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu wchłonie się szybciej i będzie mógł być lepiej wykorzystany. Takim związkiem jest przede wszystkim witamina C. Ważnymi składnikami są dodatkowo sproszkowane owoce czy ekstrakty. Z kolei niepożądanymi składnikami są wszelkie konserwanty oraz sztuczne barwniki i aromaty.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  3. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami