Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 września 2023

Jak uzupełnić kolagen w organizmie?Jak uzupełnić kolagen w organizmie, aby zwalczać uciążliwe objawy jego niedoboru, do których zaliczamy m.in. wiotkość skóry, zmarszczki, bóle i sztywność stawów? Istnieje niewiele sposobów na to, aby rzeczywiście uzupełnić poziom tego związku, jednakże za pomocą zdrowych nawyków można opóźniać procesy jego degradacji.

Co wpływa na utratę kolagenu?

Kolagen jest naturalnym białkiem produkowanym przez organizm każdego człowieka w największych ilościach w dzieciństwie. Wykazano, że w okolicach 25. roku życia jest produkcja zaczyna stopniowo spadać, jeszcze przyspieszając przy 30. roku życia. Spadek produkcji kolagenu potęgują czynniki ryzyka takie jak:

Można zatem zauważyć, że większość z tych czynników wiąże się z niezdrowym, współczesnym trybem życia. W związku z tym można je ograniczać, zmieniając codzienne nawyki. To podstawowy sposób na to, aby zadbać o poziom kolagenu w organizmie, a więc i o zdrowie stawów oraz skóry.

Jak uzupełnić kolagen w organizmie?

Poziom kolagenu w organizmie można uzupełniać na 2 sposoby – poprzez dietę oraz suplementację. W pierwszej kolejności warto opisać dietę. Do produktów spożywczych bogatych w kolagen należą:

  • golonka;
  • kurze łapki;
  • wywary z kości, np. wołowych;
  • ryby;
  • kurczak ze skórką;
  • salceson;
  • produkty na bazie żelatyny spożywczej, np. galaretki warzywno-mięsne i owocowe;
  • podroby, np. wątróbki, żołądki, flaczki, serca.

Nie są to jednak produkty, które można spożywać w bardzo dużych ilościach. Zdecydowana większość z nich jest bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, a codzienne ich spożycie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, otyłości, miażdżycy i wielu innych problemów zdrowotnych. Można wprowadzić je do diety, jednakże w umiarkowanych ilościach i sporadycznie, z całą pewnością nie na co dzień. Dlatego dieta nie jest w stanie uzupełnić niedoborów kolagenu w organizmie. Z pomocą przychodzą suplementy diety.

Naturalny kolagen do picia w proszku

Kolagen w formie suplementów najczęściej posiada sproszkowaną formę – wystarczy bardzo dokładnie rozpuścić jedną miarkę w wodzie, a następnie wypić zanim kolagen zacznie się wytrącać i gromadzić na dnie szklanki. Kolagen do pica cieszy się znacznie lepszą biodostępnością niż suplementy diety w tabletkach czy kapsułkach. Proszek po rozpuszczeniu może od razu być wchłaniany w układzie pokarmowym. Można suplementować go codziennie i długoterminowo, bez obaw o działania niepożądane czy konsekwencje takich działań.

Wybierając kolagen do picia należy zwracać uwagę, aby miał najwyższą jakość. Rekomenduje się produkty zawierające przynajmniej 8000 mg czystego kolagenu w 10 g proszku, posiadające dodatkowo w składzie witaminę C, cynk, witaminę E, ekstrakt z granatu lub inne składniki, które jeszcze spotęgują jego działanie.

Za najskuteczniejszy uznaje się kolagen wołowy lub kolagen rybi. Rybi ma niższą masę cząsteczkową, przez co może być wchłonięty w większych ilościach, jednakże wołowy wykazuje budowę zbliżoną do kolagenu ludzkiego, zatem organizm będzie mógł efektywniej go wykorzystać. Należy pamiętać, że pozyskanie wysokojakościowego produktu jest procesem kosztownym. Także sprawdzone i wyselekcjonowane składniki o naturalnym pochodzeniu nie są tanią rzeczą. Dlatego lepiej unikać suplementów kolagenowych rzędu 30-50 zł, których jakość w tej sytuacji będzie wątpliwa. Inwestycja we własne zdrowie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, także w przypadku kupna suplementów diety.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami