Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 maja 2023

Jak długo suplementować kolagenWiele osób rozpoczynających przygodę ze świadomą suplementacją zastanawia się, jak długo suplementować kolagen, aby czynność była efektywna, jednak aby nie wystąpiły żadne skutki uboczne? Z całą pewnością kolagen do picia to jeden z bezpieczniejszych, naturalnych suplementów diety. Jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm człowieka i nie wywołuje niepożądanych reakcji ubocznych.

Jak długo suplementować kolagen?

Nie ma żadnych badań naukowych, które wskazywałyby na częstotliwość lub czas trwania suplementacji kolagenu. Nie ma również dowodów na to, że wielomiesięczne lub nawet wieloletnie picie kolagenu powoduje skutki uboczne. Kolagen jest białkiem naturalnie występującym w tkankach organizmu. Znajduje się on zwłaszcza w stawach i skórze, ale również w kościach, ścięgnach, mięśniach, naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych. Po około 25.-30. roku życia jego naturalna produkcja maleje, co manifestuje się pierwszymi bólami stawów, sztywnością stawów po dłuższym unieruchomieniu oraz zmarszczkami. Picie kolagenu pozwala na uzupełnienie tych niedoborów.

Jak długo suplementować kolagen, skoro nie ma w tej kwestii odgórnych zaleceń? Rekomenduje się, aby przyjmowanie kolagenu trwało 3 miesiące. Jest to czas niezbędny na uzupełnienie endogennych braków i zaobserwowanie oczekiwanych działań tego związku. W ciągu tych 3 miesięcy kolagen należy pić:

  • codziennie;
  • najlepiej 30 minut przed aktywnością fizyczną;
  • rozpuszczając miarkę w szklance wody, dokładnie mieszając proszek.

Najlepiej wybierać taki kolagen, którego zawartość przekracza 8000 mg w 10 g proszku. Już po po upływie około miesiąca regularnego stosowania, można zaobserwować pierwsze efekty działania kolagenu. Natomiast, po około 3 miesiącach rezultaty te umacniają się. W celu uniknięcia powstawania niedoborów zaleca się dalszą suplementację.

Przerwa w suplementacji kolagenu

Kolagen jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm. Warto pamiętać, że wszystkie suplementy diety, także te naturalne, mogą delikatnie obciążać organizm. Podobnie jest w przypadku ziół, które zaleca się używać wyłącznie w razie potrzeby, a przy dłuższych cyklach wykonywać przerwę.  W przypadku kolagenu nie trzeba zrezygnować z przerwy, ponieważ jest to naturalnie występujące białko w organizmie, którego z wiekiem jest coraz mniej. Dlatego należy regularnie dostarczać do z zewnętrznych źródeł, w celu zapobiegania powstawania jego niedoborów.

Jak często suplementować kolagen?

Aby efekty były widoczne i odczuwalne, kolagen należy pić codziennie. U osób młodych rezultaty widoczne są zwykle szybciej, nawet po kilku tygodniach. W przypadku seniorów mniejszą sztywność stawów czy złagodzenie bólu stawów obserwuje się dopiero po 3 miesiącach.

Suplementacja kolagenu – co jeszcze warto wiedzieć?

Witamina C zwiększa biodostępność kolagenu oraz potęguje jego działanie. Jest również niezbędna, aby doszło do fizjologicznej syntezy tego związku. Właśnie dlatego warto szukać kolagenu do picia, w składzie którego znajduje się także witamina C. Alternatywą jest picie kolagenu po posiłku (który także zwiększa jego wchłanianie) zawierającym źródła witaminy C. Jeśli zależy nam na uzupełnieniu niedoboru kolagenu, warto także unikać czynników, które zmniejszają jego wchłanianie z przewodu pokarmowego, opóźniają lub wręcz hamują naturalną produkcję oraz przyspieszają starzenie się tkanek. Takimi czynnikami są:

Jeśli chcemy natomiast jeszcze bardziej spotęgować działanie kolagenu, warto rozważyć jednoczesne przyjmowanie kwasu hialuronowego. Odpowiada on za utrzymywanie wysokiego poziomu nawilżenia tkanek i działa higroskopijnie. Oba związki efektywnie się uzupełniają.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study, 2/2017.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  3. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami