Aktualizacja: 2 kwietnia 2025
Hydrolizowany kolagen wołowy to specyficzna, innowacyjna forma kolagenu pozyskiwana ze skór bydlęcych, które w procesie przetwarzania zostały poddane procesowi hydrolizy. W rezultacie tego długie łańcuchy białek kolagenowych ulegają rozkładowi na mniejsze peptydy, co zwiększa ich biodostępność i ułatwia wchłanianie przez organizm.
Spis treści
Hydrolizowany kolagen wołowy – co to jest?
Kolagen wołowy najczęściej pozyskiwany jest z kości i skór bydlęcych, co stanowi alternatywę dla kolagenu rybiego. Kolagen rybi jest wprawdzie w większym stopniu przyswajalny niż kolagen wołowy, ponieważ ma zdecydowanie mniejsze cząsteczki. Jednak kolagen wołowy posiada budowę zbliżoną do kolagenu człowieka, co wpływa na jego korzyść. Choć wchłonie się w nieco mniejszym stopniu (trwa to dłużej) ze względu na większą masę cząsteczkową, po wchłonięciu w układzie pokarmowym będzie mógł być lepiej wykorzystany przez organizm. Jednak im bardziej kolagen będzie hydrolizowany, tym cząsteczki są mniejsze, co daje kolejną przewagę kolagenu wołowego nad kolagenem rybim. Typowa masa cząsteczkowa hydrolizowanego kolagenu wołowego stosowanego w suplementach diety wynosi od 2500 – 6000 Daltonów. Im niższa masa cząsteczkowa tym lepszą przyswajalność, ponieważ organizm znacznie łatwiej wchłania krótsze łańcuchy aminokwasowe. Stąd wysokiej jakości kolagen posiada cząsteczkę wielkości zaczynające się od 2500 Daltonów – a taką właśnie ma kolagen bioalgi.
Warto wiedzieć, że wyróżniamy 2 rodzaje produkcji kolagenu – liofilizację oraz hydrolizację, o której mowa. Hydrolizacja kolagenu to proces chemiczny lub enzymatyczny, w trakcie którego dłuższe łańcuchy białek kolagenowych są rozbijane na mniejsze fragmenty, zwane peptydami. W efekcie tego kolagen staje się lepiej przyswajalny dla organizmu, co czyni go skuteczniejszym w suplementacji. Kolagen w swojej naturalnej formie tworzy potrójną helisę – skomplikowaną strukturę białkową. Można zatem podsumować, że hydrolizacja prowadzi do jej rozbicia na prostsze fragmenty. W procesie tym mogą być wykorzystywane odpowiednie enzymy, które działają na łączenia peptydowe, ewentualnie kwasy, które chemicznie rozkładają białko.
Najlepszy hydrolizowany kolagen wołowy
Jednym z najczęściej polecanych suplementów diety jest hydrolizowany kolagen wołowy od bioalgi. Został on nie tylko poddany opisanemu procesowi hydrolizacji, ale również wykorzystano w procesie produkcji innowacyjną formułę PeptiPlus, która dodatkowo zwiększa jego biodostępność. Znacznymi zaletami tego produktu są ponadto:
- krótki, prosty i naturalny skład – głównym składnikiem jest naturalny i czysty, wysokiej jakości kolagen wołowy. Znajdziemy aż prawie 9000 mg kolagenu w 10 g proszku, co z nadwyżką pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na to białko. Pozostałymi składnikami są: L-lizyna, sproszkowane owoce czarnej porzeczki, sproszkowany burak zwyczajny, witamina C, cynk, witamina E, witamina A, witamina B6 oraz biotyna, a więc same potrzebne ustrojowi, naturalne związki organiczne;
- wydajność – jedno opakowanie to 400 g, co zgodnie z zaleceniami producenta powinno wystarczyć aż na 40 dni systematycznej, nieprzerwanej suplementacji;
- brak testowania produktu na zwierzętach;
- brak GMO;
- liczne pozytywne opinie innych konsumentów – można się z nimi łatwo zapoznać m.in. na stronie internetowej producenta bioalgi lub na rozmaitych forach internetowych poświęconych zdrowej żywności czy innych sklepach z suplementami gdzie jest oferowany.
Koszt opakowania to około 159,95 zł. Za tak wysoką jakość stanowi to niezwykle przystępną cenę. Dodatkowo warto śledzić bieżące promocje na stronie producenta – nierzadko oferuje on obniżki cenowe na naturalne suplementy diety, aby promować zdrowy styl życia.
Hydrolizowany kolagen wołowy – wskazania i przeciwwskazania
Podstawowe wskazania do rozpoczęcia suplementacji hydrolizowanego kolagenu wołowego obejmują:
- zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności skóry;
- choroby narządu ruchu, zwłaszcza dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby reumatyczne;
- nadmierna łamliwość paznokci;
- nadmierne wypadanie włosów;
- zaburzenia w obrębie mikroflory jelitowej;
- osłabiona odporność organizmu;
- wysoki poziom aktywności fizycznej na co dzień, a więc ryzyko kontuzji sportowych;
- doznane urazy narządu ruchu, np. złamania kości, skręcenia stawów, zwichnięcia stawów;
- przebyte operacje oraz porody;
- bóle stawów, bóle kręgosłupa.
Kolagen wytwarzany jest naturalnie przez organizm człowieka do około 25. roku życia, po czym synteza ta zaczyna stopniowo maleć. Osiągając ten wiek, warto więc rozważyć suplementację, ponieważ w dalszej perspektywie procesy degeneracyjne (niszczenia) przewyższają nad produkcją kolagenu. Z tego względu pojawiają się m.in. bóle stawów czy zmarszczki.
Przeciwwskazaniem do suplementacji kolagenu jest alergia na to białko oraz zaawansowane choroby nerek i wątroby. W przypadku innych, poważnych chorób najlepiej skonsultować się z lekarzem i zapytać o możliwość rozpoczęcia suplementacji.


Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...

Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
- Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
- Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
- Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
Zostaw komentarz