Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 czerwca 2024

Czysty kolagenCzysty kolagen to inaczej wyizolowane białko kolagenowe, które buduje większość struktur ludzkiego organizmu. Szacuje się, że stanowi nawet do 30% wszystkich białek, co daje bardzo duży odsetek. Po wyizolowaniu z organizmów zwierzęcych uzyskać można czysty kolagen, który idealnie nadaje się do stworzenia suplementów diety. Mają one wspierać uzupełnianie niedoborów endogennego kolagenu.

Czysty kolagen – czym jest?

Czysty kolagen to kolagen bez żadnych zanieczyszczeń lub dodatku innych związków, które mają uzupełniać jego działanie. Dodatki związków wspomagających, zwłaszcza witaminy C, są oczywiście pożądane, jednak znajomość zawartości czystego kolagenu w suplemencie znacznie pomaga w znalezieniu produktu najwyższej jakości. Dzięki temu można z łatwością ocenić, czy dany produkt rzeczywiście jest wartościowym kolagenem jedynie wzbogaconym witaminami, aminokwasami lub minerałami, czy może jest śladowym dodatkiem do kompleksu witamin i minerałów.

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje czystego kolagenu izolowanego z rozmaitych surowców:

Kolagen ze skór ryb wiąże się z opanowaniem techniki uzyskiwania natywnego kolagenu metodą kwaśnej hydratacji. Pozwala ona na uzyskanie kolagenu o natywnej formie w produkcie końcowym, dzięki czemu może być stosowany nie tylko w postaci żelu czy roztworu, ale także w postaci stałej, zastępując stosowany do tej pory kolagen wołowy. Kolagen rybi charakteryzuje się bardzo małą budową cząsteczkową, dzięki czemu jest najszybciej wchłaniany w układzie pokarmowym. Jego wadą jest jednak dość nieprzyjemny i mocny, rybi zapach oraz smak. Kolagen wołowy natomiast pozyskiwany jest ze skór bydlęcych. Ma większą masę cząsteczkową, przez co wchłania się wolniej, jednak wyróżnia się identyczną budową cząsteczkową, co kolagen ludzki. W efekcie może zostać lepiej wykorzystany. Jest przy tym pozbawiony rybiego smaku i zapachu. Ostateczny wybór powinien być kwestią indywidualną.

Zobacz również: Jaki kolagen najlepiej się wchłania?

Czysty kolagen – działanie

Czysty kolagen w formie suplementów diety oddziałuje wszechstronnie na cały organizm konsumenta. Podstawową funkcją tego białka jest spajanie komórek, przez co stanowi jeden z podstawowych materiałów budulcowych większości tkanek człowieka. Stanowi do 90% włókien białkowych skóry oraz sporą część włókien białkowych innych struktur (takich jak oczy, naczynia krwionośne, zęby, stawy, chrząstki, kości). Tworzy niezwykle wytrzymałą na rozerwanie sieć, w efekcie czego zapewnia tkankom wytrzymałość, zwłaszcza na rozciąganie. Jak będzie więc działać systematyczna suplementacja? Możliwe do zauważenia efekty obejmują m.in.:

  • poprawę odporności;
  • zmniejszenie sztywności i bólu stawów;
  • poprawę zakresu ruchomości stawów;
  • poprawę jędrności i elastyczności skóry;
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych;
  • przyspieszenie gojenia się ran, także pooperacyjnych;
  • zwiększenie wytrzymałości mięśni, ścięgien i więzadeł, co jednocześnie zmniejsza ryzyko kontuzji sportowych;
  • wzmocnienie chrząstki stawowej.

Należy zaznaczyć, że naturalna produkcja kolagenu zaczyna spadać już w okolicach 25. roku życia. Z każdym kolejnym rokiem spada o 1% rocznie, aby w podeszłym wieku ulec całkowitemu zahamowaniu. Zatem wiek 25-30 lat uznaje się za idealny do rozpoczęcia suplementacji kolagenu lub stosowania kosmetyków z czystym kolagenem.

Zobacz również: Najlepiej przyswajalny kolagen.

Czysty kolagen – wskazania do suplementacji

Poza granicą wiekową, wskazaniami do suplementacji czystego kolagenu są:

  • wysoki poziom aktywności fizycznej na co dzień, w tym także zawodowe trenowanie rozmaitych dyscyplin sportowych;
  • doznane kontuzje i urazy narządu ruchu;
  • przewlekłe schorzenia narządu ruchu;
  • choroby stawów, np. RZS, zwyrodnienia;
  • przebyte operacje, np. artroskopia, poród przez cięcie cesarskie, operacje na jamie brzusznej;
  • wiotka, mało elastyczna skóra;
  • zmarszczki mimiczne;
  • cienie pod oczami;
  • szara, pozbawiona blasku skóra.

Do suplementacji kolagenu praktycznie nie ma przeciwwskazań. Jedynie osoby z przewlekłymi chorobami nerek powinny zachować szczególną ostrożność. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  2. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  3. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami