Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 września 2022

Olej kokosowyOlej kokosowy – co to jest, skąd się bierze i dlaczego działa? do niedawna był produktem bardzo rzadko spotykanym w sprzedaży, a jeśli już gdzieś taki udało się znaleźć, to zapewne był to olej tłoczony na ciepło. Niestety, podniesiona temperatura niszczy wiele z tych substancji, na których zachowaniu najbardziej będzie nam zawsze zależało. Ta sytuacja zmieniła się radykalnie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Za sprawą nowych badań, olej kokosowy zaczął szturmem zdobywać popularność na całym świecie. Dzisiaj postaramy się pokazać, co jest powodem wzrostu jego popularności.

Specyfika oleju kokosowego

Jedna z najciekawszych informacji dotyczących kokosów jest taka, że sok z młodych owoców składem niemal nie różni się od osocza ludzkiej krwi. Dzięki temu bywał (choć ten czas przeszły nie jest tu do końca uzasadniony) stosowany jako zmiennik osocza przy przetaczaniu. Olej kokosowy ma odczyn kwaśny, dlatego często się go zobojętnia. Niestety, taki odkwaszony jest już zubożony, ponieważ część cennych substancji ulega rozkładowi w zasadowym środowisku. Trzeci proces produkcyjny, któremu poddawany jest olej z orzechów kokosowych, to wybielanie. Naturalny olej jest żółtawy dzięki wysokiej zawartości karotenoidów, głównie beta-karotenu, który zresztą też nie jest w stanie wytrzymać tłoczenia na ciepło.

Zobacz również: Olej kokosowy – uniwersalny olej do wszystkiego?

Olej kokosowy – skład

Olej kokosowy zawiera wiele cennych minerałów, w tym:

Bazą dla oleju kokosowego są jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, przez co przypomina on działaniem tran, z tym że w oleju kokosowym znajduje się także wiele substancji, których w tranie nie ma – cenną jest choćby olejek eteryczny, dzięki któremu olej kokosowy wyraźnie ma posmak i zapach kokosa, a nie tranu.

Po co to wszystko w kokosie? Przede wszystkim pamiętajmy, że to, co widuje się w sklepach i na stołach, to pestka kokosa, a nie jego cały owoc. Wokół tej pestki narasta miąższ, tak samo jak w znanych nam orzechach włoskich. Tutaj jednak zamiast zielonej, brudzącej ręce osłonki, występuje kopra – twarda, zbita, ale lekka osłona. Dla orzechów jest to doskonały sposób na przemieszczanie się. Orzech spada do wody i może się na jej powierzchni unosić miesiącami dzięki wysyceniu kopry tłuszczem. Zapobiega on nasiąkaniu właściwego owocu zanim ten nie dopłynie do brzegu, a także powoduje, że całość, ważąca nawet do 8 kilogramów, może się unosić na wodzie.

Substancje mineralne w kokosach też nie zostały przygotowane dla ludzi, tylko dla rośliny. Są to minerały i witaminy, które są potrzebne w okresie kiełkowania i niedługo po nim. Ludzie po prostu je wykorzystują, ponieważ są zawarte w dużych stężeniach i dobrze smakują, ot, naturalny suplement diety.

Olej kokosowy w diecie człowieka

Olej kokosowy stanowi dobry sposób na suplementację diety z kilku powodów. Najważniejszy jednak jest taki, że substancje zawarte w nim, wykazują duże podobieństwo do tych, z których składa się ludzkie ciało. To zaś powoduje, że bardzo dobrze się wchłaniają. W naturalnej postaci tworzą się bąbelki tłuszczu, przypominające trochę balon, do którego można wrzucić jakąś karteczkę i nadmuchać. W olejku kokosowym taką karteczką może być cała masa pożytecznych i potrzebnych substancji. Ponieważ zaś powłoka balonika zbudowana jest z tłuszczu, mogą one bezpośrednio z jelita przenikać do naczyń limfatycznych, a w końcu zostaną przekłute i na zewnątrz wyleje się cenna zawartość. Różnica między takimi tłuszczowymi micellami (bo tak się owe baloniki nazywają) a balonami polega na tym, że tutaj te „odpady” są równie cenne, co zawartość – wysycają między innymi błony neuronów i stanowią budulec komórek glejowych odpowiadających za odżywianie i ogólnie sprawne funkcjonowanie mózgu.

Warto na koniec wspomnieć jeszcze o kilku cechach, które sprawiają, że olej kokosowy powinno się stosować częściej. Przede wszystkim zawiera tylko trochę kwasów tłuszczowych wrażliwych na wysoką temperaturę. Podczas gdy olej słonecznikowy na patelni zwyczajnie się utlenia i nasyca, to olej kokosowy niemal nie zmienia składu. Co prawda wrażliwe na wyższą temperaturę są witaminy, ale dzięki ochronnej roli tłuszczów – też mniej niż w przypadku innych olejów. Olej kokosowy zachowuje – nawet po krótkim smażeniu – zapach charakterystyczny dla kokosa. Dlatego używa się go również jako aromatu do wypieków albo do przygotowywania potraw na bazie kokosów lub właśnie po to, aby dodać im tej intrygującej nuty.

Podsumowanie

Olej kokosowy jest dobrym suplementem diety przede wszystkim dlatego, że składa się z bardzo charakterystycznych kwasów. Teoretycznie można by go używać nie jako suplementu, ale jako składnika zbilansowanej diety, jednak problemem będzie tu cena. Jest dość wysoka, a więc olej kokosowy raczej jest uzupełnieniem, dodatkiem lub ciekawostką, a nie produktem wykorzystywanym na co dzień. Niemniej jednak warto się nim zainteresować, ponieważ ma nie tylko ciekawy smak, ale także mnóstwo korzystnych dla zdrowia i urody właściwości.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fife B., Cud oleju kokosowego, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2010.
  2. Piotrowska A., Totko-Borkusiewicz N., Klucznik A., Olej kokosowy – możliwości zastosowań kosmetycznych, Postępy Fitoterapii, 2/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami