Aktualizacja: 4 lipca 2023
W czym jest koenzym Q10 i czy jego suplementacja jest konieczna? Związek ten występuje powszechnie w łatwo dostępnych i często spożywanych produktach, jednak w przypadku niektórych osób konieczna może okazać się suplementacja. Należy również pamiętać, że naturalne źródła koenzymu Q10 są produktami, których z różnych względów nie je się w nadmiarze.
Spis treści
Synteza koenzymu Q10
W warunkach fizjologicznych, ubichinon (postać zredukowana koenzymu Q10) syntezowana jest w dużej ilości przez wątrobę. Do tego procesu wymaga się obecności fenyloalaniny oraz tyrozyny.
Przy prawidłowej homeostazie organizmu koenzym Q10 syntezowany jest przez wszystkie tkanki i komórki organizmu w ilości wystarczającej do pełnienia swojej biologicznej roli. Jednak ta produkcja znacznie maleje wraz z wiekiem. Optymalne stężenie koenzymu Q10 odnotowuje się w 20-tym roku życia, po czym synteza stopniowo zmniejsza się, aby od 30. roku życia zacząć spadać jeszcze bardziej, co powoduje powstawanie deficytów.
Zobacz również: Suplementy z koenzymem Q10.
W czym jest koenzym Q10?
Pewne ilości koenzymu Q10 można znaleźć w ogólnie dostępnych produktach spożywczych. Do bogatych źródeł tego związku zalicza się między innymi:
- ryby – makrelę, sardynki, łososia;
- algi – np. Spirulinę;
- organy wewnętrzne – nerki, wątroby, serca, mózgi itd;
- olej rzepakowy.
Ciekawostką jest, że za jedno z najbogatszych źródeł koenzymu Q10 uznaje się mięso z renifera, ponieważ zawiera ono aż około 160 µg koenzymu na 1 g produktu. Następnie należy wyróżnić drób i wołowinę. Nieco mniejsze ilości można również warzywach i owocach takich jak np.:
Wspomniany olej rzepakowy również stanowi bogate źródło koenzymu Q10, ponieważ zawiera go około 63 µg w 1 g. Dla porównania, marchewka czy fasola zawierają jedynie 1,8 µg/g koenzymu Q10, natomiast truskawki czy pomarańcze około 1,4 µg/g. Śladowe ilości można znaleźć również w jajach zawartość tego związku wynosi w nich około 1,2 µg/g.
Zobacz również: Zalety koenzymu Q10.
Suplementacja koenzymem Q10
Suplementacja koenzymem Q10 wskazana jest każdemu, kto dba o zdrowie fizyczne i psychiczne. Szczególne korzyści odniosą osoby:
- narażone na nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie, czyli te poświęcające niewystarczającą ilość czasu na sen, stosujące nieprawidłową dietę, sięgające po używki, żyjące w stresie, przewlekle przyjmujące leki;
- z dodatnim wywiadem rodzinnym pod kątem chorób takich jak nowotwory, miażdżyca czy depresja;
- aktywne fizycznie i sportowcy;
- przebywające na diecie wegańskiej i diecie wegetariańskiej, czyli wykluczających z menu mięso czy organy zwierzęce;
- starające się o zajście w ciążę, zarówno kobiety, jak i mężczyźni (koenzym Q10 uznaje się za środek drugiego rzutu w leczeniu niepłodności).
Zobacz również: Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności.
Niedobór koenzymu Q10 objawy
Niedobór koenzymu Q10 w organizmie objawia się w pierwszej kolejności cechami zespołu przewlekłego zmęczenia. Następnie dołączają objawy ze strony tych narządów, które w największym stopniu odczuwają deficyt omawianego związku. Przede wszystkim zauważa się nieprawidłowe funkcjonowanie łańcucha oddechowego, a co się z tym wiąże, niewystarczającą produkcję związków wysokoenergetycznych. W efekcie może to prowadzić do zmniejszenia sprawności wszystkich komórek i tkanek całego organizmu.
Dlatego tak ważne jest spożywanie produktów bogatych w koenzym Q10 lub suplementów diety z zawartością tego związku. Zaleca się regularną suplementację, ponieważ nawet osoby spożywające mięso mogą cierpieć na jego niedobory. Należy pamiętać, że mięso czy narządy wewnętrzne zawierają dużą ilość tłuszczu (i cholesterolu). Te w nadmiarze negatywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Z kolei suplementacja naturalnego koenzymu Q10 o wysokiej biodostępności dostarcza go wyłącznie w czystej postaci.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 1/2013.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
Zostaw komentarz