Na co jest koenzym Q10? Kto powinien rozważyć jego suplementację? Związek ten naturalnie występuje w organizmie człowieka, jednak z różnych przyczyn może dojść do wzmożonego zapotrzebowania na niego. Najbardziej znaną funkcją koenzymu jest dostarczanie energii organizmowi, spełnia on jednak wiele roli pobocznych, o których także warto wiedzieć.
Spis treści
Koenzym Q10 – co to jest?
Koenzym Q10 to naturalna substancja chemiczna występująca w organizmie każdego człowieka już od momentu narodzin. Jest kluczowym składnikiem mitochondriów komórek, czyli tzw. magazynów energii – to właśnie tutaj produkowana jest energia w postaci ATP, która następnie wykorzystywana jest do przeprowadzania reakcji biochemicznych na poziomie komórkowym. Największe stężenie tego związku zaobserwować można w narządach o najwyższym zapotrzebowaniu energetycznym – w mózgu, mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych, a także nerkach. Wyróżnia się następujące formy koenzymu:
Poziom koenzymu w ustroju ludzkim zaczyna spadać od około 30. roku życia. To właśnie dlatego przeważnie osoby młode cieszą się mnóstwem energii, chęcią do podejmowania nowych wyzwań czy są sprawniejsze fizycznie. Należy zaznaczyć, że istnieje szereg czynników ryzyka obniżających dodatkowo poziom koenzymu. Są to przede wszystkim:
- nadużywanie alkoholu;
- palenie papierosów;
- niewłaściwa dieta;
- stres;
- niewysypianie się;
- choroby sercowo-naczyniowe;
- odchudzanie się.
Zaobserwowano, że pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi mają niemal 10-krotnie niższe stężenie koenzymu Q10 w organizmie, porównując do osób zdrowych bądź z innymi chorobami.
Na co jest koenzym Q10?
Przede wszystkim koenzym suplementuje się przy wszelkich brakach energii, zmęczeniu, osłabieniu i wypaleniu zawodowym. Pozwala zwiększyć wewnątrzustrojową produkcję energii ATP, która wykorzystywana jest następnie przez organizm. Koenzym jest niezbędny nie tylko do tego, aby subiektywnie odczuwać więcej energii, ale również po to, aby istotne narządy wewnętrzne mogły właściwie pracować. Do pełnienia swojej roli potrzebują one dużej ilości ATP. To jednak nie wszystkie funkcje koenzymu Q10.
Koenzym Q10 – antyoksydant
Koenzym Q10 jest jednym z najsilniej działających naturalnych antyoksydantów. Udowodniono, że może skutecznie zmniejszać poziom wolnych rodników tlenowych w organizmie, które z kolei są istotnym czynnikiem ryzyka chorób takich jak:
Koenzym Q10 jako przeciwutleniacz może opóźniać starzenie się skóry oraz wzmacnia ogólną odporność organizmu, przyczyniając się do zachowania wysokiego zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego i zdrowia emocjonalnego.
Zobacz również: Koenzym Q10 – antyoksydant.
Koenzym Q10 na skórę
W pielęgnacji skóry koenzym Q10 stosowany jest ze względu na zdolność wspierania regeneracji komórek, redukcji szkód spowodowanych działaniem wolnych rodników oraz poprawy elastyczności skóry, co może przyczynić się do zachowania jej młodzieńczego wyglądu.
Koenzym Q10 a płodność
Niemal aż do 80% przypadków męskiej niepłodności może wiązać się z wysokim stresem oksydacyjnym, do którego natomiast przyczynia się nadmiar wolnych rodników tlenowych. Stan ten wpływa na obniżenie aktywności plemników oraz ich jakości, a co się z tym wiąże – zmniejsza męską płodność. Stres oksydacyjny uznano za główny czynnik powodujący uszkodzenie DNA plemników. Koenzym Q10 poprawia parametry nasienia, zwiększając ruchliwość plemników i ich liczbę. Związek ten został nawet uznany za lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności.
Zobacz również: Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności.
Koenzym Q10 – działanie na serce
Zmiany zwyrodnieniowe w mięśniu sercowym występują w większości chorób układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza przy dusznicy bolesnej, nadciśnieniu tętniczym i zastoinowej niewydolności serca. Wiążą się z oddziaływaniem na serce czynników takich jak niski poziom tlenu, stany zapalne i tym podobne. Na podstawie licznych badań i obserwacji udowodniono, że koenzym Q10 może odwrócić zmiany zwyrodnieniowe lub nawet całkowicie im zapobiegać. Poprawia funkcje mechaniczne osłabionego serca poprzez zapewnienie optymalnego odżywienia na poziomie komórkowym.
Warto zaznaczyć, że na suplementację powinny zdecydować się również osoby przyjmujące statyny. Statyny blokują wytwarzanie związku pośredniego w szlaku biochemicznym mewalonianu, kluczowego enzymu w biosyntezie cholesterolu i koenzymu Q10. U tych osób znacznie częściej obserwuje się niedobory.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Walczak-Jędrzejowska R., Stres oksydacyjny a niepłodność męska. Część II: antyoksydanty w leczeniu męskiej niepłodności, Postępy Andrologii, 2/2015.
- Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Med. Weteran, 4/2012.
- Florkowski C., Molyneux S., Young J., Koenzym Q10 i zastoinowa niewydolność serca: zmieniające się dowody naukowe, Kardiologia Polska, 73/2015.
- Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., (i inni), Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
Zostaw komentarz