Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 października 2023

Koenzym Q10 - z czym łączyć?Osoby dbające o swoje zdrowie często sięgają po koenzym Q10, z czym łączyć ten naturalny suplement diety aby jego biodostępność się zwiększała? Jakie substancje sprawią, że będzie mógł w jak największym stopniu korzystnie wpływać na organizm człowieka? To niezmiernie ważne pytania na które wiele osób szuka odpowiedzi.

Czy warto suplementować koenzym Q10?

Niedobór koenzymu Q10 u ludzi stwierdza się stosunkowo często. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wraz z wiekiem synteza stopniowo maleje, co rozpoczyna się już po 20. roku życia. Wiele osób bowiem nie wie z czym łączyć koenzym Q10, przez co nie jest on w optymalnym stopniu wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Omawiany związek jest zupełnie bezpieczny i nie wykazuje żadnej toksyczności, między innymi dlatego, że jest naturalną, produkowaną przez ustrój substancją. Jego obecność w organizmie przynosi wiele korzyści, w tym między innymi:

  • chroni przed powstawaniem wolnych rodników tlenowych i zwiększaniem się stresu oksydacyjnego;
  • zapobiega rozwojowi wielu chorób, np. miażdżycy i innym schorzeniom sercowo-naczyniowym, otyłości, cukrzycy, nowotworów, depresji;
  • spowalnia procesy starzenia się organizmu;
  • wpływa na poprawę kondycji przede wszystkim skóry, ale również i jej przydatków (włosy czy paznokcie);
  • dostarcza odpowiednią ilość energii w postaci ATP, która jest niezbędna do pracy wszystkich komórek organizmu;
  • zmniejsza zmęczenie powysiłkowe i przyspiesza regenerację tkanek, przez co suplement polecany jest sportowcom i osobom aktywnym fizycznie;
  • poprawia libido oraz wpływa korzystnie na płodność, przez co koenzym Q10 zaliczono do substancji drugiego rzutu w leczeniu niepłodności męskiej. Korzyści przynosi również u kobiet starających się o dziecko.

Jest wiele zastosować koenzymu Q10, a jego obecność w organizmie z pewnością wpłynie korzystnie na wiele układów.

Koenzym Q10 – z czym łączyć?

Koenzym Q10 jest suplementem diety, który można łączyć z innymi składnikami lub substancjami w celu uzyskania dodatkowych korzyści zdrowotnych lub lepszej przyswajalności. Warto przyjmować go z witaminą C. To inny silny antyoksydant, który może pomóc w regeneracji koenzymu Q10 i zwiększyć jego skuteczność. Działając razem, mogą wzmacniać swoje właściwości antyoksydacyjne i pomagać w ochronie organizmu przed uszkodzeniem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki.

Witamina C pomaga również w przekształcaniu zredukowanej formy (ubichinolu) w jego aktywną formę (ubichinon). Zarówno koenzym jak i witamina C mają korzystny wpływ na zdrowie serca. Koenzym jest zaangażowany w produkcję energii w mięśniu sercowym, a witamina C pomaga w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych i redukcji ryzyka chorób serca.

Witaminy z grupy B, są istotne dla funkcji mitochondriów, gdzie zachodzi produkcja energii. Można łączyć koenzym Q10 z witaminami z grupy B w celu poprawy efektywności procesów metabolicznych. Zarówno koenzym, jak i witamina B1 są istotne dla procesu produkcji energii w organizmie. Koenzym Q10 odgrywa kluczową rolę w łańcuchu oddechowym mitochondriów, a witamina B1 jest niezbędna do przekształcania glukozy w energię. Ich jednoczesne stosowanie może pomóc w lepszej produkcji energii na poziomie komórkowym.

Łączenie koenzymu Q10 i selenu to popularne podejście, ponieważ oba te składniki mogą synergicznie wpływać na zdrowie i funkcje organizmu. Selen jest minerałem, który może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu koenzymu Q10 w organizmie i wspomagać jego funkcje.

Z czym nie łączyć koenzymu Q10?

Koenzym Q10 to naturalnie występujący składnik w organizmach ludzi, a suplementacja jest zwykle uważana za bezpieczną. Omawiany związek należy do substancji bezpiecznych i raczej nie wchodzi w interakcję z większością leków, nawet tych przewlekle stosowanych. Można go z powodzeniem łączyć z innymi suplementami. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Na syntezę i przyswajanie koenzymu wpływają negatywnie statyny, które znacznie zmniejszają te procesy. Jednak z drugiej strony omawiany związek wykazuje zdolność do zmniejszania występowania działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem statyn. Koenzym Q10 może także nasilać działanie leków moczopędnych i azotanów oraz może wydłużać działanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  2. Otrocka-Domagała I., Rotkiewicz T., Mikołajczyk A., Kasperowicz B., Karpińska J., Purzyńska-Pugacewicz A., Wpływ witaminy E i koenzymu Q10 na proliferację i morfologię komórek wątrobowych u prosiąt, Medycyna Weterynaryjna, 59/2003.
  3. Ciborowska H., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami