Aktualizacja: 24 czerwca 2023
Koenzym Q10 może okazać się bardzo pomocny w leczeniu niepłodności. Skuteczność suplementacji (oraz całej terapii) zależy w największym stopniu od przyczyn wystąpienia tego rodzaju problemów.
Spis treści
Specyfika niepłodności
Etiologia zaburzeń płodności jest bardzo złożona. Problem z poczęciem może leżeć po stronie zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
W przypadku niepłodności męskiej, najczęstszą przyczyną tego stanu jest obniżona ilość i jakość nasienia. Można tu wyróżnić całkowity brak plemników w ejakulacie, obecność plemników martwych, niedostateczną ilość plemników (mniej niż 15 milionów na 1 ml nasienia) oraz niski procent ruchliwych plemników. Niekiedy przyczyną niepłodności męskiej może być wysoki procent morfologicznie zniekształconych plemników bądź jednoczesne upośledzenie ruchliwości, liczby i morfologii tych komórek.
Zobacz również: Jak zwiększyć płodność u mężczyzn?
Z kolei przyczyn kobiecej niepłodności jest znacznie więcej. Wśród nich znajdują się między innymi:
- niepłodność owulacyjna, związana z dysfunkcją jajników;
- niedrożność lub inne schorzenia jajników;
- endometrioza;
- przedwczesne wygasanie czynności jajników.
U osobników obu płci można niekiedy zauważyć zaburzenia endokrynne i immunologiczne, aberracje chromosomalne oraz nieprawidłowości anatomiczne. Jak widać, szczególną uwagę należy przyłożyć do diagnostyki przyczyn problemu, ponieważ tylko wtedy można rozpocząć skuteczną terapię bezpłodności.
Na koniec należy wspomnieć, że na poprawę płodności u obu płci istotnie wpływa odpowiednia dieta. Zauważono, że niedożywienie, nadwaga lub brak odpowiedniej ilości cennych składników odżywczych znacznie pogarsza płodność bez względu na płeć.
Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności mężczyzn
Bardzo ważną rolę w płodności odgrywają antyoksydanty. Szacuje się, że aż do 80% przypadków męskiej niepłodności może wiązać się z wysokim stresem oksydacyjnym. Nadmiar wolnych rodników tlenowych w organizmie zmniejsza aktywność plemników oraz ich jakość, a co się z tym wiąże, obniża płodność. Stres oksydacyjny uznano za główny czynnik powodujący uszkodzenie DNA plemników. To z kolei często koreluje z obniżeniem ruchliwości tych komórek, przez co nie są one w stanie sprawnie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić.
Stężenie koenzymu Q10 w nasieniu wykazuje bezpośredni związek zarówno z liczbą, jak i z ruchliwością plemników. Dlatego właśnie suplementacja tego związku u mężczyzn znacząco poprawia objętość nasienia oraz jakość plemników. Koenzym Q10 uznaje się za środek drugiego rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Przeprowadzono badania, które wykazały korzystny wpływ koenzymu Q10 na męską płodność w dawce 300 mg na dobę.
Zobacz również: Bezpłodność u mężczyzn – jak sobie pomóc?
Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności kobiet
Wykazano, że regularna suplementacja koenzymem Q10 wpływa korzystnie na poziom hormonu folikulotropowego oraz hormonu luteinizującego, które w dużym stopniu wpływają na płodność u kobiet. Dodatkowo, tak jak w przypadku mężczyzn, częstą przyczyną problemów z płodnością jest nadmierny stres oksydacyjny. Koenzym Q10, jako silny przeciwutleniacz, posiada zdolności eliminowania wolnych rodników tlenowych.
Procesy związane z dojrzewaniem komórki jajowej również wymagają właściwej ilości energii, którą w odpowiedniej ilości dostarczyć może właśnie koenzym Q10. Szczególnie po 25. roku życia, gdy fizjologiczna synteza tego związku przez organizm kobiety stopniowo maleje.
Zażywanie suplementów z koenzymem Q10 powinno mieć miejsce podczas starania się o dziecko nie tylko celem poprawy płodności. Badania wykazały, że regularna suplementacja tego związku przed zajściem w ciążę znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych wad rozwojowych u dzieci.
Podsumowanie
Podczas suplementacji koenzymem Q10 szczególną uwagę należy zwrócić na regularność przyjmowania produktu. Jednorazowe spożycie koenzymu Q10 nie przyniesie spektakularnych, oczekiwanych rezultatów. Wszystko wymaga czasu, zatem sugeruje się regularne jego przyjmowanie przez okres około 3-6 miesięcy. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na pozostałe aspekty życia mogące utrudniać zajście w ciążę (brak witamin, dużo stresu, mała ilość snu, stosowane używki czy nieodpowiednie nawodnienie organizmu).
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 1/2013.
- Maksym A., Rabijewski M., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Maksym R., Możliwość postępowania dietetycznego w niepłodności, Kwartalnik Naukowy, 3/2018.
- Walczak-Jędrzejowska R., Stres oksydacyjny a niepłodność męska. Część II: antyoksydanty w leczeniu męskiej niepłodności, Postępy Andrologii, 2/2015.
Zostaw komentarz