Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Koenzym Q10 na skóręKoenzym Q10 oddziałuje korzystnie na skórę oraz wiele innych struktur, gdyż stanowi naturalny związek występujący w każdym organizmie zwierzęcym. Jego największe ilości gromadzą się w strukturach wymagających do swej pracy dużej dawki energii, czyli w narządach wewnętrznych i mięśniach. Związek ten pełni ważne funkcje, ponieważ działa silnie przeciwutleniająco oraz dostarcza energii w postaci ATP, niezbędnej do przeprowadzania większości życiowych funkcji.

Koenzym Q10 w organizmie człowieka

Koenzym Q10, wspomagający obronę antyoksydacyjną, jest wytwarzany w warunkach homeostazy w ilościach wystarczających do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i tkanek. Jego naturalna synteza zaczyna powoli spadać około 20. roku życia, przy czym przy 30. roku życia spadek ten jest już znacznie szybszy. Nie ma sposobu na zahamowanie tego procesu, można jednak z powodzeniem uzupełniać niedobory koenzymu i pokrywać zapotrzebowanie organizmu na ten związek. Fizjologiczna synteza koenzymu Q10 maleje również przy wielu schorzeniach i sytuacjach, jakimi są:

  • nadciśnienie tętnicze;
  • zatrucia;
  • zakażenia i infekcje;
  • ekspozycja na promieniowanie jonizujące;
  • nadmierny stres;
  • nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej;
  • brak snu lub jego niewystarczająca ilość;
  • kardiomiopatia;
  • długotrwałe przyjmowanie leków, głównie przeciwnowotworowych i obniżających poziom cholesterolu;
  • nowotwory.

Właśnie z tego względu regularna suplementacja koenzymu Q10 stała się elementem wspomagającym leczenie wielu chorób. Ciekawostką jest fakt, że związek ten został uznany za lek drugiego rzutu w terapii męskiej niepłodności. Jego suplementacja może wspomóc zajście w ciążę również w przypadku kobiet. Dzieje się tak, ponieważ dostarcza on niezbędnej energii w postaci ATP, która jest konieczna do prawidłowej czynności jajników, plemników i innych struktur zaangażowanych w zapłodnienie.

Czy kosmetyki z koenzymem są skuteczne?

Wiele reklam kosmetyków zawierających koenzym Q10 przedstawia jego działanie bardzo dogłębnie. Ukazują one, że cząsteczki koenzymu z łatwością przenikają przez naskórek i docierają do skóry właściwej, gdzie wywołują szereg pozytywnych zmian i uzupełniają niedobory tego związku w tej właśnie strukturze. Jest to niestety błędna informacja mająca na celu pozyskanie klientów, ponieważ cząsteczki koenzymu Q10 są zbyt duże, aby móc przeniknąć aż do skóry właściwej. W rzeczywistości zatrzymują się one na poziomie naskórka i to właśnie tutaj pełnią swoje funkcje.

Koenzym Q10 na skórę

Koenzym Q10 wpływa korzystnie na kondycję skóry zarówno poprzez działanie od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Mimo tego, że nie jest w stanie przeniknąć do skóry właściwej, stosowanie kosmetyków z tym związkiem tworzy na powierzchni skóry biofilm, który chroni ją przed

  • szkodliwym działaniem promieniowania UV;
  • zanieczyszczeniami powietrza i innymi pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego;
  • czynnikami atmosferycznymi, np. bardzo silnym wiatrem czy mrozem.

Tworzy zatem swego rodzaju barierę ochronną. Bariera te pełni jeszcze jedną istotną funkcję – chroni skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody i tym samym zatrzymuje wilgoć w skórze. Dzięki temu jest ona nawilżona i pełna blasku. Aplikacja koenzymu pozwala stymulować oddychanie komórkowe. Badania przeprowadzone po regularnym stosowaniu tego związku potwierdziły, że kilkutygodniowe użytkowanie powoduje zanik drobnych zmarszczek, znaczny wzrost jędrności, wilgotności oraz elastyczności skóry. Nastąpiło również rozjaśnienie przebarwień.

Działanie od wewnątrz jest równie istotne i wpływa na stan skóry właściwej. Umożliwia uzupełnienie niedoborów tego związku nie tylko w skórze, ale również w innych tkankach, przez co suplementacja koenzymu działa kompleksowo i skutecznie. Wykazano, że związek ten pełni ważne funkcje antyoksydacyjne – zalicza się go nawet do grona najsilniejszych antyoksydantów. Dzięki temu hamuje on aktywność nadtlenków lipidowych powstających w błonach komórkowych. Ta właściwość działa jako ważny czynnik wiążący wolne rodniki. Występowanie koenzymu Q10 w mitochondriach może zapobiegać apoptozie poprzez hamowanie stresu oksydacyjnego indukującego ten proces. Stres oksydacyjny zaś powoduje przyspieszone starzenie się nie tylko skóry, ale i wielu innych tkanek.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
  2. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  3. Moliszewska E., Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry, Aspekty starzenia się organizmu, Wydawnictwo Studio Impreso, 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami