Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 sierpnia 2023

Koenzym Q10 - który wybrać?Rosnącą popularnością cieszy się koenzym Q10 – który wybrać, aby mieć pewność skuteczności i bezpieczeństwa suplementacji? Związek dostępny jest w wielu postaciach: kapsułki, płyn, tabletki, krople. Różnią się one między sobą przede wszystkim procesem pozyskania koenzymu Q10 oraz biodostępnością. Jaki produkt będzie więc najlepszy?

Koenzym Q10 – który wybrać?

Koenzym Q10 wywiera wszechstronny, korzystny wpływ na organizm człowieka. Działa silne antyoksydacyjnie, chroniąc komórki przed wolnymi rodnikami i spontanicznymi mutacjami. Jego najważniejszą funkcją jest dostarczanie wszystkim komórkom energii w postaci cząsteczek ATP, dzięki której możliwie jest przeprowadzanie reakcji anabolicznych. Dodatkowo związek ten poprawia płodność u obu płci, przeciwdziała przewlekłemu zmęczeniu oraz opóźnia procesy starzenia się skóry.

Rozpuszczalność koenzymu Q10

Na rynku spotkać można koenzym Q10 rozpuszczalny w wodzie oraz rozpuszczalny w tłuszczach. W drugim przypadku organizm potrzebuje więcej czasu i nakładów energii, aby doszło do rozłożenia go i wchłonięcia w układzie pokarmowym. Szacuje się, że wchłanialność koenzymu Q10 rozpuszczalnego w wodzie jest nawet 500-krotnie wyższa, niż ma to miejsce przy konwencjonalnych postaciach tego związku. Kupując suplement diety warto więc wybierać ten, który wchłonie się w największych ilościach.

Zawartość koenzymu Q10

Najwygodniejszą formą koenzymu Q10 są kapsułki, które bez problemu możemy mieć zawsze przy sobie. Nawet jeśli akurat znajdujemy się w podróży, wystarczy odliczyć ilość kapsułek niezbędną do codziennego przyjmowania przez cały wyjazd i zapakować do bagażu. Bardzo ważną kwestią jest jednak zawartość czystego koenzymu Q10 w jednej kapsułce. Przyjmuje się, że dzienne podstawowe zapotrzebowanie na koenzym Q10 wynosi 30 mg. Dotyczy to jednak człowieka prowadzącego stosunkowo spokojny, mało aktywny tryb życia. Zapotrzebowanie wzrasta w wielu sytuacjach, m.in. przy regularnych treningach lub nawet większej codziennej aktywności, podczas chorób oraz wraz z upływem lat, gdy organizm potrzebuje nieco więcej energii.

Najlepiej więc sięgać po suplement, który posiada zwiększoną dawkę czystego koenzymu Q10. Przykładem jest choćby koenzym Q10 bioalgi, gdzie w jednej kapsułce znajdziemy aż 100 mg czystego związku. Nie należy obawiać się tej ilości, ponieważ koenzym Q10 jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka, nie ma żadnych dowodów wskazujących na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Nadmiar związku jest po prostu wydalany wraz z moczem.

Skład suplementu diety

Chociaż w każdej kapsułce podstawowym składnikiem powinien być czysty koenzym Q10, mile widziane są składniki dodatkowe, które spotęgują jego działanie i jeszcze bardziej zwiększą biodostępność. Zwykle są to takie związki, których niedobory występują równie często lub które mogą wspomóc funkcjonowanie całego organizmu. Co istotne, nie mogą to być sztuczne, chemiczne uzupełniacze, a jedynie w pełni naturalne składniki. W połączeniu z koenzymem Q10 bardzo dobrze sprawdza się witamina C, selen czy witaminy z grupy B (zwłaszcza witamina B1 i witamina B6).

Pochodzenie koenzymu Q10

Najlepiej sprawdza się naturalny koenzym Q10 wytwarzany na drodze naturalnego procesu fermentacji. Produktem takich reakcji jest czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak koenzym Q10 występujący w ludzkim organizmie. Dla porównania syntetyczny związek (izomer trans) jest tańszy w produkcji, przez co cena całego produktu jest niższa. Jednak jego wadą jest brak możliwości wykorzystania go przez organizm, w efekcie czego suplementacja nie będzie mieć sensu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając koenzym Q10 warto sprawdzić, jak prowadzona jest jego produkcja. Powinna być starannie monitorowana, a produkt musi mieć oznaczenie braku testowania na zwierzętach. Warto wspierać własne zdrowie, lecz nie kosztem innych organizmów żywych. Należy także pamiętać, że wysokiej jakości suplementy zawierające koenzym Q10 kosztują powyżej 100 zł. Zwykle jednak ich wydajność jest na tyle wysoka, że zapewnia 6 miesięcy codziennej suplementacji. Daje to około 16 zł miesięcznie, co nie jest już wcale wysokim kosztem za własne zdrowie i urodę.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  2. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
  3. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  4. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
    Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami