Jednym z cenniejszych suplementów diety dla osób zmęczonych i żyjących w stresie jest koenzym Q10. Jaki wybrać, aby cieszyć się bezpieczną i skuteczną suplementacją? W dzisiejszych czasach wybór suplementów diety jest niezwykle szeroki, jednak spora część z nich ma wątpliwą jakość. Jednak znając najważniejsze informacje dotyczące pożądanego produktu, można dokonać najlepszego wyboru.
Spis treści
Koenzym Q10 – jaki wybrać?
Koenzym Q10 to związek występujący naturalnie w organizmie każdego człowieka. Odpowiada m.in. za produkcję energii w postaci ATP, która wykorzystywana jest do przeprowadzania ważnych reakcji biochemicznych na poziomie komórkowym. W efekcie suplementacja tego związku zwiększa siły witalne, libido, ogólny poziom energii, a także obniża uczucie zmęczenia, senności, depresji, przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu. Koenzym Q10 to silny antyoksydant opóźniający proces starzenia się tkanek, jak również lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Wspiera ogólne zdrowie i samopoczucie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Aby mógł jednak działać w powyższy sposób, suplement diety musi wyróżniać się najwyższą jakością i bardzo dobrą biodostępnością. Na co należy zwracać uwagę podczas zakupów?
Zobacz również: Koenzym Q10 naturalny.
Koenzym Q10 rozpuszczalny w wodzie
Koenzym Q10 rozpuszczalny w wodzie jest blisko 500% lepiej wchłanialny w przewodzie pokarmowym od konwencjonalnego koenzymu, rozpuszczalnego w tłuszczach. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie zostaje zmuszany do uruchamiania energochłonnych procesów transportu substancji. Niestety bardzo rzadko spotkać można w ofercie suplementów koenzym rozpuszczalny w wodzie, a jest to cecha, której należy szukać już na wstępie. Przykładem takiego suplementu jest koenzym Q10 bioalgi.
Pochodzenie koenzymu Q10
W 1959 roku po raz pierwszy udało się pozyskać Koenzym Q10 z serca wołu. Obecnie jednak jego źródłami są najczęściej drożdże lub bakterie. Najwyższą jakością cieszy się koenzym powstały na drodze biofermentacji roślinnej, nazywany bioidentycznym, ponieważ wykazuje strukturę taką samą jak ten znajdujący się fizjologicznie w organizmie każdego człowieka. Może więc być przez organizm najefektywniej wykorzystywany. Produktem takich reakcji jest czysty izomer trans, w 100% naturalny.
Koenzym Q10 – skład
Najważniejszym składnikiem omawianego suplementu diety jest oczywiście czysty koenzym Q10. Jednak poza nim ważne są składniki uzupełniające, takie jak witamina C, tiamina czy selen. Witamina C to kolejny silny antyoksydant, potęgujący działanie koenzymu i zwiększający jego biodostępność. Dodatkowo witamina ta uczestniczy w syntezie kolagenu oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Tiamina przyczynia się do utrzymania właściwego metabolizmu energetycznego, co jest niezmiernie ważne przy produkcji energii, za co odpowiada koenzym. Ponadto wspiera czynność mięśnia sercowego, uzupełniając tym samym działanie koenzymu, a także wspomaga funkcjonowanie całego układu nerwowego. Selen chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i poprawia odporność, zatem i to jest uzupełnieniem działania podstawowego związku w suplemencie. Należy zaznaczyć, że koenzym Q10 wykorzystywany jest jako lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności, ponieważ poprawia ruchliwość plemników i zwiększa libido, podobnie jak czyni to selen.
Zobacz również: Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności.
Składniki dodatkowe w suplemencie nie są wymagane, jednak ich obecność znacznie intensyfikuje działanie produktu. Oczekiwane efekty obserwuje się szybciej i w większym stopniu, a konsument dodatkowo uzupełnia niedobory innych, kluczowych składników.
Koenzym Q10 – dawka
Nie ma ustalonej optymalnej dawki referencyjnej dla koenzymu Q10. Niektórzy producenci polecają przyjmowanie go 3 razy dziennie w dawce 100 mg, inni zalecają przyjęcie jednorazowo 200 mg. Badania wykazały, że dzienne przyjmowanie dawki 500 mg może się okazać najbardziej efektywne, nie powinno się jednak jej przekraczać ze względu na brak dowodów naukowych na skuteczność jeszcze większych dawek. Preparatem, który spełnia wszystkie powyższe warunki, jest np. koenzym Q10 od bioalgi.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
- Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
- Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q u ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
Zostaw komentarz