Aktualizacja: 24 czerwca 2023
Jednym z bezpiecznych i efektywnych suplementów diety wspierających układ sercowo-naczyniowy jest koenzym Q10, którego działanie na serce zostało niejednokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi. To związek występujący naturalnie w organizmie człowieka, jednak jego poziom warto stale uzupełniać. W tym celu można posłużyć się suplementami diety.
Spis treści
Koenzym Q10 – co to jest?
Koenzym Q10 to związek fizjologicznie występujący niemal we wszystkich komórkach ciała ludzkiego. Jest niezbędny dla ich prawidłowej pracy. Odpowiada on za produkcję energii koniecznej do prowadzenia reakcji na poziomie komórkowym, a także pobudza wzrost i regenerację komórek. Tym samym spowalnia ich procesy starzenia. To również silny antyoksydant, chroniący przez chorobami cywilizacyjnymi. Co ciekawe koenzym Q10 wykorzystuje się jako lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności.
Do zaburzeń produkcji koenzymu Q10 dochodzi w przebiegu nieodpowiedniej diety, stresu i rozmaitych infekcji. Są także konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Wyraźne spadki poziomu tego związku obserwuje się u pacjentów przyjmujących statyny (leki obniżające cholesterol).
Koenzym Q10 – działanie na serce
Działanie koenzymu Q10 na serce zostało niejednokrotnie potwierdzone klinicznie. Udowodniono, że koenzym Q10:
- eliminuje stres oksydacyjny, zmniejszając tym samym ryzyko chorób cywilizacyjnych, w tym sercowo-naczyniowych takich jak: miażdżyca tętnic wieńcowych, zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica, nadciśnienie tętnicze, niewydolność mięśnia sercowego;
- wzmacnia odporność, co zmniejsza ryzyko infekcji mięśnia sercowego;
- buduje błony komórkowe komórek mięśnia sercowego;
- zwiększa tolerancję na wysiłek fizyczny;
- chroni przed powstawaniem niebezpiecznych zakrzepów w świetle naczyń krwionośnych;
- obniża poziom cholesterolu LDL;
- przyspiesza regenerację struktur naczyniowych, zapewniając elastyczność naczyń krwionośnych.
Co ciekawe, najwyższe stężenie koenzymu Q10 obserwuje się w narządach wewnętrznych wyróżniających się intensywnością przemiany materii. W związku z tym narządy te wykazują większe zapotrzebowanie na energię, za której dostarczanie odpowiada właśnie omawiany związek. W mięśniu sercowym i nerkach zdrowego człowieka stężenie koenzymu Q10 jest wielokrotnie wyższe niż w innych narządach. Może przekroczyć nawet 100 ug/mg masy narządu.
Koenzym Q10 – badania kliniczne
Wyniki prospektywnego, randomizowanego badania klinicznego Q-SYMBIO jednoznacznie potwierdzają, że koenzym Q10 przyjmowany w większych dawkach dobowych (około 300 mg) podzielonych na 3 porcje, przedłuża życie pacjentom z przewlekłą niewydolnością serca. Wyniki te potwierdzono również w Polsce, badając pacjentów przyjmujących koenzym Q10 oraz pacjentów przyjmujących placebo.
Równie ciekawe badanie przeprowadzono w Sztokholmie. Badano seniorów (70-88 lat), którym podawano 2 razy dziennie 100 μg selenu i 100 mg koenzymu Q10. Obserwacja trwała łącznie ponad 5 lat. W grupie seniorów przyjmujących placebo stwierdzono aż o 54% większe ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego w porównaniu z seniorami przyjmującymi selen w połączeniu z koenzymem Q10.
Inne ciekawe doniesienie wskazuje, że u pacjentów z niewydolnością serca na poziomie IV NYHA wysokie dawki koenzymu Q10 (około 580 mg dziennie) przyjmowane przez okres kilku miesięcy znacząco poprawiły wydolność serca. Zaobserwowano wzrost objętości frakcji wyrzutowej serca oraz ogólną poprawę stopnia niewydolności serca z poziomu IV do poziomu II.
Niedobór koenzymu Q10 a serce
Do odczuwalnych zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego dochodzi w sytuacjach, w których ilość koenzymu Q10 spada o przynajmniej 25% w porównaniu do poziomu prawidłowego. Pojawiają się wówczas różne nieprawidłowości pracy mięśnia sercowego i całego układu krwionośnego. Wzrasta także ryzyko licznych chorób aż o 50%. Ponadto niedobór koenzymu Q10 potęguje objawy dusznicy bolesnej.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Filipiak K., Koenzym Q10 w niewydolności serca – w oczekiwaniu na nowe wytyczne dotyczące leczenia niewydolności serca, Kardiologia Polska, 73/2015.
- Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
- Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 68/2012.
Zostaw komentarz