Aktualizacja: 26 lipca 2023
Koenzym Q10 do twarzy może być stosowany w celu poprawy jej elastyczności, nawilżenia i redukcji oznak starzenia. Jest częstym składnikiem kosmetyków. Związek ten do pewnego roku życia syntezowany jest przez organizm człowieka, po czym produkcja zaczyna stopniowo maleć. Odzwierciedla się to w procesie starzenia się organizmu.
Spis treści
Koenzym Q10 do twarzy a starzenie się skóry
Skóra jest jednym z największych organów ciała ludzkiego. Pełni niezwykle ważne funkcje takie jak miedzy innymi:
- warunkuje termoregulację;
- stanowi barierę ochronną przed przenikaniem patogenów i szkodliwych związków do wnętrza organizmu;
- wpływa na odporność;
- utrzymuje prawidłową homeostazę;
- osłania narządy wewnętrzne.
W związku z faktem, że stanowi ona pierwszą barierę między środowiskiem wewnętrznym organizmu a środowiskiem zewnętrznym, które go otacza, to właśnie skóra jest narządem starzejącym się najszybciej. Ma bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami czy promieniowaniem UV. To właśnie w obrębie skóry widać najmocniej częste sięganie po używki. Niektórzy twierdzą, że oceniając stan skóry można określić stan zdrowia całego organizmu.
Starzenie się skóry jest zjawiskiem naturalnym. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą ten proces przyspieszać, np. nieodpowiednia dieta czy palenie papierosów. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i jędrność, pojawiają się także zmarszczki. Aby utrzymać omawianą tkankę w dobrej kondycji i zdrowiu, warto zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia (przede wszystkim dietę i rezygnację z używek) oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków.
W przypadku diety należy pamiętać, aby pić codziennie przynajmniej 1,5 litra wody, a także spożywać dużo warzyw i owoców. Na stan skóry korzystnie wpływają: kolagen, koenzym Q10, witamina C i witamina E oraz witaminy z grupy B. Warto sięgać po produkty bogate w antyoksydanty.
Ciekawostką jest, że fizjologiczna produkcja koenzymu Q10 przez organizm człowieka osiąga optymalny poziom w 20. roku życia, po czym stopniowo maleje bez względu na tryb życia.
Zobacz również: W czym jest koenzym Q10?
Koenzym Q10 do twarzy
Częstym składnikiem kosmetyków do twarzy jest, koenzym Q10 ponieważ:
- pozwala pozbyć się nadmiaru reaktywnych form tlenu z komórek;
- nawilża i ujędrnia skórę zwiększając jej elastyczność;
- likwiduje drobne zmarszczki;
- zmniejsza przebarwienia na twarzy;
- chroni przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV i zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego.
Koenzym Q10 posiada zbyt duże cząsteczki, aby móc wnikać głęboko do skóry właściwej. Wszystkie kremy i kosmetyki reklamujące, że zastosowany przez nich koenzym Q10 przenika do najgłębszych warstw skóry wprowadzają konsumenta w błąd. Koenzym Q10 może jednak bardzo dobrze penetrować naskórek, dzięki czemu wpływa on na jego regenerację i powoduje wymienione wyżej efekty.
Kosmetyki z koenzymem Q10 przeznaczone są przede wszystkim dla osób starszych lub dojrzałych. Wykazano, że omawiany związek stosowany w kremach na okolicę oczu po pewnym czasie widocznie spłyca zmarszczki mimiczne nazywane powszechnie “kurzymi łapkami”.
W kosmetykach koenzym Q10 stosowany jest zazwyczaj w dawce 0,3% (zawsze poniżej 1%).
Zobacz również: Zalety koenzymu Q10.
Koenzym Q10 do twarzy – kosmetyki czy suplementacja?
Wiele osób zastanawia się, co wpłynie korzystniej na stan skóry – regularna, doustna suplementacja koenzymem Q10 czy stosowanie kosmetyków z tym związkiem w składzie. Otóż wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli celem jest zmniejszenie widoczności przebarwień lub spłycenie drobnych zmarszczek wystarczy koenzym Q10 w kosmetykach do twarzy.
Znacznie lepsze efekty zauważa się jednak przy jednoczesnej suplementacji i stosowaniu kosmetyków. Działanie na organizm będzie wówczas kompleksowe. Sama suplementacja nie będzie tak dobrze chroniła powierzchni skóry przed zanieczyszczeniami powietrza czy promieniowaniem słonecznym. Z kolei samo stosowanie kosmetyków będzie ograniczone do oddziaływania wyłącznie na naskórek.
Równoczesne stosowanie kosmetyków z koenzymem i suplementacji z pewnością wpłynie korzystnie nie tylko na stan skóry, ale czynność wszystkich układów organizmu (koenzym Q10 stosowany doustnie dostarcza energii niezbędnej do funkcjonowania wszystkich komórek oraz skutecznie zwalcza wolne rodniki tlenowe).
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
- Siemieniuk E., Skrzydlewska E., Koenzym Q10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
- Schroeder G., Kosmetyki – bioaktywne składniki, Wydawnictwo Cursiva, 2012.
Zostaw komentarz