Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 sierpnia 2023

Jaka dawka koenzymu Q10?Jaka dawka koenzymu Q10 jest niezbędna, aby móc każdego dnia pokryć zapotrzebowanie organizmu? Koenzym Q10 to naturalnie produkowany związek w organizmie człowieka, jednak w wielu przypadkach synteza ta jest niewystarczająca. Wówczas czujemy się zmęczeni, senni, zmagamy się z problemami z pamięcią, koncentracją, libido czy płodnością. To wskazanie do rozpoczęcia świadomej suplementacji.

Koenzym Q10 w organizmie człowieka

Koenzym Q10 jest niezbędnym ogniwem łańcucha oddechowego, jako podstawowy element odpowiedzialny za przemiany energetyczne w każdej żywej komórce. Bierze czynny udział w przenoszeniu elektronów, dzięki czemu jego podstawową funkcją jest udział w tworzeniu energii cząsteczkowej w postaci ATP. Jest ona wykorzystywana do wszystkich reakcji anabolicznych, związanych ze wzrostem, syntezą czy tworzeniem związków i tkanek. Dodatkowo udowodniono, że koenzym Q10 jest naturalnym antyoksydantem. Od lat stosuje się go pomocniczo przy leczeniu męskiej niepłodności, przez co zakwalifikowano ten związek do grona leków II rzutu w takich terapiach.

Zobacz również: Koenzym Q10 w leczeniu niepłodności.

Koenzym Q10 występuje fizjologicznie w ludzkim organizmie. Bogatym, a jednocześnie naturalnym źródłem koenzymu są produkty spożywcze. Zwłaszcza nerki, serca i wątroba, czyli organy o największym zapotrzebowaniu energetycznym. Nieco mniejsze ilości znajdziemy w mięsie i rybach. Organy zwierzęce nie są jednak produktami spożywanymi codziennie i w odpowiednio dużych ilościach, aby pokrywać dzienne zapotrzebowanie na ten związek. Wówczas z pomocą przychodzą suplementy diety. Koenzym Q10 dostępny jest w postaci tabletek lub kapsułek.

Zobacz również: Koenzym Q10 – który wybrać?

Koenzym Q10 – dzienne zapotrzebowanie

Referencyjna wartość spożycia (RWS) w odniesieniu do koenzymu Q10 nie została określona. Szacuje się jednak, że przeciętna osoba dorosła prowadząca umiarkowany tryb życia każdego dnia potrzebuje około 30 mg koenzymu Q10. Zapotrzebowanie to wzrasta nawet 3-krotnie u sportowców i osób regularnie aktywnych fizycznie (także pracowników fizycznych). Nieco wyższe zapotrzebowanie od podstawowego obserwuje się również u seniorów.

Koenzym Q10 – jaka dawka?

Dzienne zapotrzebowanie na koenzym Q10 bez względu na tryb życia można pokryć przy pomocy suplementów diety. Zalecana minimalna dawka wynosi 30 mg, jednak przeważnie zapotrzebowanie to jest wyższe, dlatego zaleca się kupno kapsułek zawierających większą ilość koenzymu Q10. Aby suplementacja była bezpieczna i skuteczna warto przyjmować dziennie do 100 mg koenzymu Q10, najlepiej w jednej kapsułce. Nie należy przekraczać tej dawki. Kobiety w ciąży przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem.

Zobacz również: Jak długo można brać koenzym Q10?

Koenzym Q10 – skład

Wysokiej jakości suplementy z koenzymem Q10 posiadają w pełni naturalny, jednak odrobinę wzbogacony skład. Oczywiście podstawą jest koenzym Q10 w dawkach do 100 mg. Istnieją jednak naturalne dodatki, które przyspieszają jego wchłanianie w układzie pokarmowym, wpływają na ogólny stan zdrowia konsumenta oraz potęgują działanie koenzymu Q10. Są to przede wszystkim:

Warto więc szukać produktów, które posiadają w składzie właśnie takie związki. Zbędne są natomiast chemiczne uzupełniacze, konserwanty i barwniki.

Koenzym Q10 – wskazania

Wskazaniami do przyjmowania koenzymu Q10 są przede wszystkim:

Po koenzym Q10 mogą sięgnąć wszystkie osoby po ukończeniu 35. roku życia, ponieważ właśnie wtedy spada jego naturalna synteza. Częściej wówczas pojawiają się niedobory i związane z tym problemy zdrowotne.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
  2. Gałka U., Ogonowski J., KoenzymQ – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  3. Molski M., Nowoczesna kosmetologia, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014.
  4. Siemieniuk E., Skrzydlewska E., KoenzymQ10 – biosynteza i znaczenie biologiczne w organizmach zwierząt i człowieka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 59/2005.
  5. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami