Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 sierpnia 2023

Maść z kasztanowca - właściwościMaść z kasztanowca to preparat, który największe zastosowanie znalazł w redukcji żylaków. Wyciąg z tej rośliny wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i wzmacniające żyły. Z tego względu bardzo dobrze nadaje się również w przypadku hemoroidów oraz tzw. teleangiektazji, występujących na skórze. Jakie inne działanie wykazuje maść z kasztanowca? Oto wskazówki.

Maść z kasztanowca – charakterystyka

Maść z kasztanowca łączona jest bardzo często z innymi wyciągami ziołowymi, takimi jak np. rutyna, głównie po to aby wzmocnić jej działanie. Ma za zadanie zwiększenie poczucia komfortu, a także zmniejszenie bolesności i uczucia ciężkości stóp. Maść z kasztanowca poprawia kondycję skóry, ponieważ regularnie stosowana niweluje mało estetyczne pajączki. Pozyskiwana jest z kasztanowca.

Kasztanowiec to drzewo należące do rodziny mydleńcowatych, które może osiągać wysokość nawet 40 metrów. Jest rośliną bardzo powszechną, bowiem występuje zarówno w Europie, Azji Wschodniej oraz w Ameryce Północnej. Cechą charakterystyczną kasztanowca są jego owoce, które powleczone są grubą zieloną i kolczastą skórką.

Kasztanowiec – właściwości

Tak naprawdę jego działanie jest bardzo szerokie. Należy do nich między innymi zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo wzmacnia je oraz wpływa na ich elastyczność. Ponadto kasztanowiec zwiększa napięcie naczyń krwionośnych oraz uszczelnia je. Ciekawostką jest fakt, że kasztanowiec jest inhibitorem (substancją chemiczną, która powoduje zmniejszenie szybkości reakcji chemicznej) niektórych enzymów, których aktywność wykazana jest u pacjentów z problemami żylaków.

Kasztanowiec wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, a także usprawnia krążenie obwodowe organizmu, ukrwienie skóry oraz narządów zbudowanych z mięśni gładkich.

Liście kasztanowca wykorzystuje się rzadziej. Najczęściej wykorzystywane są jego owoce oraz kora. Dzięki obecności w nich wielu składników aktywnych tj. saponiny, kumaryny, flawonoidów czy garbników, liście kasztanowca cechują się działaniem przeciwbakteryjnym. Wykazują również korzystne działanie na układ pokarmowy wykazując działanie przeciwbakteryjne, rozkurczowe i łagodnie zapierające.

Maść z kasztanowca – skład i działanie

Maść z kasztanowca produkowana jest z ekstraktów z nasion kasztanowca zwyczajnego. Często wzbogaca się ją również w inne surowce ziołowe jak np. arnika górska, rutyna czy nostrzyk. Najważniejszym składnikiem aktywnym tego preparatu jest escyna, która jest mieszaniną saponin, występujących w kasztanie. Cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwwysiękowym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbólowym. Korzystnie wpływa również na naczynia krwionośne (wzmacnia ich ściany oraz przywraca im napięcie i elastyczność).

Maść z kasztanowca znalazła zastosowanie głównie jako preparat, który przynosi ulgę obrzękniętym i zmęczonym nogom. To również doskonały preparat, który zmniejsza nieestetyczne pajączki na skórze. Regularne jej stosowanie pozwoli na całkowite ich zniknięcie.

Maść z kasztanowca uzupełniona o arnikę górską stanowi doskonały preparat na siniaki oraz różnego rodzaju stłuczenia. Połączenie tych dwóch roślin gwarantuje jeszcze lepsze efekty w pozbywaniu się krwiaków i obrzęków. Preparaty z kasztanowcem okazują się skuteczne również w leczeniu zapalenia żył.

Maść z kasztanowca – przeciwwskazania

Mimo, iż maść z kasztanowca to produkt naturalny, nie powinien być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Mogą go stosować kobiety w ciąży. Nie powinien natomiast być aplikowany na otwarte rany, błony śluzowe czy owrzodzenia. Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju preparatów jest niewydolność nerek.

Jak należy stosować maść z kasztanowca?

Produkt tego typu należy nakładać bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Maść z kasztanowca przeznaczona jest jedynie do użytku zewnętrznego.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Piechal A., Blecharz-Klin K., Widy-Tyszkiewicz E., Horse chestnut (Aesculus hippocastani) in contemporary therapy, Przewodnik Lekarza, 4/2005.
  2. Grynkiewicz G., Gruza M., Jatczak K., Roślinne źródła półproduktów chemicznych i farmaceutycznych. Przykład trójterpenu z kasztanowca, Chemik, 69/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami