Aktualizacja: 28 maja 2024
Kakao od wielu lat uważa się za źródło wielu cennych składników odżywczych. Wykorzystuje się je zarówno w kuchni, jak i w kosmetologii. Kakao wykazuje bardzo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Poznajmy jego zaskakujące właściwości oraz gdzie dokładnie znalazło zastosowanie.
Co zawiera kakao?
Kakao to nic innego jak zmielone nasiona owoców kakaowca. Drzewo kakaowca rośnie dziko w północnych częściach Ameryki Południowej i Środkowej. Do Europy przybyło dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Zawiera przede wszystkim ogromne ilości antyoksydantów – substancji chroniących organizm przed działaniem szkodliwych, wolnych rodników. Dla porównania, ziarna kakaowca posiadają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż czerwone wino oraz trzy razy więcej niż zielona herbata.
Ponadto kakao w swoim składzie posiada duże ilości związków mineralnych takich jak cynk, żelazo, magnez, potas czy chrom. Jest to także źródło białka, węglowodanów i tłuszczów. W składzie kakao można również znaleźć witaminę C oraz alkaloidy takie jak kofeina i teobromina, które wykazują działanie pobudzające. Kakao to także źródło kwasów tłuszczowych omega 6 oraz fenyloetyloaminy (PEA) – związku poprawiającego koncentrację i pamięć. Ciekawą informacją jest fakt, że zawiera hormon zbliżony do endorfin, czyli tzw. anandamid, który wpływa na poprawę samopoczucia.
Kakao – właściwości
Poniżej przedstawiamy najlepiej poznane właściwości oraz obszary działania kakao.
- afrodyzjak – z racji obecności fenyloetyloaminy (PEA), związku podobnego do endorfin, spożywanie kakao powoduje, że nasze samopoczucie szybko się poprawia. Działanie tej substancji porównywalne jest do amfetaminy, która warunkuje poziom podniecenia i pożądania. Krótko mówiąc spożywanie go pozwala cieszyć się życiem;
- wzmocnienie serca i układ krążenia – w składzie kakao znajdziemy magnez, który odpowiada za prawidłową kondycję układu krwionośnego i serca. Oprócz magnezu doskonale na naczynia krwionośne wpływają również przeciwutleniacze, które zapobiegają ich uszkodzeniom oraz regulują poziom cholesterolu we krwi, chroniąc przed zakrzepami.
- spowalnianie procesów starzenia – antyoksydanty zawarte w kakao usuwają z organizmu wolne rodniki. Działanie to spowalnia procesy starzenia się komórek skóry oraz pozwala na szybszą ich regenerację.
- poprawa koncentracji – dzięki zawartości kofeiny i teobrominy wykazuje działanie pobudzające i wzmacniające koncentrację. Warto jednak pamiętać, że zawartość kofeiny w kakao jest zdecydowanie mniejsza niż kawie. Kakao poprzez zawartość wielu związków mineralnych, takich jak żelazo, krzem, cynk, magnez czy chrom, niweluje stres oraz przemęczenie organizmu, a także na poprawę koncentracji.
- kaszel – teobromina znajdująca się w kakao jest znacznie lepszym rozwiązaniem w leczeniu kaszlu niż popularna dziś kodeina. Posiada ona bowiem zdolność blokowania neuronów czuciowych, co niemalże całkowicie minimalizuje odruch kasłania.
Kakao jest nie tylko smacznym, ale również zdrowym dodatkiem do diety, który może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.
Zastosowanie kakao
Oprócz występowania kakao w postaci sproszkowanej można również spotkać je w formie zdrowego i smacznego napoju, sporządzonego na bazie wody lub mleka. Ziarna kakaowca wykorzystywane są także do wyrobu słodyczy, w tym m.in. czekolady. To także główny składnik i baza wielu deserów np. ciast, lodów, muffinek, pierników itp. Stosowane jest także do wytwarzania czekoladowych polew dekoracyjnych do deserów czy nawet dań głównych.
Także dziedzina kosmetologii wykorzystuje cenne działanie kakao. Zawiera ono bowiem witaminę E zwaną witaminą młodości. Oprócz tego flawonoidy zawarte w kakao usuwają wolne rodniki. Kosmetyk ten działa na skórę ujędrniająco, oczyszczająco i wyszczuplająco. Dodatkowo kakao wykorzystywane jest do produkcji wielu kosmetyków np. balsamów czy kremów do skór dojrzałych i walczących z cellulitem. Kakao to nieodzowny element zabiegów relaksacyjnych w ośrodkach SPA. Wykorzystywany jest jako środek, na którym wykonywany jest masaż całego ciała. Oprócz właściwości ujędrniających wpływa także na strefę umysłową, wprawiając go w stan relaksu i dobrego samopoczucia.
Rodzaje kakao
Występują trzy rodzaje drzew kakaowych, z których pozyskuje się kakao:
- Forastero – jest to drzewo należące do grupy najczęściej uprawianych. Ten gatunek drzew jest bardzo trwały i odporny na działanie czynników chorobotwórczych;
- Criollos – pozyskane z tego gatunku drzew jest bardzo cenne i wysokiej jakości;
- Trinitario – to połączenie drzew criollos i forastero tzn. walory smakowe pochodzą od tego pierwszego z kolei odporność i wytrzymałość od tego drugiego.
Każdy z tych rodzajów kakao ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, pozwalając na szerokie spektrum możliwości kulinarnych i zdrowotnych.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Matysek-Nawrocka M., Cyrankiewicz P., Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
- Olechnowicz J., Suliburska J., Możliwości zastosowania gorzkiej czekolady i zawartych w niej flawonoidów w profilaktyce i terapii zespołu metabolicznego, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2015.
- Krotki M., Stoparczyk B., Właściwości przeciwutleniające kakao w zapobieganiu chorobom układu krążenia, Postępy Fitoterapii, 1/2009.
pyszne jest kakao z mlekiem kokosowym 🙂
Kakao świetnie się sprawdza do różnych deserów no i jest pysznym źródłem magnezu 🙂
Po przeczytaniu nabrałam ochotę na kakao z mleczkiem. Pędzę do kuchni! 🙂
🙂 tak jak napisałam niżej 🙂
Samo zdrowie, a do tego słodycz.
Jestem zaskoczona faktem, że kakao ma różne odmiany. Myślałam, że jest tylko rodzaj kakaowca
Można jeszcze wykorzystać kakao w postaci masła do pielęgnacji skóry 🙂
czasem dodaje kakao do maseczek
Ooo, nie widziałam, że kakao leczy kaszel. Dobrze wiedzieć na przyszłość 🙂
Same pozytywne walory. 🙂
Jak zwykle, dużo ciekawostek! Nie wiedziałem, że jest kilka rodzajów kakaowca, z którego pozyskiwane są owoce. Czy tu jest podobnie jak z kawą? Robusta, często gorszej jakości, trafia do wszystkich kaw rozpuszczalnych i najtańszych mieszanek. Jak to jest z gatunkami kakao?
kakao używam najczesciej do wypeikow 🙂 dobrze wiedziec ze ma takie wlasciowosci!
Uwielbiam kakao i często go używam!