Aktualizacja: 30 stycznia 2024
Cukinia (inaczej: kabaczek, łac. Cucurbita pepo convar. giromontiina) zagościła w polskiej kuchni na stałe. Jest lekkostrawna i delikatna w smaku. Może być przyrządzana na wiele sposobów. Czyni ją to bardzo uniwersalnym warzywem. Co w sobie kryje oraz jaki wpływ wykazuje na nasz organizm? Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom cukinii.
Spis treści
Cukinia – właściwości
Cukinia jest warzywem lekkostrawnym. W swoim składzie posiada składniki mineralne takie jak:
Cukinia wykazuje właściwości odkwaszające organizm, a także reguluje procesy trawienne. Dodatkowo wpływa ona na wspomaganie odchudzania. Tak jak czosnek czy pomidory, cukinia wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Badania wykazują, że warzywa te zmniejszają ryzyko nowotworu m.in. przewodu pokarmowego. Cukinia w swoim składzie posiada zeaksantynę i luteinę – naturalne barwniki, które chronią siatkówkę oka przed pojawieniem się zwyrodnienia plamki żółtej.
Jak sprawdzić, czy cukinia jest dobra?
Wybierając cukinię podczas zakupów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, aby upewnić się, że otrzymasz świeże, smaczne i dobrze dojrzałe warzywo. Jeśli decydujemy się na zakup cukinii, należy wybierać te warzywa, które nie są większe nić 30 cm oraz posiadają gładką, błyszczącą i jednolitą w zabarwieniu skórkę. Cukinie najlepiej smakują, gdy są średniej wielkości. Bardzo duże cukinie mogą być bardziej włókniste i mniej delikatne w smaku. Skórka cukinii powinna być elastyczna i nieco twarda, co wskazuje na świeżość. Końce cukinii powinny być świeże, zielone i nieuszkodzone.
Świeżość cukinii jest kluczowa dla zachowania jej smaku i wartości odżywczych, więc warto wybierać je ostrożnie, dbając o jakość warzywa.
Przechowywanie cukinii
Cukinię należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Nie zaleca się przetrzymywania jej w lodówce, ponieważ traci wtedy swój smak. Nie powinno się również przetrzymywać cukinii z owocami i innymi warzywami, które wydzielają etylen jak np. jabłka, awokado czy pomidory. Może to przyspieszyć proces psucia się kabaczka.
Jak smakuje cukinia?
Cukinia ma delikatny smak, który można opisać jako łagodny i lekko orzechowy.
Surowa cukinia jest chrupiąca i ma delikatny smak, który nie jest zbyt intensywny. Jej tekstura jest soczysta, a smak łagodny, co sprawia, że nadaje się bardzo dobrze do sałatek lub jako dodatek do dipów. Natomiast gotowana cukinia staje się bardziej miękka, ale nadal utrzymuje swoją delikatność. Jej smak staje się łagodniejszy niż surowej, a gotowanie może wydobyć nuty słodkości. Z kolei duszenie lub smażenie cukinii dodaje jej smaku intensywności. Może mieć delikatny, lekko słodkawy posmak. Cukinia w formie krojonej, na przykład w plastry lub kostki, ma tendencję do absorbowania smaków innych składników w danym daniu.
Cukinia to warzywo o delikatnym smaku, które w zależności od sposobu przygotowania może być chrupiące, miękkie, łagodne lub lekko słodkawe. Jest wszechstronne i bardzo dobrze komponuje się z różnymi potrawami.
Cukinia w kuchni
Cukinia to warzywo o bardzo wszechstronnym zastosowaniu kulinarnym. Ze względu na swój delikatnie orzechowy smak śmiało można spożywać ją na surowo np. w sałatkach lub podawać z różnymi dipami. Cukinię można również smażyć, grillować, a także piec. Świetnie sprawdzi się także z dodatkiem kaszy gryczanej. Z warzywa tego wykonuje się nawet desery np. ciasta. Często wykorzystuje się też kwiaty cukinii do deserów lub piecze je w piekarniku.
Cukinia kalorie
Cukinia jest bogatym źródłem wody, błonnika, witamin i minerałów, a jednocześnie jest niskokalorycznym składnikiem diety. Jest to zatem dobry wybór dla osób dbających o zdrową i lekką dietę. 100 g cukinii dostarcza jedynie około 17 kcal.
Pestki cukinii
Bardzo przydatne są również pestki cukinii, które podobnie jak pestki dyni posiadają kukurbitacynę – związek o działaniu przeciwrobaczym. Zawierają białko, błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy oraz minerały. Choć same w sobie mogą być nieco gorzkie, po odpowiednim przygotowaniu, na przykład prażeniu lub pieczeniu, stają się smaczne i chrupiące.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Ben-Noun L., Characteristics of zucchini, Unique Medical Research in Biblical Times, 2019.
- Martinez-Valdivieso D., Role of Zucchini and Its Distinctive Components in the Modulation of Degenerative Processes: Genotoxicity, Anti-Genotoxicity, Cytotoxicity and Apoptotic Effects, 9/2017.
- Korzeniewska A., Sobocińska D., Romać M., Niemirowicz-Szczytt K., Charakterystyka jednopędowych form cukinii, Polish Journal of Agronomy, 12/2013.
- Podbielkowski Z,: Słownik roślin użytkowych, Warszawa: PWRiL, 1989, s. 81. ISBN 83-09-00256-4.
Zostaw komentarz