Przedsionkowy peptyd typu B (ang. B-type natriuretic peptide, BNP) nazywany jest również przedsionkowym peptydem natriuretycznym. To polipeptyd składający się z 32 aminokwasów, którego podstawowym zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej homeostazy organizmu. Ocena jego stężenia ma spore znaczenie diagnostyczne, zwłaszcza w kardiologii i pulmonologii.
Spis treści
Przedsionkowy peptyd typu B – charakterystyka
Peptydy natriuretyczne są oligopeptydowymi hormonami angażującymi się przede wszystkim w regulację gospodarki wodno-elektrolitowej oraz regulację czynności układu krążenia. Do dnia dzisiejszego udało się zidentyfikować 6 peptydów natriuretycznych występujących w organizmie człowieka. Są to:
- przedsionkowy peptyd natriuretyczny;
- urodylatyna;
- peptyd natriuretyczny typu B;
- peptyd natriuretyczny typu C;
- peptyd natriuretyczny typu D;
- osteokryna, która w rzeczywistości nie jest jednak typowym peptydem, jednak oddziałuje z receptorami dla powyższych związków.
Peptyd natriuretyczny typu B jest syntezowany w największych ilościach przez kardiomiocyty komór mięśnia sercowego, a także komórki ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Pod względem budowy składa się z 32 aminokwasów. Ludzki gen dla tego związku określa się skrótem NPPB. Z preproBNP pod wpływem proteazy serynowej tworzy się proBNP, który przy uczestnictwie enzymu koryny przekształca się w aktywny biologicznie peptyd natriuretyczny typu B.
Przedsionkowy peptyd typu B – funkcje
Przedsionkowy peptyd typu B odpowiada głównie za regulację i utrzymanie homeostazy, zwłaszcza w kontekście ciśnienia tętniczego krwi i objętości krwi krążącej. Udowodniono, że rozciąganie ścian mięśnia sercowego stymuluje jego zwiększoną produkcję, przez co jest świetnym markerem diagnostycznym. Rozciąganie ścian serca pojawia się m.in. przy przeciążeniach objętościowych lub ciśnieniowych tego narządu.
Przedsionkowy peptyd typu B dodatkowo hamuje aktywność układu współczulnego oraz układu renina-angiotensyna-aldosteron. Prowadzi do zwiększenia wydalania wody i sodu wraz z moczem poprzez zwiększenie filtracji kłębuszkowej i obniżanie resorpcji sodu i wody w dystalnych kanalikach cewek nerkowych. Konsekwencją takich zjawisk jest rozkurcz błony mięśniowej naczyń krwionośnych, a więc i następczy spadek obwodowego oporu naczyniowego. Ciśnienie tętnicze krwi spada, podobnie jak objętość krwi krążącej.
Przedsionkowy peptyd typu B – badanie
W diagnostyce medycznej największe znaczenie ma NT-proBNP, czyli N-końcowy fragment mózgowego peptydu natriuretycznego typy B. Ocenia się go zwłaszcza przy podejrzeniu i monitorowaniu leczenia niewydolności serca. Do wystąpienia niewydolności serca dochodzi natomiast najczęściej w konsekwencji przebytego zawału serca, który w znacznej większości przypadków wynika z choroby wieńcowej związanej z miażdżycą naczyń krwionośnych.
Badanie NT-proBNP – normy
Badanie NT-proBNP to test laboratoryjny polegający na pomiarze we krwi stężenia peptydu natriuretycznego. Prawidłowe przedziały stężeń zależą od wieku oraz płci pacjenta, dlatego zawsze należy interpretować je zgodnie z podanym na karcie wyników zakresem referencyjnym oraz w konsultacji z lekarzem prowadzącym, zazwyczaj kardiologiem. Podwyższone wartości NT-proBNP we krwi, w połączeniu z charakterystycznymi dolegliwościami klinicznymi, zazwyczaj wskazują na rozwój niewydolności mięśnia sercowego.
NT-proBNP – cena badania
Badanie można wykonać w ramach NFZ nieodpłatnie, jeśli zostanie zlecone przez lekarza współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Można również wykonać je prywatnie, bez skierowania, jednak wówczas należy pokryć cały jego koszt. W większości placówek wynosi on około 120 zł. Wyniki dostępne są już w ciągu 1-3 dni, zatem relatywnie szybko. Jednocześnie należy zbadać inne parametry, aby mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia pacjenta. Diagnostyka nigdy nie opiera się bowiem wyłącznie na analizie jednego parametru.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Dratwa A., Przedsionkowy peptyd natriuretyczny – ANP, Medycyna Weterynaryjna, 58/2002.
- Surma S., Bańkowski E., Postęp w badaniach nad peptydami natriuretycznymi, Folia Cardiologica 2020 tom 15, nr 2, strony 137-148.
Zostaw komentarz