Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 października 2024

OksyntomodulinaOksyntomodulina (ang. Oxyntomodulin, OXN) to hormon jelitowy, który został dokładniej poznany stosunkowo niedawno. Jest syntezowany i wydzielany w układzie pokarmowym, a jego odpowiedni poziom reguluje apetyt i procesy trawienne. Udowodniono, że zaburzenia w jego obrębie mogą zwiększać ryzyko otyłości i nadwagi.

Oksyntomodulina – charakterystyka

Oksyntomodulina jest anoreksygennym hormonem wydzielanym razem z PYY (neuropeptyd anoreksygeniczny) oraz GLP-1 z komórek jelit. Działa przez receptor dla GLP-1 i podobnie jak GLP-1 jest inaktywowana przez enzym DDP-IV. Choć jest istotnym hormonem w organizmie człowieka, a w ostatnich latach udało się pozyskać nowe informacje na jego temat, wciąż pozostaje zagadką.

Oksyntomodulina – funkcje

Oksyntomodulina jest wydzielana przez komórki L w zależności od kaloryczności spożytego pokarmu. Podawanie tego związku w kontrolowanych warunkach hamowało głód i pobieranie pokarmu, a także spowalniało wydzielanie soku żołądkowego i motorykę dwunastnicy. Można zatem potwierdzić, że oksyntomodulina wpływa korzystnie na metabolizm oraz wspiera leczenie nadwagi i otyłości. Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono wiele badań w zakresie działania tego związku.

Przykładowo wyniki badań na zdrowych ochotnikach wykazały, że oksyntomodulina redukuje łaknienie i ilość spożywanych posiłków o 19,3%, jak również wpływa na spadek masy ciała u osób otyłych (2,3 kg w 4 tygodnie), zwiększając wydatkowanie energetyczne o 9,4%. Potwierdzono też, że zmniejszenie łaknienia częściowo warunkowane jest hamowaniem sekrecji greliny (nawet o 44%) oraz zmniejszeniem spożycia pokarmu o 42,7% przez osoby otyłe po infuzji oksyntomoduliny wraz z PYY.

Podsumowując, oksyntomodulina wpływa korzystnie na wzrost zużycia energii, a także obniża stężenie greliny w osoczu. Hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego i enzymów trzustkowych oraz opóźnia opróżnianie żołądka, przez co może być stosowana w przypadku osób otyłych. Wciąż nie jest jednak powszechnie dostępna w formie suplementów diety.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Korek E., Krauss H., Piątek J., Chęcińska Z., Regulacja hormonalna łaknienia, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013, Tom 19, Nr 2, 211–217.
  2. Golonko A., Ostrowska L., Waszczeniuk M., Adamska E., Wilk J., Wpływ hormonów jelitowych i neuroprzekaźników na uczucie głodu i sytości, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013 tom 4, nr 2, 90–99.
  3. Dyaczyński M., Scanes C., Koziec H., Pierzchała-Koziec K., Endokrynne implikacje otyłości i zabiegów bariatrycznych, Varia Medica 2018 tom 2, nr 6, strony 471–484.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami